Sisukord
Uudised
Tänane leht
19.07.2017
Eesti Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Vitamiinipuudus võinuks Eesti beebi sandistada (2) Majandus Maksureformi varjutavad ebakindlus ja kõrged kulud Välismaa Jane Austenile pühendati rahatäht Venemaa nõuab USA-lt kinnisvara Montenegros algab riigipöördeprotsess (1) Kushner võib kaotada juurdepääsu riigisaladustele Arvamus Juhtkiri: Eesti mõisavalitsejad Venemaad vallutamas (4) Margus Haav: Positivuse festival käib alla (1) Edasi 1990. aastal: aplausi jagus, väravaid mitte Vastulause: Aarne Mäe, Rakvere kultuurielus pole vimma! (7) Ahto Lobjakas: Briti rulett või Brexit interruptus (2) Olev Remsu: miks kirjutaja kirjutab? (1) Hanna-Hulda Reinkort: Netanyahust ja Orbánist on saanud uued sõbrad (10) Kultuur Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Sileda fassaadi taga kobrutab julmus Sport Käsipallurid loositi põnevasse valikgruppi Tituleeritud naiskonna järgmine võimalus MM-ralli võib tulla Eestisse sama ootamatult kui Otepää MK-etapp Saaremaa suur tulemine, Selveri ja Järvamaa hõredad read ehk klubihooaeg läheneb suure hooga Tallinn Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Tartu Dokumenditaotlejad seisavad Tartus hiigeljärjekordades (1) Koolilapsed elustasid kiirabi tulekuni bussipeatuses kokkukukkunud meest (5) Kolm sotsiaalmaja ootab remonti (1) Põltsamaa võib erilisest tehasest ilma jääda Kunstimuuseum ERMi-järgses Tartus (2) Magusamaks tuleb varem või hiljem (2) Õunaaed laiub koolimaja asemel veel aastaid Magistritöö: lapsed on küberkiusamisega üsna harjunud Auto puudub? Pole hullu, matkata saab ka ilma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Õunaaed laiub koolimaja asemel veel aastaid

2 min lugemist
Raja ja Savi tänava nurgal asub praegu maaülikooli üha enam võsastuv õunaaed, mis võtab enda alla pisut üle pooleteise hektari. Sinna peaks kunagi kerkima uus piirkonnakool. FOTO: Kristjan Teedema

Nii 2005. aastal kehtestatud Tartu üldplaneeringus kui ka tänavu märtsis volikogus vastu võetud uues linna üldplaneeringus on Eesti maaülikoolile kuuluv vana õunaaiaga Raja 24 kinnistu ette nähtud piirkonna uue koolimaja kohaks. 

Tosina aastaga on Emajõgi palju vett Peipsisse kandnud, aga koolimaja pole õunaaeda kerkinud, kuigi selle kandi piirkonnakoolis, Tamme koolis, on väga suur ruumipuudus. Läinud nädalal esitas Tartu linnavalitsus aga volikogule eelnõu, milles palub luba soetada linnale 15 641 ruutmeetri suurune Raja 24 kinnistu koos selle oluliste osadega.

Ammune plaan 

Kas tõesti on nüüd jää liikuma hakanud? «Sinna kool ehitada on vana plaan, Tammelinna ja Ränilinna on uut kooli vaja,» vastas Tartu abilinnapea Jarno Laur. «Maaülikool pöördus kevadel linna poole küsimusega selle kinnistu võõrandamise kohta ja nii kerkis see teema jälle üles. Tundus mõistlik see jutt maaülikooliga seekord lõpuni rääkida, kinnistu ära osta.»

FOTO: TPM

Et linna eelarvestrateegias Raja 24 kinnistu soetamiseks raha kavandatud pole, tuleb linnavalitsusel selleks tehinguks volikogult luba küsida. «Volikogu saab anda maaülikoolile kindluse, et oleme kinnistust endiselt huvitatud,» märkis abilinnapea. «Nii saame järgmise aasta eelarvesse ostuks vajaliku raha kavandada.»

Linnavalitsus tellis kinnistu võimaliku turuväärtuse hindamiseks OÜ Uus Maa Tartu büroolt eksperdiarvamuse, mille järgi on selle maatüki õiglane väärtus selle aasta 17. mai seisuga ligi 180 000 eurot. 

Koppa selles vanas õunaaias aga lähiaastatel maasse ei lööda. «Koolivõrgu arendamise plaanid on meil läbi räägitud, uue koolimaja ehitust pole niipea kavas,» märkis Jarno Laur. 

Ta selgitas, et kõigepealt on vaja korda teha olemasolevad koolid, selleks kulub kümmekond aastat. 

Lisaks tuleb enne uue koolimaja ehitamist päästa ruumikitsikusest kolm kõige probleemsemat kooli ehk Kesklinna ja Tamme kool ning Härma gümnaasium. Kesklinna koolile on kavas sisse seada teine maja praegu Puiestee tänaval asuvasse Kroonuaia kooli majja, kui viimane kolitakse Ploomi tänavale. Härma gümnaasium peaks saama juurdeehitise. Lahendamist ootab ka suures ruumikitsikuses töötava Tamme kooli mure. 

Ost tuleviku tarbeks

«Need kolm kooli on meil sõelal, kuid nelja järgmise aasta rahastamisplaanides pole neist ühtegi,» tõdes Jarno Laur. «Kui Variku kool saab korda, ehk lükkab see uue koolimaja ehitamise vajadust edasi.» Variku kooli põhjalik remont peaks algama järgmisel aastal.

Kuigi uut koolimaja pole pandud ühessegi Tartu linna pikaajalisse plaani, on sellele ühel heal päeval maad vaja. «Maad juurde ei teki,» ütles abilinnapea. «Ühel päeval võib meil olla raha uue kooli jaoks, siis peab selleks ka maa olema. Raja tänava kinnistul on ilus õunaaed, kus pole praegu vaja eriti palju hooldust teha. Kui ostame selle koha linnale, võivad tartlased seal sügisel endale õunu korjata.»

Seotud lood
18.07.2017 20.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto