R, 2.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vera Oinets sütitab Eesti kultuuri Siberis

, reporter
Facebook Twitter
Comments
Vera Oinets (kõige paremal, heledate juustega) tänavu juuli algul Kransojarski krai seto külas Hait Seto kuningriigi päeval.
Vera Oinets (kõige paremal, heledate juustega) tänavu juuli algul Kransojarski krai seto külas Hait Seto kuningriigi päeval. Foto: Jaanus Piirsalu

«Mulle ei meeldi ametlikud üritused. Kui meie Eesti selts tähistas 20. aastapäeva, siis me õmblesime piduliku tähistamise asemel hoopis sajaruutmeetrilise eesti mustritega tikandi,» räägib septembris 60. sünnipäeva tähistav Vera Oinets, kes juhib eestlaste ja setode seltsielu Venemaal Krasnojarskis.

Imelise inimesena on Vera teinud viimase kümne aastaga Krasnojarski Eesti kultuuriseltsist (ametliku nimega Krasnojarski eesti rahva kultuuriautonoomia «Eesti») Venemaal kõige aktiivsema ja tegusama meie kaasmaalaste ühenduse. Nii palju kultuuriüritusi kui krasnojarskilased ei korralda eestlased kusagil Venemaal ning seejuures pole neile kohapeal abiks ei Eesti saatkonda ega konsulaati. Vera Oinets on suurepärane näide sellest, mida tähendab kogukonna jaoks üks hakkaja ja aktiivne inimene.

Peale 2012. aastal valminud hiidtikandi on minu jaoks üks ägedamaid Vera algatusi olnud Venemaa kõige idapoolsema miljonilinna Krasnojarski elanikele eesti rahvusmustritega labakinnaste kudumise õpetamine. Enamikul kudujatest polnud Eestiga mingit seost, neid haaras lihtsalt see ilus ja kasulik idee. Kujutage ette: paarkümmend mitte kunagi Eestis käinud ja meie riigist vähe teadvat inimest koovad meie vanaemade mustritega kindaid! Valmis 300 eesti mustritega labakut, mis kingiti kohaliku laste tuberkuloosihaigla väikestele patsientidele.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles