Sisukord
Arvamus
Postimees
21.07.2017
Eesti Raamatupidaja abi elas varastatud rahaga pillavat elu Nestor soovitab Krossil oma võlad likvideerida (1) Koolipapa kihutab vanas kabrioletis (1) Poisi peks algas solvamisest (6) Majandus Analüütikud soovitavad Tallinki aktsiat pigem osta Analüüs: neli võimalust, mis juhtub Tallinkiga (3) Välismaa McCain võitleb agressiivseima ajukasvajaga (1) Taani major: Iraagi sõdurid on vormist väljas ja mõnikord pilves Iraagi tõlk: ISISe tagasilöömine on olnud puhas õnneasi (2) Saksa vanuritekodus taaselustub sotsialismiaeg Iraaki saadetud instruktorid peavad ka Hello Kitty kotiga meeste sõdurioskusi lihvima Kaitsekulutuste kärpimine ajas presidendi ja kindrali lõplikult tülli Arvamus Tõnis Oja: kas Tallink tirib börsi põhja? (1) Henrik Roonemaa: Rain räägib hullu juttu, aga tal on õigus Juhtkiri: Tallinna ideedeturu masendavalt tühjad letid (1) Raul-Allan Kiivet: haigekassale antakse lisaraha koos üle jõu käivate ülesannetega (7) Mart Kivastik: spordimehe hing (2) TTÜ emeriitprofessor küsib: miks soovib Eesti jääda ELi eesistujana anonüümseks? Kultuur Kujurid armastavad kõige enam kaslasi Vaata võõrale otse silma Sõda, mida tunned iga rakuga (2) Sport Spordi lühiuudised Cretu peab kehastuma malemängijaks 20-aastane vutikoondislane lõpetas karjääri FIA sõitis F1 tiimidest üle 2017 Eesti fänni EMil - sugugi mitte ulmeline unistus U18 koondis läbi Kullamäe silmade: kes on uus Metstak, kes Schortsanitis ja kes pullimees? Tartu Jõhvi-Tartu maantee ääres käib äri ohu piiril Raatuse koolimajast jäävad alles vaid seinad (1) Ämmaemand uuris, kuidas tunnevad sünnitustoas end mehed (1) Lapsed saavad valimisõiguse, kuid nad ei huvitu poliitikast (4) Viimased märgid tondilossist peaks kaduma augustis Kinnikasvavad paisjärved läbivad puhastuskuuri Talud lükkavad pühapäeval väravad valla Rattaentusiastid pedaalivad Petersoni radadel Tartust Riiga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Henrik Roonemaa: Rain räägib hullu juttu, aga tal on õigus

2 min lugemist
Henrik Roonemaa FOTO: Toomas Huik

Paar nädalat tagasi käis meil Digitunni saates suure IT-firma Mobi üles ehitanud Rain Rannu ja jutustas, kuidas Mobi tegi just oma esimese ingelinvesteeringu liitreaalsuse maailma. Rain on end ja oma tulevikku suunatud ideid alati osanud hästi turundada, aga samas on ta oma valdkonnas Eesti üks julgemaid ja edukamaid tegijaid. Isegi kui praegu tunduvad tema mõtted täiesti jaburad, tasub neid tähele panna.

Liitreaalsuse teemaga ongi nii. Kuulad, kuidas inimene räägib selle kohta maad ja ilma kokku, ja mõtled, millisest uksest nüüd kiiremini välja saaks, sest ilmselgelt tundub see paremal juhul kas poolearuline jutt või halvemal juhul küüniline katse kelleltki raha kätte saada.

No kas suudaks praegu keegi ette kujutada, et juba mõne aasta pärast kõnnime kõik ringi, internetti ühendatud prillid ees, ja vaatame maailma, kuhu peale arvuti kuvab meile teist, digitaalset maailma, mida tegelikult pole olemas.

Näiteks kohvikusse minnes näed läbi nende prillide, kuidas su sõbrad on reaalse seina peale sulle virtuaalseid tervitusi sodinud või hoiatavad sind punase peaga teenindaja eest. Näiteks tänaval kõndides näed vastutulijate peade kohal hõljumas nende Facebooki profiilipilti, sünnipäeva ja seda, kas teil on ühiseid sõpru. Näiteks autoga maale sõites ei pea lapsed enam tagumisest aknast igavat Eesti võsa vaatama, vaid sealt hüppavad välja tiigrid, piraadid ja dinosaurused, kes tee ääres omavahel vahvaid lahinguid peavad. Näiteks Facebooki Messengeris videokõnet vastu võttes selgub, et helistaja on küll su abikaasa hääle, kuid Mart Siimanni näoga. Ja sa ei tea, kumb neist on päris.

Rain usub, et liitreaalsus ehk päris maailma peale kuvatav väljamõeldud, kuid tõesena näiv kiht toob meie ellu vähemalt sama suure muutuse, nagu nutitelefonid tõid kümmekond aastat tagasi. Ma mäletan seda murrangut hästi, ega keegi ei suutnud ka tol ajal ette kujutada, et varsti on probleem see, et inimesed kaheksa tundi ööpäevas oma käes olevast klaasilatakast teiste inimeste varbapilte võrkkiiges koos «Lingvistilise metsaga» vaatavad. Nii et kuigi mu mõistus ei usu Raini, ütleb mu kogemus, et ilmselt on tal õigus.

Kui teie ka ei usu, avage oma käes olev klaasilatakas ja trükkige seal Google’isse «Apple ARKit demos». Natuke surfamist ja teile avaneb täiesti müstiline maailm, mis on päris ja ei ole ka. Apple nimelt ehitab oma telefonidesse ja tahvelarvutitesse liitreaalse maailma loomise platvormi, mille abil saavad arendajad hakata meie kõigi pärismaailma väljamõelduga täiendama. Meie maailma kirjutatakse põnevaid elemente juurde nii, nagu praegu kirjutatakse äppe.

Tõmbad näiteks iPadi merelahingumängu, avad iPadis kaamera ja vaatad läbi ekraani, kuidas sinu toa põrandal annavad väiksed laevad üksteise pihta vihaselt tuld. Või kuidas su töölaual mängivad vägagi reaalsena tunduvad väikesed inimesed korvpalli.

Mängud on muidugi toredad, aga kui sa aasta pärast hakkad endale näiteks mööblit või autot ostma, on päris suur tõenäosus, et sa saad selle eseme oma koju või tänavale enda ette hirmuäratavalt realistlikuna manada, valida värvi, disaini ja talle asukohta. Nii et liitreaalsus on ka tulevane suur äri.

Poolteist aastat tagasi kirjutasin siinsamas kolumni, kuidas Ahti Heinla, Allan Martinson ja teised töötavad välja kuukulguri moodi pakiroboteid, mis peaksid varsti hakkama tänaval vurama. Tollal tundus see võimatu. Tänasest viivad sellised robotid Kakumäe elanikele pakke koju kätte.

Seotud lood
20.07.2017 22.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto