Sisukord
Arvamus
Tänane leht
08.07.2017
Eesti Politsei läbirääkija – amet, kus alla anda pole võimalik Öö oli õhtust targem (13) Välismaa Paet: Julgeolek on lihtsam teema kui immigratsioon (1) Julgeolekueksperdist eurosaadik kahtleb radikaali ümberkasvatamise võimalikkuses Trump ja Putin kohtusid «põrgus» Arvamus Kaval Toom (5) Juhtkiri: Toomi-Ratase pakt (14) Härra eesistuja Riik tahab olla cool (2) Peeter Langovitsi tagasivaade: Vana Toomas tervitas Miki Hiirt Kimi rindel muutusteta (1) Postimees 1922. aastal: põlevkiviõlil head omadused Marti Aavik: russofoobiasüüdistus on vana relv (7) Daniel James Coll: nägu naerule, Eesti! Vähemalt ei ela te Stanleys (4) Sport Ainsana jätkab Nõmme Kalju Paarismängust kaotus ja rõõmustav setivõit Kas Kontaveit teeb Wozniackiga 2:0? Autogrammijaht paneb kannatuse proovile Mart Soidro: poks annab ainest kriminaalromaaniks (1) Pooleteise käega Robert Kubica koputab (taas) F1-sarja uksele Tarbija Rattarendi kogemus: esimest korda sadulasse istudes tasub olla tähelepanelik (3) Hea uudis: Tallinnasse lisandub rattalaenutuspunkte Turu-uudised: kodumaine toodang hilineb ja on kallim kui tavaliselt Arter Kui õllejumal tahab, siis näeme! Baltic Pride – miks ja kellele (8) Kõige kõrgemal maratonil on juba starti jõudmine kangelastegu (1) «Patriot» – melanhoolne spioonipõnevik folkmuusikaga Horoskoop Kiiremini kui valgus Marko Mihkelson: näidata tuleb usutavat jõudu (16) Kuhu minna? Üksinda köögis: lapsed teevad minipitsat ja marja-pisarakooki Justin Petrone: Rapla nõid (2) Vihmaseks suveks Pariisi moenädala tänavalt 24 kuuga valminud lipulaev. Kuidas sõidab Volkswagen Arteon? Milline näeb välja husky'de ehk kelgukoerte suvepuhkus? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1922. aastal: põlevkiviõlil head omadused

1 min lugemist

Et meie maal õlide puudusel ka õlide tarvitamise tundmine madal, siis valitses isegi inseneride ringkondades meie Kohtla tooresõli kohta arvamine, mille kohta kirjalikud protokollid olemas, et ta oma venivuse ja koosseisu poolest kütteõliks ei kõlba.

Et sõnadega usutamine kedagi targemaks ei tee, pandi meie poolt tegelik katse toime. Praegu käib Kohtlas juba ligi kas kuud vedur tooresõli küttega. Õli tolmustaja seisukorda mitmel puhul kontrollides ei ole kunagi märgata olnud neid arvatavaid pahesid, mis pidid ilmuma, nimelt ummistamist tolmustajas eneses, pigi korde seintel ja torudel. Põlemine on nii täielik kui üldse soovitav, ilma suitsu ja nõeta.

Peale Kohtla töötavad veel varem sõjaväe Eerika töökojad sama õliga, kus ta sepaääsides, vasevalamises ja karastuse ahjudes põleb. Ka seal ei ole põlemisel mingeid raskusi ees olnud. Tallinna tööstuse näituse ajal käis ekskursioon neid ahje vaatamas, mis laitmata töötasid.

Peale tarvitamise kütteõliks aurukatla all, võib rahulikult kinnitada, et ka dieselmootorisse meie õli otse ilma ümbertöötamiseta minna võib, kui aga vastav mootori tüüp valida. Saksamaal töötavad dieselid isegi gaasivabriku tõrvaga, miks ei peaks siis meie vedel õli sinna minema? 08.07.1922

Seotud lood
07.07.2017 10.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto