Sisukord
Arvamus
Postimees
10.07.2017
Eesti Siseturismi kasvu teel turritavad ohtlikud karid (2) LGBT kogukond ja nende toetajad kogunesid rongkäigule Sada kõige-kõigemat fakti meie maa ja rahva kohta: Eesti mõjukaim perekond (7) Majandus Väikepruulikojad nuputavad, kuidas õlle hinda langetada (4) Välismaa Piltuudis: Iraak tähistas Mosuli linnas võitu Hamburgi sündmused ajasid sakslased raevu (1) AJA PEEGEL. Küprose kreeklaste verine vabaduspüüe Arvamus Brexiti juhtrühma liikmed: britid paiskavad miljonid eurooplased ebamäärasusse (17) Juhtkiri: kes kihutab kalmistule? (31) Kalev Stoicescu: soovimatu ja vältimatu kurnamissõda, pauguga lõpus (11) Postimees 1890. aastal: J. W. Jannseni lahkumine Marko Suurmägi: IRLi kohaliku Ronaldo küsitav staaritsemine (9) Kultuur Haapsalu ja Tšaikovski Räägime asjadest, millest ei räägita (2) Sport Fotoboks: Muhu väina regatt viis purjetajad Kuivastust Roomassaarde Hardeni ulmeline lepingupikendus 0:0 viik Tallinna derbis sobis rohkem Florale Spordi lühiuudised Bottasele võit, aga kas mitte sohiga? Viis tähelepanekut: Kontaveit andis Wimbledonis tormihoiatuse Andres Oper jalgpalliplatsil tagasi ehk Vana arm ei roosteta EMi 7. koht tõi Albertile Hawaii pääsme, Kivioja tiitli kaitsmine nurjus Postimees Wimbledonis: Federer on põhjusega kõigi lemmik Tartu Kohtutäitur müüb Eesti esimest angerjakasvandust. Mis juhtus? (8) Tartu noored tõid Kaunasest hõbemedaleid Lasketiirus käis kolm päeva kõva madistamine Selge ilm ja sirge teelõik – liiklusõnnetuse retsept Teie nägu tundub tuttav Ülo Soosteri autoportree ripub vana kunsti näitusel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1890. aastal: J. W. Jannseni lahkumine

1 min lugemist
«Eestimees jää igas riides ja iga nime all Eestimeheks, siis oled oma mees oma rahva ees. Joh Jannsen.» Johann Voldemar Jann­sen Eesti Postimehe asutamise ajal. C. Schulz. Litograafia, 1863. Pilti levitati paljudes eksemplarides lehelugejate hulgas, riputati reisijate peatuspaikadena kasutatavates tubades ja kõrtsides seintele ning seda lugesid ja arvestasid tuhanded. Allkiri ei saanud jätta mõjustamata rahvast, eriti selle intelligentsemat osa. FOTO: Album «Lydia Koidula. 1843–1886»

1. juulil lõuna ajal lahkus rahulise surma läbi siit ajalikust elust pika põdemise järele Eesti ajalehtede «Postimehe» ja «Eesti Postimehe» põhjendaja ja kauaaegne toimetaja J. W. Jannsen.

Temaga lahkus üks mees meie seast, kes oma kodumaa Eesti-sugu rahvale oma terve elu ja tegevuse pühendanud, mis ka väga sügavalt mõjunud ja mille tähtsus suur, kaugele ulatav ja kauakestev on. Ta tähtsus tundub ta kolmepoolsest tegevusest; ta elab Eesti rahva mälestustes edasi Eesti seltsielu isana, Eesti ajakirjanduse loojana, Eesti tuntvama, rahvalikuma kirjanikuna.

Kõige päält sai Jannsen kirjanikuna rahvale laiemalt tuttavaks; ju ligikorda poole saja eest hakkasivad tema esimesed kirjatööd ilmuma, mis kadunud ametikutse kohaselt – ta oli köster – esiotsa pääasjalikult usuliku sisuga olivad. Hiljem aga ilmuvad suurel hulgal jutud ja jutustused ja nendes avaldas Jannsen päris meistriosavust, iseäranis rahvaliku kõneviisi ja mõttekäigu poolest.

Jannsen tundis oma rahva elu ja ta mõtteviisi nii hästi kui vaevalt keegi teine ja ta püüdis ka kõige hoolega seda edendada ja täiendada, rahva haridust ja vaimuelu jõudu mööda tõsta.

Jannsen täitis oma tervel eluajal seda Pühakirja sõna, mida ta nii tihti tarvitas: «Nii palju kui see teie võimus on, pidage kõigi inimestega rahu.» 10.07.1890

Seotud lood
08.07.2017 11.07.2017
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto