Sisukord
Arvamus
Postimees
21.07.2017
Eesti Raamatupidaja abi elas varastatud rahaga pillavat elu Nestor soovitab Krossil oma võlad likvideerida (1) Koolipapa kihutab vanas kabrioletis (1) Poisi peks algas solvamisest (6) Majandus Analüütikud soovitavad Tallinki aktsiat pigem osta Analüüs: neli võimalust, mis juhtub Tallinkiga (3) Välismaa McCain võitleb agressiivseima ajukasvajaga (1) Taani major: Iraagi sõdurid on vormist väljas ja mõnikord pilves Iraagi tõlk: ISISe tagasilöömine on olnud puhas õnneasi (2) Saksa vanuritekodus taaselustub sotsialismiaeg Iraaki saadetud instruktorid peavad ka Hello Kitty kotiga meeste sõdurioskusi lihvima Kaitsekulutuste kärpimine ajas presidendi ja kindrali lõplikult tülli Arvamus Tõnis Oja: kas Tallink tirib börsi põhja? (1) Henrik Roonemaa: Rain räägib hullu juttu, aga tal on õigus Juhtkiri: Tallinna ideedeturu masendavalt tühjad letid (1) Raul-Allan Kiivet: haigekassale antakse lisaraha koos üle jõu käivate ülesannetega (7) Mart Kivastik: spordimehe hing (2) TTÜ emeriitprofessor küsib: miks soovib Eesti jääda ELi eesistujana anonüümseks? Kultuur Kujurid armastavad kõige enam kaslasi Vaata võõrale otse silma Sõda, mida tunned iga rakuga (2) Sport Spordi lühiuudised Cretu peab kehastuma malemängijaks 20-aastane vutikoondislane lõpetas karjääri FIA sõitis F1 tiimidest üle 2017 Eesti fänni EMil - sugugi mitte ulmeline unistus U18 koondis läbi Kullamäe silmade: kes on uus Metstak, kes Schortsanitis ja kes pullimees? Tartu Jõhvi-Tartu maantee ääres käib äri ohu piiril Raatuse koolimajast jäävad alles vaid seinad (1) Ämmaemand uuris, kuidas tunnevad sünnitustoas end mehed (1) Lapsed saavad valimisõiguse, kuid nad ei huvitu poliitikast (4) Viimased märgid tondilossist peaks kaduma augustis Kinnikasvavad paisjärved läbivad puhastuskuuri Talud lükkavad pühapäeval väravad valla Rattaentusiastid pedaalivad Petersoni radadel Tartust Riiga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Tallinna ideedeturu masendavalt tühjad letid

2 min lugemist
Kilukarbivaade merelt. FOTO: Fred Kasela

Kolm kuud enne kohalikke valimisi haigutab Tallinnas nukker ideedepuudus. Piltlikustades laiuvad linlase ees tühjad letid nagu nõukogude toidupoes. Kampaania muidugi veel ei käi, aga mõttekillud, mis praeguseks avalikkuse ette jõudnud, peegeldavad kas suutmatust või ka soovimatust Eesti tähtsaima linna perspektiividele mõelda.

Pealinna linnapea positsioon on tähtsuselt sisuliselt neljas ametikoht riigis ja kahtlemata on sisepoliitiliselt tähtis, kas Keskerakond jätkab ka viiendat tsüklit ainuvalitsemist, ning sellele on keskendunud ka senine avalik debatt. Kuid kohalik võim peaks ennekõike olema näoga elaniku igapäevaelu poole ning siin on arutelu niisama hästi kui surnud.

Linn on linlasest järjest kaugenenud. Tallinna televisioon toodab sise- ja välisuudisteprogrammi, kummalisi arutelusaateid, näitab filme, aga kui mõnes pealinna linnaosas käivad kogukonnapäevad (mis on korraldatud alt üles), ei näe me kanalit inimeste keskel.

Avaliku debati hääbumine on üks pikaajalise ainuvõimu kaasnähe. Volikogu tegeleb peaasjalikult Vabaduse väljakult tulevate otsuste kinnitamise, mitte arutamisega. Osaliselt on saadikute nõrkus tingitud info-, osaliselt huvipuudusest. Opositsioon on jäänud järjest nõrgemaks, uudisekünnis ületatakse üksikute lootusetute umbusaldusavalduste katsetega või mõne hüsteerilise karjatusega. Samas, kui häid mõtteid oleks, peaksid need nimelt valimiskampaania ajal esile kerkima. IRL saavutas eelmiste valimiste ajal mõningast edu Edgar Savisaare provotseerimisega, kuid ideed jäid kära varju.

Reformierakond tuli hiljuti lagedale lubadusega kaotada Tallinnas lasteaia kohatasu. Mis edasi, liberaalid? Veel suurem pensionitoetus? Jah, Tallinnas oleks kahtlemata veel palju asju, mida suudetaks linlasele tasuta pakkuda, kuid see on ummiktee, millel pole seost linna arenguga. Üle 600 miljoni eurose eelarvega linna pikka aega juhtinud Keskerakonda ei paku selles liinis ükski poliitiline jõud üle.

Vähem abstraktsust, rohkem konkreetsust! Tallinna valimiste kontekstis peaksime rääkima linnaruumi mõtestatud planeerimisest: millistel aladel kuidas ja mida ehitada? Milline peaks olema tuleviku pealinn? Kergliiklusest, heakorrast, aktiivse linlase elukeskkonnast. Ühistranspordist sisuliselt: uutest liinidest ja lahendustest. On skandaalne, et linna ja tema magala (näiteks Viimsi) vahel pole suudetud välja mõelda midagi paremat poole sajandi vanusest transpordiliigist ehk bussiühendusest.

Trammiliin lennujaama ei peaks olema midagi, millega kelkida – see peaks juba ammu valmis olema. Balti jaama turu kordategemine rõõmustab kindlasti (põhja)tallinlasi, kuid palju olulisem linna kui terviku arendamisel on ideede turg. Ajakirjandus ootab värskeid mõtteid, nii poliitilistelt jõududelt kui ka igalt kodanikult.

Seotud lood
20.07.2017 22.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto