Sisukord
Arvamus
Postimees
14.07.2017
Eesti Venelane vaidleb kohtus, et on eestlane (110) Tänavused merepäevad: suured laevad ja õhus hõljuvad paadid Kohus saatis Darja tapja aastateks vangi Metropoli hotelli tulistamises kahtlustatav tabati Hispaanias Eerik Heldna lahkub kapo asejuhi ametist Eestil polnud kaks päeva ühtegi päästekopterit (8) Majandus Turvahiiu juhi identiteet varastati (1) Majanduse lühiuudised2 Mahajäetud mõisast mainekaks restoraniks Välismaa Brexiti kell tiksub Brüsseli ja Londoni vaidluste saatel armutult edasi Euroopa vajab lisaraha Millised on brittide väljavaated pärast Brexitit? Fotod: Trump tuli prantslastele külla Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE. Ungari valitsus kleepis linnaruumi täis Sorost mõnitavaid plakateid (5) Arvamus Hardo Pajula: kaose käsilased (53) Politoloog: valida on Reformierakonna hegemoonia ja alternatiivide vahetumise vahel (13) Juhtkiri: põlluselfide konflikti juured on sovetiajas (32) Edasi 1987. aastal: ohtlik! Andrus Karnau: haldusreform ei jäta Läänemaast midagi järele (4) Ott Järvela: Roger Federer kui tippspordi kaitseingel Kultuur Rein Rannap: Mul tulevad need meloodiad nii kergesti! Sport Spordi lühiuudised Kalju kaotusmängu tõi omapära kohtuniku vahetus Segane seis Pärnu klubi ja korvpalliliiduga Veerpalu juhtumi vari kummitab Eesti spordi rahastust tänaseni (5) Järelvaadatav: 23-aastane Muguruza võitis veenvalt Wimbledoni finaalis 37-aastase Williamsi Tallinn Tänavused merepäevad: suured laevad ja õhus hõljuvad paadid Tartu Pangodi röövpüüdjad tegutsevad tänavu vähkidega eriti julmal viisil Sigade ühishaud Torma lähistel jääb viimaseks omasuguseks Seiklushimulised Tartu noormehed rallivad Žiguliga Inglismaalt Siberisse Filatelist Kaido Andres ootab sünnipäevi, et endale kinke teha Kehv kevad ja suvi küll, aga eestimaine kurk läheb juba purki Mullustest põlengutest räsitud Piirissaar täiustab veevärki Tartu muutub üha rattarohkemaks Klaverid kerkisid orelirõdule Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: põlluselfide konflikti juured on sovetiajas

2 min lugemist
Abielupaari ja põllumehe konflikt päädis auto blokeerimise ja politsei kutsumisega. FOTO: Erakogu

Viimaste päevade sõnumid põlde tallavatest inimestest, kes soovivad end moonide ja rukkilillede keskel jäädvustada ning satuvad seetõttu saagi hävitamise pärast muretsevate põllumeestega konflikti, kõnelevad omandi erinevast mõistmisest.

Tehnoloogia areng on loonud võimaluse emotsioone kiiresti paljudega jagada. Need emotsioonid võistlevad muu hulgas omavahel tähelepanu eest, mistõttu väljasõit kaunisse ja erilisse keskkonda pakub mitmesuguseid võimalusi. Ja kui põlluservas pildistamine ei ole enam piisavalt eriline, ei peeta paljuks põldu sisse minna.

Emotsioonide väärtust ja keskkonna ilu oskavad kahtlemata hinnata ka põllupidajad, kuid nende puhul on peamine siiski enda loodud materiaalne väärtus – põllult loodetav tulu. Põllupidajad võiksid ju küsida: mis oleks, kui ma tuleksin ja heidaksin sinu uhke auto kapotile, võib-olla lausa riieteta, et sotsiaalmeedias üht rabavat selfit jagada? Jah, küllap ajaks see autoomanikul harja punaseks. Kellegi ilusas õues pildistamiseks küsitaks ju luba. Ja tulbipeenrale vaevalt sellisel juhul tallama mindaks.

Miks siis ühes olukorras omandisuhet mõistetakse, teises aga ei mõisteta?

Nõukogude aeg väärastas omandisuhteid ning veerand sajandit pole suutnud seda taaka endiselt kaotada. Sõjajärgne sundkollektiviseerimine kasvatas varasse kommunistlike võimude moraaliõpetustest hoolimata ükskõikset suhtumist. Ühisomand kuulus justkui kõigile ja samal ajal tegelikult mitte kellelegi.

Iseseisvuse taastamise järel on eraomanikud pidanud oma vara kaitseks panema üles silte ja sulgema teid. Mõnikord seejuures ka igaüheõigust eirates – eks äärmused tekita äärmusi. Arusaam omandist oli aastakümnete jooksul kujunenud selliseks, et kui tara pole ümber, ongi justkui igaühe asi.

Sellest räägivad ka juhtumid lähiminevikust, kus inimesed on teeäärsetelt põldudelt lausa saaki korjanud. Leidus teadlikke vargaid, kes kogusid kellegi teise kapsaid ja herneid müügiks, ja neidki, kes näppasid, andmata aru, et tegemist on vargusega. Ka põldude tallamine on suudetud isiklikuks kasuks muuta. Avalikkuse ette on juba jõudnud uskumatuid lugusid, kus keegi pakub lillepõllul pildistamise teenust.

Kellegi teise omandi rikkumine on kahtlemata karistatav. Samas tuletagem ka meelde, et meil on ikkagi õigusriik: kui kuritegu toime pannakse, tegelevad asjaolude väljaselgitamise ja karistuse määramisega vastavad ametkonnad. Pahameel on mõistetav, kuid see ei tohi viia omakohtuni.

Seotud lood
13.07.2017 15.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto