Sisukord
Uudised
Postimees
21.07.2017
Eesti Raamatupidaja abi elas varastatud rahaga pillavat elu Nestor soovitab Krossil oma võlad likvideerida (1) Koolipapa kihutab vanas kabrioletis (1) Poisi peks algas solvamisest (6) Majandus Analüütikud soovitavad Tallinki aktsiat pigem osta Analüüs: neli võimalust, mis juhtub Tallinkiga (3) Välismaa McCain võitleb agressiivseima ajukasvajaga (1) Taani major: Iraagi sõdurid on vormist väljas ja mõnikord pilves Iraagi tõlk: ISISe tagasilöömine on olnud puhas õnneasi (2) Saksa vanuritekodus taaselustub sotsialismiaeg Iraaki saadetud instruktorid peavad ka Hello Kitty kotiga meeste sõdurioskusi lihvima Kaitsekulutuste kärpimine ajas presidendi ja kindrali lõplikult tülli Arvamus Tõnis Oja: kas Tallink tirib börsi põhja? (1) Henrik Roonemaa: Rain räägib hullu juttu, aga tal on õigus Juhtkiri: Tallinna ideedeturu masendavalt tühjad letid (1) Raul-Allan Kiivet: haigekassale antakse lisaraha koos üle jõu käivate ülesannetega (7) Mart Kivastik: spordimehe hing (2) TTÜ emeriitprofessor küsib: miks soovib Eesti jääda ELi eesistujana anonüümseks? Kultuur Kujurid armastavad kõige enam kaslasi Vaata võõrale otse silma Sõda, mida tunned iga rakuga (2) Sport Spordi lühiuudised Cretu peab kehastuma malemängijaks 20-aastane vutikoondislane lõpetas karjääri FIA sõitis F1 tiimidest üle 2017 Eesti fänni EMil - sugugi mitte ulmeline unistus U18 koondis läbi Kullamäe silmade: kes on uus Metstak, kes Schortsanitis ja kes pullimees? Tartu Jõhvi-Tartu maantee ääres käib äri ohu piiril Raatuse koolimajast jäävad alles vaid seinad (1) Ämmaemand uuris, kuidas tunnevad sünnitustoas end mehed (1) Lapsed saavad valimisõiguse, kuid nad ei huvitu poliitikast (4) Viimased märgid tondilossist peaks kaduma augustis Kinnikasvavad paisjärved läbivad puhastuskuuri Talud lükkavad pühapäeval väravad valla Rattaentusiastid pedaalivad Petersoni radadel Tartust Riiga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Talud lükkavad pühapäeval väravad valla

2 min lugemist
Aigar Brett lubab kõigil külalistel juustust isu täis süüa. FOTO: Kristjan Teedema

Pühapäeval üle-eestilisel avatud talude päeval oodatakse linnainimesi maaeluga sinasõprust sobitama. Peale selle, et hulk talusid ja maaettevõtteid üle Eesti teeb uudistajatele oma uksed valla, pakuvad mitmel pool lastele rõõmu lambad, hobused, kitsed, küülikud ja teised loomad. 

Samuti kostitatakse kodukohvikutes külalisi oma talu saadustega.

Piima- ja jäätisebaar

Tartumaal Talvikese külas asuv Andre juustufarm võõrustas mullu ligi 3000 külalist ja osutus üheks populaarseimaks sihtkohaks. 

Talus saab lehmade ja vasikate keskel jalutada ning neid silitada. Et pererahvas kutsub oma loomi hellitavalt mammukesteks, avatakse pühapäeval farmis Mammamuu jäätise- ja piimabaar. Kuuleb ka seda, kuidas saab piimast juust.

Andre perenaine Erika Pääbus rõhutas, et juustu on talust osta alati odavam kui poest, ning lubas, et nii nagu eelmisel aastal, saab seda osta nüüdki.

Eelmisel aastal registreeris end külaliseks 60 inimest, aga kohale tuli pea poolteist tuhat, oli Luke farmimeierei peremees Aigar Brett üllatunud.

Tänavu augustis täitub Andre farmil kaks aastat juustuvalmistamise algusest. «Peremees on nüüdseks hakanud juba kaaluma nime vahetamist: tema õige nimi on Aivar, aga kõik kutsuvad Andreks,» muigas perenaine.

Eestis ainsana hallitusjuustu tootva Luke farmimeierei peremees Aigar Brett tunnistas, et võtab sedapuhku külalisi vastu tavapärasest veidi nukramas meeleolus, sest tema kõrvaltegevus – mesindus – sai kevadel valusa tagasilöögi. Nimelt heitsid kõik tema kuus mesilasperet ootamatult hinge.

«Hakkan juba vaikselt toibuma. Õnneks jõudsin suve hakul kolm uut peret osta ning praeguseks on mesi vurritatud ja purki pandud,» rääkis ta. Et mesilastele sai ilmselt saatuslikuks taimekaitsevahendite pritsimine ümbruskonna põldudele. «Meie tunnuslause võiks olla «Puhas loodus»,» sõnas ta.

Brett lubas, et pühapäeval tema meiereisse külla tulevad inimesed saavad juustust isu täis süüa, kuid juustutegu näha ei saa. «Sel päeval kulub inimestega suhtlemise peale kogu aeg ära. Ja kui ma teen juustu, siis ma teen juustu,» sõnas ta konkreetselt.

Õhtuks telkima

«Eelmisel aastal registreeris end külaliseks 60 inimest, aga kohale tuli pea poolteist tuhat,» oli Brett üllatunud. Sellele viidates tegi ta ettepaneku, et tulevikus võiks avatud talude päeva korraldada laupäeviti, et inimestel oleks võimalik õhtuks maale telkima jääda, grillida ning rohkem maaõhku nautida. «See oleks nagu kirss tordil!» 

Vesiveski talunik Mati Rüütel rääkis, et tema talust on võimalik osta kõike, mida valmistatakse astelpajust: alustades mahlast ja sinepisegust ning lõpetades siirupi ja marmelaadiga. 

Rüütel lubas, et plaanis on pakkuda šašlõkki värske salatiga ning pannkooke. Selleks et lastel rohkem lusti oleks, toob ta aga naabertalust kohale kitsed, jänesed ja ponihobused.

Kaardi, mis juhatab huvilised avatud taludesse, leiab kodulehelt avatudtalud.ee.

Seotud lood
20.07.2017 22.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto