Sisukord
Arvamus
Postimees
14.07.2017
Eesti Venelane vaidleb kohtus, et on eestlane (110) Tänavused merepäevad: suured laevad ja õhus hõljuvad paadid Kohus saatis Darja tapja aastateks vangi Metropoli hotelli tulistamises kahtlustatav tabati Hispaanias Eerik Heldna lahkub kapo asejuhi ametist Eestil polnud kaks päeva ühtegi päästekopterit (8) Majandus Turvahiiu juhi identiteet varastati (1) Majanduse lühiuudised2 Mahajäetud mõisast mainekaks restoraniks Välismaa Brexiti kell tiksub Brüsseli ja Londoni vaidluste saatel armutult edasi Euroopa vajab lisaraha Millised on brittide väljavaated pärast Brexitit? Fotod: Trump tuli prantslastele külla Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Ungari valitsus kleepis linnaruumi täis Sorost mõnitavaid plakateid (5) Arvamus Hardo Pajula: kaose käsilased (53) Politoloog: valida on Reformierakonna hegemoonia ja alternatiivide vahetumise vahel (13) Juhtkiri: põlluselfide konflikti juured on sovetiajas (32) Edasi 1987. aastal: ohtlik! Andrus Karnau: haldusreform ei jäta Läänemaast midagi järele (4) Ott Järvela: Roger Federer kui tippspordi kaitseingel Kultuur Rein Rannap: Mul tulevad need meloodiad nii kergesti! Sport Spordi lühiuudised Kalju kaotusmängu tõi omapära kohtuniku vahetus Segane seis Pärnu klubi ja korvpalliliiduga Veerpalu juhtumi vari kummitab Eesti spordi rahastust tänaseni (5) Järelvaadatav: 23-aastane Muguruza võitis veenvalt Wimbledoni finaalis 37-aastase Williamsi Tallinn Tänavused merepäevad: suured laevad ja õhus hõljuvad paadid Tartu Pangodi röövpüüdjad tegutsevad tänavu vähkidega eriti julmal viisil Sigade ühishaud Torma lähistel jääb viimaseks omasuguseks Seiklushimulised Tartu noormehed rallivad Žiguliga Inglismaalt Siberisse Filatelist Kaido Andres ootab sünnipäevi, et endale kinke teha Kehv kevad ja suvi küll, aga eestimaine kurk läheb juba purki Mullustest põlengutest räsitud Piirissaar täiustab veevärki Tartu muutub üha rattarohkemaks Klaverid kerkisid orelirõdule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andrus Karnau: haldusreform ei jäta Läänemaast midagi järele

2 min lugemist
Andrus Karnau FOTO: Pm

Kui valitsus hakkas sunniviisiliselt valdu suuremaks joonistama, oli kõige suurem hirm see, et erakonnad võtavad kontrolli peaaegu kõigi omavalitsuste üle. Üllatusena tõotab asi minna aga hoopis vastupidi. Võimule tulevad valimisliidud.

Läänemaa näitel on Haapsalu linnas suurim võiduvõimalus praeguse linnapea Urmas Suklese (seni Reformierakond) valimisliidul. Lääne-Nigula vallas organiseerib praegune parteitu vallavanem Mikk Lõhmus samuti oma valimisliitu. Kui ta ajab asju targalt, siis küllap vormistab ülekaalu volikogus ikkagi Lõhmus. Sama lugu juhtub Lääneranna vallas (endine Lihula), kus samuti teevad liituvate omavalitsuste juhid ühise valimisliidu.

Läänemaa näitel pääseb ilmselt üks riigikogu liige Haapsalu volikokku, Lääne-Nigulas ega Läänerannas ei kandideerigi aga ühtegi riigikogu liiget. Kui Tallinn välja arvata, on selle seadusemuudatuse mõju omavalitsustele olematu.

Nii et see, mida nende valimiste järel näeme, on see, et teenekad vallajuhid kindlustavad oma võimu. Läänemaale jäävad Vormsi saar ja kaks omavalitsust. Viiest vallast sündiv Lääne-Nigula on ilmselt võimekam kui igaüks eraldi võetuna. Samas on hiiglaslikul alal elavate inimeste huve tasakaalustada ülikeeruline. Kõigile ja kõigele uuel vallavalitsuses tähelepanu ei jagu. Haapsalu saab küll suure territooriumi naaberomavalitsuse liitmise järel, kuid sisuliselt muutub vähe. Kurioosumina hakkab Haapsalu linn käima vastu Matsalu lahte, linnaks saab maa-ala, kus linnalist elukorraldust pole kunagi tuntud ega hakka olema.

Identiteedi kokkusidumine on keeruline. Mida ühist on Kullamaal ja Nõval? Või juba nimetatud Matsalu rahvuspargi kalurikülal kunagise piiskopilinnaga? Veel hullem on kahe valla lahutamine maakonnast. Majanduslikult võib see olla paratamatu. Kui konkurentsis mõjuvõimu pärast kohtuvad keskvalitsuse pikka aega soositud Pärnu oma tähtsust minetava Haapsaluga, pole üllatus, et peale jääb esimene. Identiteedi mõttes on see aga keeruline olukord. Ühtekuuluvus ja arusaam ühistest huvidest lõhutakse.

Haldusreformi järel jääb Läänemaast järele nuditud tömp, sest umbes veerand territooriumist ja 15 protsenti elanikest liidetakse Pärnumaaga. See polegi enam maakond, üks väike nurk põhja pool Kasari jõge Haapsalu ümber. 5000 elaniku kriteeriumi järgi otsustades oleks Pärnumaaga liidetavail Lihula ja Hanila vallal olnud võimalus Läänemaale jääda vaid juhul, kui oleks sündinud ühe maakonna omavalitsus. Nagu Saare- või Hiiumaal läks. Seda ei sündinud. Läänemaal olid ühe valla kõige suuremad vastased Sukles ja Lõhmus. Kui 25 000 elanikuga omavalitsus oleks sündinud, oleks neil valimiste järel võimule jääda olnud märksa raskem.

Juhitamatus ja üsna kitsaste isiklike võimuambitsioonide järgimine on joonistanud suure osa Eesti uutest vallapiiridest. Terves hulgas omavalitsustes ei pruugi valimised 15. oktoobril toimuda, sest selleks on vaja omavalitsuste volikogude nõusolekut. Seegi kohtulahing demonstreerib väärtuste ja võimuambitsiooni konflikti. Võim ütles, et 5000 elanikku on alampiir, seni pole mõistlikult argumenteeritud, et just nii suur omavalitsus saab paremini hakkama kui 1000 või 2000 elanikuga. Paljasõnaliselt võib loomulikult Jaak Aabi kombel hirmutada.

Läänemaale jääb kaks omavalitsust, mille juhtide ainus mure on selles, kuidas nelja aasta pärast uuesti võimule tulla. Kõik, mis kukub kuhugi Haapsalu ja Taebla vahele (Lääne-Nigula vallakeskus), ei huvita kedagi. Kas selline lahendus tugevdab Tallinnast kaugemale jäävaid maakondi, on küsitav. Pigem vastupidi.

Seotud lood
13.07.2017 15.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto