Sisukord
Arvamus
Postimees
19.07.2017
Eesti Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Vitamiinipuudus võinuks Eesti beebi sandistada (2) Majandus Maksureformi varjutavad ebakindlus ja kõrged kulud Välismaa Jane Austenile pühendati rahatäht Venemaa nõuab USA-lt kinnisvara Montenegros algab riigipöördeprotsess (1) Kushner võib kaotada juurdepääsu riigisaladustele Arvamus Juhtkiri: Eesti mõisavalitsejad Venemaad vallutamas (4) Margus Haav: Positivuse festival käib alla (1) Edasi 1990. aastal: aplausi jagus, väravaid mitte Vastulause: Aarne Mäe, Rakvere kultuurielus pole vimma! (7) Ahto Lobjakas: Briti rulett või Brexit interruptus (2) Olev Remsu: miks kirjutaja kirjutab? (1) Hanna-Hulda Reinkort: Netanyahust ja Orbánist on saanud uued sõbrad (10) Kultuur Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Sileda fassaadi taga kobrutab julmus Sport Käsipallurid loositi põnevasse valikgruppi Tituleeritud naiskonna järgmine võimalus MM-ralli võib tulla Eestisse sama ootamatult kui Otepää MK-etapp Saaremaa suur tulemine, Selveri ja Järvamaa hõredad read ehk klubihooaeg läheneb suure hooga Tallinn Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Tartu Dokumenditaotlejad seisavad Tartus hiigeljärjekordades (1) Koolilapsed elustasid kiirabi tulekuni bussipeatuses kokkukukkunud meest (5) Kolm sotsiaalmaja ootab remonti (1) Põltsamaa võib erilisest tehasest ilma jääda Kunstimuuseum ERMi-järgses Tartus (2) Magusamaks tuleb varem või hiljem (2) Õunaaed laiub koolimaja asemel veel aastaid Magistritöö: lapsed on küberkiusamisega üsna harjunud Auto puudub? Pole hullu, matkata saab ka ilma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hanna-Hulda Reinkort: Netanyahust ja Orbánist on saanud uued sõbrad

2 min lugemist
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu koos oma Ungari ametivenna Viktor Orbániga eile Budapestis ühist pressikonverentsi andmas. FOTO: KAROLY ARVAI/AFP/Scanpix

Kuigi plakatid kirjaga «Ärge laske Sorosil viimasena naerda!» korjati Budapesti tänavatelt nädalavahetusel ära, saab migratsioonivastase infokampaania raames USA ärimeest George Sorosit mõnitavad reklaamplakatid tellinud Ungari valitsus vaid julgust juurde.

Nimelt on Budapestis sündinud ja Ameerika Ühendriikides elavast 86-aastasest liberaalsete väärtuste eestvõitlejast saanud üks Ungari populistide ja rahvuslaste suuremaid vihavaenlasi.

Vähem on teada aga fakt, et juudi juurtega Sorosi ja Ungari peaministri Viktor Orbáni ideoloogiate mõõduvõtmises on Iisraeli valitsus eesotsas Ungaris riigivisiidil viibiva Benjamin Netanyahuga Orbáni poolel. Tekib küsimus: miks?

Nimelt on mõlemad riigid võtnud kriitilise seisukoha välisrahastuse ja eriti Sorosi fondide toel tegutsevate valitsusväliste organisatsioonide suhtes, kelle edendatavad väärtused ei kattu valitsuste tulevikuplaanidega.

Kui Orbáni tüliõunaks on Euroopa rändekriis, süüdistades Sorosit massiimmigratsiooni tagantõhutamises, siis Iisraeli peaministrit ärritab miljardärist filantroobi otsus toetada Iisraeli valitsuse ja okupatsiooni suhtes kriitiliselt meelestatud Iisraeli ja Palestiina aktiviste.

Sorosi esindatav liberaalne maailmavaade on seega sarnaselt Ungariga risti-põiki ees Netanyahu valitsuskoalitsiooni aetava karmi joone rahvuslusele ja nii näitlikustab Ungari juhtum, et Netanyahu Iisrael astub aina enam ühte jalga demokraatiapõlglike autokraatiatega, nagu Türgi, Egiptus ja Venemaa.

Sama võib täheldada ka Ungaris, kus parempoolse poliitilise eliidi taktikepi all kinnitab aina jõulisemalt kanda Venemaa ideoloogiline pealetung, hoolimata sellest, kas nad seda endale tunnistavad või mitte. Orbáni vastaste ridades pole aga seis kiita, neile töötavad vastu nii korruptsioon, tugeva riikliku kontrolli all olev meediamaastik kui ka olemuslikult nõrk opositsioon, mistõttu on vähetõenäoline, et järgmise aasta üldvalimistel suudaksid eri pooled ühtse vastaskandidaadi taha koonduda.

Iisraeli välisministeerium tegi möödunud nädalal lausa eraldi avalduse, näidates oma toetust Ungari valitsuse propagandavõtetele. Huvitaval kombel läks see vastuollu Ungaris baseeruva Iisraeli suursaadiku Yossi Amrani varasemate märkustega, keda ligikaudu 21 miljonit dollarit maksma läinud reklaamikampaania teokssaamine pani jahmatama.

Sel nädalal esimese Iisraeli juhina pärast kommunismi kokkuvarisemist 1989. aastal Ungarit külastav Netanyahu kohtus üleeile Orbániga. Arvestades reklaamplakatite tonaalsust, kus Sorosit oli kujutatud möödunud sajandi alguse stiilis kui rahaahnet irvitavat juuti, oli riigipeade kohtumise üks eesmärke vaigistada arvamusi, et Orbáni Sorosi-vastane ristisõda õhutab juudivaenulikkust. «Orbán kinnitas seda mulle ühemõtteliselt,» teatas Netanyahu Ungari parlamendis ühisel pressikonverentsil.

Eile kohtus Netanyahu Orbáni teiste mõttekaaslaste ehk Poola, Slovakkia ja Tšehhi riigipeaga. Juudiriigi soov on tagada, et Euroopa Liidus või ÜROs peetavatel aruteludel seisaks Visegrádi grupi riigid Iisraeli huvide eest. Iisraeli lähenemine põgenikekvootide tõttu teiste ELi liikmesriikidega vaenujalal olevale riikide nelikule on filigraanselt ajastatud, sest Poolast saab järgmiseks kaheks aastaks ÜRO julgeolekunõukogu mittealaline liige. 

Seotud lood
18.07.2017 20.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto