Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mullustest põlengutest räsitud Piirissaar täiustab veevärki

2 min lugemist
Tulekahjule järgnenud päeval, mullu 16. mail avanes Saare külas trööstitu vaatepilt. Margus Ansu FOTO: Margus Ansu

Puhast joogivett ja ka kustutusvett juhuks, kui punane kukk peaks Piirissaarel veel kunagi tiibu lehvitama, tahab vald juhtida Piiri külla, kus seni veevärki polnud.

Saare ja Tooni külas on Piirissaare vallavanema Liina Miksi kinnitusel veevärk olemas. Tooni külas ehitati see valmis alles kaks aastat tagasi. Põhjapoolseimas, Piiri külas seni veevärki pole, kuid kuna vald sai väikesaarte programmist raha, otsustati see sealgi valmis teha.

Puhas joogivesi on mõeldud Piiri küla 14 majapidamisele. Rajatakse torustik koos liitumispunktidega. Kanalisatsioonisüsteemi ja puhastit siiski ei tule ning reoveest tuleb elanikel ka edaspidi vabaneda imbväljaku või mõne muu lokaalse võimaluse abil.

Veel paigaldatakse külla neli tuletõrjehüdranti. Kuna kustutusvesi ei pea tingimata juua kõlbama, on kaalumisel varustada hüdrante Peipsi järve veega, nagu rääkis Miks. Lõplik otsus, kas hüdrantidesse pumbatakse järvevett või puurkaevust võetud joogivett, sünnib koostöös projekteerija ja ehitajaga.

Veevärgi ehitajat vald esialgu alles otsib, kuid kindel plaan on ehitus juba selle aasta lõpuks valmis jõuda. Muu hulgas paneb vald hankel osalejatele südamele, et sügisel ilmade jahenedes võib saart ümbritsevale järvele tekkida jääkate ning siis katkeb ühendus saarega. See tähendab, et tööd tuleb ära teha kiiresti.

Kuna kustutusvesi ei pea juua kõlbama, kaalutakse hüdrante Peipsi veega varustada.

Kustutusvee kättesaadavuse probleem ilmnes saarel teravalt mullu kevadel ja suvel, mil saarel oli järjepanu kolm tõsist tulekahju.

Neist esimene, Saare külas ööl vastu 16. maid, oli kõige laastavam ja hävitas kolm elumaja ning puidust kiriku. Miks meenutas, et üks elanik oli pärast väga rahul, et külas on veevärk. Ta ühendas kraani otsa vooliku ja kastis oma maja seina ning päästis sellega maja süttimast.

Tuletõrje veevõtukohtadeks rajatud tiigid olid aga kinni kasvanud ning sealt oli vett raske kätte saada. Nii otsustatigi Piiri külas parandada tuleohutust hüdrantidega. 

«See on väga hea uudis,» leidis Piirissaare vabatahtliku tuletõrjeseltsi juhatuse liige Jüri Hrabrov. Tema hinnangul suurendab kustutusvee vabalt kättesaadavus tublisti turvatunnet saarel.

Turvalisust peaks lisama ka kohaliku vabatahtliku tuletõrjeseltsi uus päästehoone, mis ehitatakse Tooni külla. Tooni küla asub saare kõrgema osa keskel, kahe ülejäänud küla – Saare ja Piiri – vahel. Mõlema küla keskusse on Toonist maad veidi üle poole kilomeetri.

Hanke maja ehitaja leidmiseks korraldas selts märtsis. Hrabrovi selgitusel on ehitaja leitud ja täpsustatakse veel lepingu nüansse. Hoone nurgakivi pannakse tema sõnul aga kindlasti sel aastal.

Peale selle tahab selts täiustada ka päästevarustust.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto