Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.07.2017
Eesti Loomalapsed ootavad vadereid Keemiarelva ohvrid tõmbavad tähelepanu Vaid nädal on jäänud teleteenuse valimiseks (1) Haiglad kahtlevad haigekassa raporti tulemustes (2) Haigekassa sõlmis lepingu neilt raha välja petnud arsti firmaga (5) Välismaa Mokenid riskivad kala püüdes eluga Hiina-Vene poliitmäng Läänemerel (14) KOHALIK VAADE: Ühtsus on üha vähem ühtne Ülimoodne Hiina sõjalaev osaleb õppustel Läänemerel (1) Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: kui õitses putkamajandus Heelia Sillamaa: kes kaitseb meid Poola maasikate eest? (20) Juhtkiri: naeratav Eesti on veel kaugel (7) Andres Adamson: «eestimeestest» Postimehe algusaegadel (1) Uus lootus Karmi ütlemisega kindral Edasi 1972. aastal: olümpiakoondisse! Simsoni julgustükid õhus ja Venemaal (3) Jelena Skulskaja: me tahame uskuda õnnelikku lõppu (2) Sport Spordi lühiuudised Sildaru kahekordset saltot MK-debüüdil käiku ei lase Kergejõustikuportaal: Rasmus Mägi on maailma kolmas tõkkejooksja Mees, kes ei kannata vaba aega Mart Soidro: viiekümne aasta tagune tegu Tarbija Postimehe test: sääsetõrje kui kesksuve populaarseim parfüüm? (2) Arter Horoskoop Gheorghe Creţu: eestlased oskavad silma vaadata Rekordarv eestlastest amatööre Tour de France’il Kairi Leivo – naine folgiköögist Muhu, Itaalia ja Skandinaavia ühes köögis koos Filmiarvustus: «Pöörased» – sobiv allameetrimeestele Mööda sadamakaid üles või plärtsuga vette! (1) Ei tea, mida oma eluga edasi teha – guugelda! (1) See reis meenub isegi pärast surma (3) Vihma sajab! Võtame siis mõnuga! Ilona Leib: Suvi, mida ei tulnud (1) Matkavarustus minimalistidele. Kuidas hoida kokku ruumi ja kaalu arvelt? V nagu Vaimustav. Aegumatut autoklassikat: BMW M3 (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heelia Sillamaa: kes kaitseb meid Poola maasikate eest?

2 min lugemist
Heelia Sillamaa. FOTO: Georg Kõrre/Postimees

Kuigi teadlik eestlane on juba ammu välismaise brändikella kodumaise disainripatsi vastu välja vahetanud ja Poola maasikate asemel vaid Eesti maasikaid oma ostukorvi lubanud, ei garanteeri sildikohast päritolu teadlikule tarbijale keegi.

Eestlased oskavad üha enam väärtustada kodumaist toodangut, olgu selleks siis põllusaadused, disainiesemed või rõivad, kuid mida suurem huvi toodete vastu tekib, seda tähelepanelikumaks peab muutuma ka klient. Kus nõudlust, seal tegijaid, ning kus tegijaid, seal jäljendajaid.

Paar nädalat tagasi paljastati järjekordne Eesti disaineri Kriss Eglite ehete kopeerija. Disaineri sõnul tegutsevad kopeerijad julmalt ja võltsingud on niivõrd hästi tehtud, et nii mõnigi klient on alles toodet parandusse tuues pettusest teada saanud.

Kui disainitootega petta saanud inimene saab kätte valusa õppetunni ja ostab järgmine kord originaaltoote ametlike vahendajate kaudu, siis Poola maasikaid võib õnnetu tarbija Eesti maasikate pähe süüa õndsas teadmatuses terve suvi. Disainiehete originaalsuse eest võtab vastutuse toodete ametlik müüja, maasikate eest ei taha vastutust võtta keegi.

Turumüüjad on sulidest teadlikud, kuid kellegi vaenu alla sattuda ei soovi ning näpuga näitama ei hakka. Tarbijakaitseameti sõnul on aiasaaduste kontrollimise pädevus põllumajandusametil, kes omakorda lükkab vastutuse veterinaar- ja toiduameti ametnike kaela.

Ametnikud saavad küll maasikate paberijärgset päritolu kontrollida, kuid turumüüjate sõnul segab nii mõnigi kavalam ärimees Eesti maasikaid välismaistega ja puhtalt välimuse ning maitse põhjal ei saa põhjapanevaid järeldusi teha ehk tegemist on surnud ringiga.

Küsitava väärtusega kõlavad ka ametnike ja turumüüjate soovitused kahtluse korral mitte maasikaid osta ning eelistada kindlate talusiltidega eesti keelt kõnelevaid maasikamüüjaid. Tundub üpris ebaõiglane minna turule tugeva eelarvamusega teatud müüjate vastu ja otsida järjekindlalt talusilte, mille juures läbi viia ristküsitlust teemal «kust teie maasikad siis ikkagi tegelikult pärit on».

Iga-aastasest probleemist hoolimata ei tasu aga maasikahooaega suures pettuse hirmus raisku lasta ja lihtsam on naeratava turumüüja südametunnistusele lootma jääda, sest mõne üksiku suli pärast ei ole aus ka kõiki ausaid müüjaid maha kanda.

Halvim tagajärg usalduse juures on välismaiste maasikate eest kõrgema hinna maksmine, mis pahaaimamatu roiskunud hobuseliha söömise kõrval tundub ilmsüütu murena.

Seotud lood
21.07.2017 24.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto