T, 28.11.2023

Matkavarustus minimalistidele. Kuidas hoida kokku ruumi ja kaalu arvelt?

Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kokkupandav õuetuba. Kompaktmööbel teeb õhtuse laagerdamise mõnusaks.
Kokkupandav õuetuba. Kompaktmööbel teeb õhtuse laagerdamise mõnusaks. Foto: Väino Laisaar
  • Moodne matkavarustus põhineb kõrgtehnoloogilistel materjalidel ja lihtsusel.
  • Milline on matkavarustus, mille arvelt hoida kokku ruumi ja kaalu arvelt?

Mina olen krooniline ülepakkija. Aga ma pole ainus, kes reisile minnes vaid vajalike asjade kaasa võtmise asemel kogu koti tihedalt varustust täis topib. Mida suurem kott, seda rohkem asju. Tee kroonilisest ülepakkijast mugavaks minimalistiks on pikk ja kõver, kuid õnneks on varustusetootjad asunud tegema järjest väiksemaid ja kergemaid tooteid, mida matkaja, olgu selleks siis minusugune ülepakkija või reaalselt kompaktseid tooteid vajav seikleja, kaalu ja mahu kokkuhoiu nimel enda varustuse hulka saab soetada.

Telkide valik on meeletu. Alustades õhukestest, peaaegu ühekordsetest supermarketi telkidest kuni hiiglaslike peretelkideni, mille juurde kuuluvad suured esikud ja mitu magamistuba. Niisiis, telgi ostmist tuleb alustada vajadusi kaaludes.

Üksi seljakotiga, rattaga või tsikliga matkates kulub hea kerge ja lihtsasti ülespandav ning vastupidav telk marjaks ära. Selliste telkide eest küsitakse ka vastavat hinda. Tooted on põhjalikult läbi mõeldud, hästi ventileeritud, kastutatud on vaid kvaliteetseid materjale ning need on ka hoole ja armastusega kokku õmmeldud. Samuti sõltub telgi hind, kergus ja kompaktsus kasutatavatest kaartest ja vaidest ning nende materjalidest.

Üks üdini hea, kõrgelt hinnatud ja kerge ühene telk on Eestis valmistatud Hilleberg Enan, mis kaalub pakituna vaid 1,2 kg. Kui jätta komplekti alles vaid hädapärased asjad, jääb matkakaaluks hämmastav 960 grammi. Selle telgi ülespanek on imekspandavalt lihtne ja telk püsib püsti ka väga kõva tuulega.

Kaalub kõigest 960 grammi. Hilleberg Enani telk, Made in Estonia.
Kaalub kõigest 960 grammi. Hilleberg Enani telk, Made in Estonia. Foto: Väino Laisaar

Loomulikult saab minna veelgi minimalistlikumat teed ning soojale ja kuivale maale reisides võtta kaasa vaid võrkkiik. Küll aga tuleb arvestada asjaoluga, et sihtriigis ka mõni puu kasvaks. Võrkkiike valides tuleks otsustada kaheinimese kiige kasuks. Kaheses on piisavalt materjali, et sellest endale mõnus ja suhteliselt sääsekindel kookon keerata. Vett ja vihma küll ei pea, aga kuivemal ajal igati hea, mugav ja kompaktne magamisase.

Kahekohaline võrkkiik paljulubava nimega: Ticket To the Moon.
Kahekohaline võrkkiik paljulubava nimega: Ticket To the Moon. Foto: Väino Laisaar

* Telkide puhul arvestage materjalidega, et need ka sihtkohariigis vastu peaks. Vaid suviseks kasutamiseks mõeldud telkide materjal hakkab külmakraadide juures šokolaadipaberi kombel krõbisema ja muutub hapraks.

* Jälgida tuleb veekindlusnäitajaid ja ventilatsiooni, et magamine ka vihmastes tingimustes mugav oleks.

* Mitmekesi on plaanitud telgis magada? Ühekohalist head ja kerget telki on küll mugav kaasas kanda, aga selles kahe-kolmekesi magamine võib lõppeda mõne kuu pärast peretelgi soetamisega.

Lebod, nagu ka muu nüüdisaaegne matkavarustus, on nii oma mõõtmetelt kui ka kaalult kõvasti kompaktsemaks muutunud. Neid valides tuleb kindlasti tähele panna madratsi mõõtmeid. Võib leida ka n-ö poolikuid lebosid, mis kaalu ja kompaktsuse eesmärgil allpool tagumikku ära lõpevad. Samuti varieeruvad moodsad matid laiuselt ja paksuselt. Kes peab lugu mugavusest, vaadaku endale selline, millele ka õlad ja kannad peale mahuvad.

Kompaktmattide seas on saadaval nii isetäituvaid, kui ka ultrakergeid ja väikesemahulisi täispuhutavaid lebosid. Pildil olev Thermaresti NeoAir XLight matt kaalub oma 51 x 168 x 6,3 cm mõõtude juures vaid 340 grammi ja mahub kokku pakituna põhimõtteliselt igale poole. Isetäituv Thermaresti 5 cm paksune ja 51 x 183 cm suurune lebo kaalub vaid 520 grammi ning võtab kotis vaid veidi rohkem ruumi, kui varem kirjeldatud täispuhutav madrats, ent püsib magatavana ka siis, kui madratsisse mõni auk juhtub tulema.

Ultrakerged madratsid mahuvad kokkurullituna igale poole.
Ultrakerged madratsid mahuvad kokkurullituna igale poole. Foto: Väino Laisaar

Magamiskott tuleb soetada esmajärjekorras ikkagi temperatuuri järgi ja valida sobilikest kompaktseim või ülesannetega enim sobiv. Ülikompaktne ja tugevates soojakraadides kasutamiseks mõeldud magamiskott ei täida külmemas kliimas oma eesmärki ning muutub hoobilt «äkki läheb vaja» kategooriasse kuuluvaks matkatooteks. Külmadesse oludesse mõeldud sulesisuga magamiskotid on kompaktsemad ja kergemad kui muudest moodsatest materjalidest kotid, kuid need kaotava oma soojaomadused kohe, kui suled niiskeks või märjaks muutuvad. Sünteetilise sisuga kotid peavad niisketes tingimustes aga palju paremini vastu.

Magamiskott ja -lina.
Magamiskott ja -lina. Foto: Väino Laisaar

Kui reisi sihtkohad kipuvad jääma väga soojadele aladele, tasub kaasa võtta ka magamiskoti lina. See kaitseb magamiskotti higistamisest tulenevate õuduste eest, pakub külmemal ööl mõnusat lisasoojust ja sobib tegelikult ka ilma magamiskotita kasutamiseks – kaitseb tülikate sääskede eest, pakkudes samal ajal palavas keskkonnas mugavat tekitunnet. Ja mis põhiline, see ei võta kotis üldse ruumi ning mahub enamasti ka kenasti magamiskotiga samasse pakkekotti.

Padi. Maailmas on hulga inimesi, kes ilma padjata magada ei saa. Nende hulka kuulun ka mina. Autoga matkates on koduste mugavate patjade kaasavedamine mõnevõrra lihtsam, aga muude reisiviiside puhul võib tulla ette komplikatsioone. Siin ulatavad taas abikäe tootjad. Kaubandusest võib leida palju eri suurustega kokku rullitavaid ja täispuhutavaid matkapatju. Kellele mis, sõltub juba kasutaja isiklikest eelistustest. Kõige minimalistlikum lähenemine on aga see, kui dressipluusi või mõne pehmema jope ülejäänud osa ühte varrukasse kokku toppida. Nii moodustub mõnus koonuseline peaalune torupadi.

Moodsa aja matkatoole ja laudu annab samuti üsna väikeseks pakkida. Helinox on juba mõnda aega turul ülikerge matkamööbliga. Tooteid on peale mugava kaasavedamise ka kerge üles panna, näevad kenad välja ja lisavad õhtusele laagerdamisele kõvasti mugavust juurde.

Foto: Väino Laisaar

Matkarätikud on muutunud tänapäeval erakordselt väikesteks, kompaktseteks ja kiiresti kuivavateks. Põnevast materjalist vett isuga imavad rätikud on võimelised ilmast olenevalt kuivama ka kümmekonna minutiga. Siinkohal võtan endale julguse ja soovitan kahte – saunalinasuurune (64 x 137 cm) kompakträtik sobib saunade, suuremate pesemiste ja ujumiste tarbeks suurepäraselt. Väiksem (48 x 48 cm) rätik, mis kotis üldse ruumi ei võta, sobib hästi hommikusteks protseduurideks, mil suurema rätikuga vehkimisel mingit pointi pole.

Erakordselt väiksed matkarätikud kuivavad 10 minutiga.
Erakordselt väiksed matkarätikud kuivavad 10 minutiga. Foto: Väino Laisaar

Pesemise tarbeks on välja mõeldud kompaktne ja kõiki asju pesev Global Wash geel. Selle, ka lennukisse lubatava tuubi sisuga, võib pesta peale juuste ja kogu keha ka riideid ja toidunõusid ning seda kõike ka soolase veega.

Kõikide asjade pesuvahend.
Kõikide asjade pesuvahend. Foto: Väino Laisaar

Söögiriistade valik on üüratu ja sellest peaks igaüks endale sobilikud kopsikud ja luhvlid leidma. Kõige minimalistlikum lähenemine on minu meelest aga Fold-a-cupid, mis on põhimõtteliselt purunematud kokkuvolditavad plastkruusid, mida on saada kahes eri suuruses. Suurem (6 dl) sobib hästi toidu manustamiseks ja väiksem (200 ml) kõikide jookide joomiseks. Hindan nende juures ka seda, et topsidesse pandud toit ja jook jahtuvad normaalse kiirusega, lubades ka lühikesest toidupeatusest viimast võtta.

Luhvli – kahvel-lusikas kombo – valiku kaks tähelepanuväärsemat esindajat on titaanist Spork, mida on tahtmatult suhteliselt keeruline ära lõhkuda, ja Munkeesi volditava käepideme ja luhvelotsikuga söögiriist.

Foto: Väino Laisaar
Foto: Väino Laisaar
Volditavad sööginõud ja titaanist luhvel kaaslasega.
Volditavad sööginõud ja titaanist luhvel kaaslasega. Foto: Väino Laisaar
Valik matkapliite ja keedunõusid.
Valik matkapliite ja keedunõusid. Foto: Väino Laisaar
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles