Sisukord
Uudised
Postimees
19.07.2017
Eesti Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Vitamiinipuudus võinuks Eesti beebi sandistada (2) Majandus Maksureformi varjutavad ebakindlus ja kõrged kulud Välismaa Jane Austenile pühendati rahatäht Venemaa nõuab USA-lt kinnisvara Montenegros algab riigipöördeprotsess (1) Kushner võib kaotada juurdepääsu riigisaladustele Arvamus Juhtkiri: Eesti mõisavalitsejad Venemaad vallutamas (4) Margus Haav: Positivuse festival käib alla (1) Edasi 1990. aastal: aplausi jagus, väravaid mitte Vastulause: Aarne Mäe, Rakvere kultuurielus pole vimma! (7) Ahto Lobjakas: Briti rulett või Brexit interruptus (2) Olev Remsu: miks kirjutaja kirjutab? (1) Hanna-Hulda Reinkort: Netanyahust ja Orbánist on saanud uued sõbrad (10) Kultuur Ivar Must nõuab «Põltsamaa, ehtne ja hea» eest üle 50 000 euro (19) Sileda fassaadi taga kobrutab julmus Sport Käsipallurid loositi põnevasse valikgruppi Tituleeritud naiskonna järgmine võimalus MM-ralli võib tulla Eestisse sama ootamatult kui Otepää MK-etapp Saaremaa suur tulemine, Selveri ja Järvamaa hõredad read ehk klubihooaeg läheneb suure hooga Tallinn Jüri Mõis eitab maailmavaate kaotamist ja kehutab koostööle (12) Tartu Dokumenditaotlejad seisavad Tartus hiigeljärjekordades (1) Koolilapsed elustasid kiirabi tulekuni bussipeatuses kokkukukkunud meest (5) Kolm sotsiaalmaja ootab remonti (1) Põltsamaa võib erilisest tehasest ilma jääda Kunstimuuseum ERMi-järgses Tartus (2) Magusamaks tuleb varem või hiljem (2) Õunaaed laiub koolimaja asemel veel aastaid Magistritöö: lapsed on küberkiusamisega üsna harjunud Auto puudub? Pole hullu, matkata saab ka ilma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Dokumenditaotlejad seisavad Tartus hiigeljärjekordades

2 min lugemist
Eile hommikul oli kodakondsus- ja migratsioonibüroo ootesaal Tartu politseimaja esimesel korrusel tihedasti rahvast täis ja klienditeenindaja juurde pääsemiseks tuli oodata umbes tund aega. FOTO: Kristjan Teedema

Kui kuni juuni keskpaigani pääses dokumenditaotleja Tartu politseimajas klienditeenindaja jutule mõneteist minutiga, siis nüüd loetakse ooteaega tundides. Juba mitmendat aastat järjest soovivad väga paljud tartumaalased oma ID-kaarti või passi uuendada just kesksuvel. 

Rekordhulk inimesi

«Seal oli suur rahvamass. Kindlasti üle saja inimese,» rääkis varem Tallinnas õpetajana töötanud, kuid nüüd Elvas pensionipõlve pidav Linda Lõhmus oma möödunudnädalasest käigust politseimajja. «Inimesed toetusid väsimusest vastu seina, istusid trepil ja lausa põrandal. Üks laps nuttis. Kohutav olukord,» kirjeldas ta.

Õnneks pakkus üks lahke noormees 90-aastasele kepiga käivale prouale istet, muidu poleks Lõhmus ilmselt jõudnudki järjekorra lõppu ära oodata. «Tund ja kakskümmend minutit ootasin.» Seejärel läks teenindaja juures kõik juba libedalt.

Oodates silmitses Lõhmus teenindussaali töötajaid ja märkas, et usinalt tegutsevate ametnike kõrval on paljud töökohad tühjad. «Miks ei võiks töötajaid sellisel kriitilisel ajal rohkem olla?» arutles ta ja leidis, et praegune olukord vajab kiiremas korras lahendamist. 

Lõhmus rääkis ka, et varem sai ta dokumentidega tegeleda Elvas, kuid nüüd on riik sealse büroo sulgenud.

Lõuna prefektuuri teenindusbüroo peaspetsialist Marike Adamka märkis, et enamasti ei ületa ooteaeg teenindussaalis 15 minutit ja hakkama saadakse olemasolevate ametnikega, kuid praegu võib järjekord ulatuda pooleteise-kahe tunnini. Üksnes hommikuti on rahvast vähem. Möödunud nädalal sündis lausa uus teenindusrekord: vastu võeti 959 dokumenditaotlust ja väljastati 1255 dokumenti.

Mis puudutab töökäsi, siis tippajal on neist tõesti puudus,  kuid hooajatöötajate juurde palkamine on komplitseeritud, sest kõik teenindavad ametnikud peavad tundma andmebaase ja läbima põhjaliku koolituse.

Enamasti ei ületa ooteaeg teenindussaalis 15 minutit, praegu võib see aga ulatuda pooleteise-kahe tunnini.

Kuid miks on ikkagi just praegu büroos nii palju kliente? Adamka sõnul on Eesti elanikud hakanud oma dokumentidesse hoolikamalt suhtuma ja vahetult reisimise eel avastatakse ID-kaardi aegumisi harva. Küll aga on paljud eestimaalased suundunud välismaale elama ning kui tullakse suvel kodukanti puhkust veetma, võetakse ette ka dokumentide uuendamine, märkis ta.

Tehke internetis

Eile tegeles inimestega kümmekond teenindajat, kes peavad võtma vastu dokumenditaotlusi, neid väljastama ning lahendama ka välismaalastega seotud küsimusi. Teenindussaal oli paksult rahvast täis, osa inimesi ootas õues.

«Inimesed on õnneks enamasti sõbralikud ja mõistvad,» rääkis Adamka. Saaliteenindajad omakorda püüavad eakatele inimestele või mitme lapsega emadele leida võimalusi kiiremaks teenindamiseks.

Kõige parem viis enese säästmiseks on tegeleda oma dokumentidega mõnel muul ajal. Kui see pole võimalik, võiks kasutada elektroonilist kanalit aadressil https://etaotlus.politsei.ee.

Seotud lood
18.07.2017 20.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto