Sisukord
Tallinn
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tänavused merepäevad: suured laevad ja õhus hõljuvad paadid

2 min lugemist
Merepäevade võidusõidul osalev prikk TS Royalist käis Tallinnas juba sel esmaspäeval. FOTO: Mihkel Maripuu

Homme algavad Tallinna merepäevad kestavad neli päeva, sest sel aastal tuleb Tallinna maailma suurim õppepurjekate regatt The Tall Ships Races.

Seetõttu toimuvadki merepäevad tänavu 15.–18. juulini ehk laupäevast teisipäevani. Sündmused leiavad aset viies sadamas: Vanasadamas ja Lennusadamas ning partnersadamatena Haven Kakumäel, Noblessneri sadamas ning Pirita jahisadamas. Tihe programm on ka Lennusadama ning Vanasadama vahel Kalasadamas.

Pirita sadamas algavad merepäevade eelüritused juba täna ning õhtule paneb punkti ansambel Regatt, kelle kontsert algab kell 22 Pirita jahisadamas.

Hulk suuremaid ja väiksemaid laevu saabub Tallinna sadamatesse juba nädalavahetuseks, kuid esmaspäevaks jõuavad siia The Tall Ships Race’il osalevad purjekad, millest suurimad on 117,5 meetri pikkune neljamastiline STS Sedov, mida saab näha Vanasadama ristluskai ääres, ja 109 meetrit pikk purjeõppelaev STS Mir.

Uue asjana on tänavu merepäevadel avatud Vanasadama innovatsiooniala, kus TTÜ Mektory, Biorobootika Keskus ja Eesti Mereakadeemia näitavad põnevaid leiutisi, simulaatoreid ja roboteid.

«Innovatsioonialal soovime näidata, kuidas on merendus muutunud ning kuidas aitab kiiresti arenev tehnika meremehi,» ütles merepäevade projektijuht Tõnno Piigli. Näiteks saab merepeo raames Vanasadamas tutvuda U-CAT allveeroboti tegemistega. Allveerobot ujub Admiraliteedi basseinis ringi ning uurib purjelaevade veealust osa. Kõik vee all toimuv on videopildis ka suurel ekraanil kõigile huvilistele näha.

«Peale mere on innovatsioonialal esindatud ka maa ja taevas. Nii saab Vanasadamas tutvuda satelliidi maketi ja tudengivormeliga, huvilistel on võimalik aimu saada ka virtuaalsest reaalsusest ning osaleda robootika töötubades. Näiteks tutvutakse töötubades roboti ehitamise komplekti Lego Mindstorms EV3 osadega, ehitatakse valmis oma robot ning programmeeritakse see lahendama ülesandeid. Innovatsioonialal saab näha ja katsetada leiutisi, millele tavaliselt ligi ei pääse, seega tuleks kõigil tehnikahuvilistel võimalusest kinni haarata,» rääkis Piigli.

Esimest korda on merepäevade partnersadamate seas ka Eesti uusim väikelaevade sadam Haven Kakumäe. Kakumäel saab laupäeval näha merepäästeõppust. «Õppuse raames mängib politsei- ja piirivalveameti lennusalk läbi päästeaktsiooni merel. Kuidas asi laheneb ja millised sündmused täpsemalt õppe raames aset leiavad, näeb kohapeal,» ütles Haven Kakumäe tegevjuht Neeme Kaarma.

Kakumäe sadamas saab merepäevade ajal proovida purjetamist, kajakisõitu, aerulaua joogat, lohesurfi ning esimest korda merepäevade ajaloos ka aerusurfi lemmikloomaga.

«Kindlasti saab kõige adrenaliinirohkema merepäevade kogemuse esimest korda Eestisse tuleva, vee kohal hõljuva kiire katamaraaniga sõites, mille kiirus ulatub kuni 60 km/h. Tegemist on eluks ajaks meelde jääva kogemusega, kus alusel ongi vaid juht koos kaassõitjaga,» rääkis Kaarma.

Kakumäel toimuvad merepäevad nädalavahetusel, 15.–16. juulil. Mitmesuguseid tegevusi jätkub mõlemal päeval hommikul kella kümnest kuni õhtul kella kümneni.

Toimuvad nii rannajalgpalliturniirid kui ka rannatennise võistlused. Tasuta kontserte annavad ansambel Regatt, Marten Kuninga bänd Miljardid, Tanja Mihhailova, Red Hot Chilli Poppers, Marie ja Raul Vaigla, Frankie Animal, ansambel HU? ning ansambel Justament koos akadeemilise meeskooriga. Samuti peetakse maha merepäevade esimene rahvusvaheline veesõidukite Speed Race ehk kiirussõit.

15. juulil saab Kakumäele jõudmiseks kasutada Noblessneri sadamast väljuvat meretaksot. Haven Kakumäe ja teiste merepäevadel osalevate sadamate vahel peab ühendust ka spetsiaalselt merepäevade ajaks avatud ajutine bussiliin nr 81.

Merepäevad lõppevad teisipäeval suure mereparaadiga. Kõigepealt hakkavad kell 16.30 Haven Kakumäe sadamast liikuma seal seisvad laevad, mis sõidavad Lennusadama ette, kust minnakse koos ülejäänud laevadega edasi. Kui varasematel aastatel pääsesid huvilised paraadil kaasa sõitma, siis tänavu seda rõõmu ei ole.

«Inimesi seekord kaasa ei võeta, sest kõik suured laevad sõidavad paraadilt edasi Soome. Varasematel aastatel tulid laevad sadamasse tagasi, aga seekord seda ei ole,» ütles mereparaadi peakorraldaja, Lennusadama sadamakapten Lauri Väinsalu.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto