L, 3.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Heaperemehelik muruniiduki hooldus tagab töökorras masina aastateks

Kelly Olesk
, Tartu Postimehe suvereporter.
Facebook Twitter
Comments
Bauhofi vanemklienditeenindaja Margit Päkk jagab soovitusi masina hooldamiseks.
Bauhofi vanemklienditeenindaja Margit Päkk jagab soovitusi masina hooldamiseks. Foto: Sille Annuk

​Tänavu rannailma napib ja sageli kallab vihma, sellest hoolimata tuleb muru niita. Kindlasti pole ükski inimene kaitstud selle eest, et tema niiduk katki ei läheks, ja siis tuleb tahes-tahtmata masinat ise remontida või see töökotta viia. 

Korrapärane hooldus

Tööriistamarketi müügimees Asso Säre ütles, et inimesed pöörduvad nende poole mitmesuguste probleemidega. Küll lastakse teha tavalist hooldust, küll remonditöid. Säre tõdes, et kui muruniiduki mootoris on viga, võib remont osutuda väga kulukaks, sellisel juhul inimesed tavaliselt ostavad uue masina. Siiski soovitas ta lasta masin enne üle vaadata ja hinnapäring teha, mitte esimese hooga niiduki prügimäele viia.

Säre sõnul tuleb ka muruniidukit ja -trimmerit hoida heaperemehelikult, nagu igat masinat. See tähendab, et enne hooaega tuleks neid korrapäraselt hooldada. Muruniiduki pika eluea tagab see, kui niiduk pärast kasutamist korralikult ära puhastada. «Niitmisel murust tulev hape tekitab roostet,» seletas müügimees.

Säre sõnul on palju neid inimesi, kes masina töökotta toovad, aga siiski pole maailmast kadunud need mehed, kes käivad juppe küsimas ja ise masinat parandavad. 

Säre rääkis, et parandada on toodud igasuguses seisukorras masinaid ja vahel on isegi nalja saanud. «Masin ei läinud käima ja kontrollides selgus, et kütus oli otsa saanud,» meenutas ta.

Metsa- ja aiatööriistu müüva ja hooldava OÜ Regineti juhataja Jaan Lusikas ütles, et kui plaan on kodus niidukit hooldada või remontida, siis tuleb süüteküünlalt eemaldada juhe, et vältida masina iseeneslikku käivitumist. Kindlasti ei tohi masinat keerata külili ega tagurpidi, sest muidu voolab mootoriõli sinna, kus teda ei tohiks olla. «Vajaduse korral võib niidukit kallutada käepideme poole,» ütles ta. 

Pigem üks ja korralik

Bauhofi vanemklienditeenindaja Margit Päkk sõnas, et inimestel on komme osta masinaid hinna järgi ega mõelda sellele, et odav niiduk võib kergemini katki minna. Päkk rääkis, et on olnud ka selliseid kliente, kes ostavad odava muruniiduki või -trimmeri ja kui see oma tööd hästi ei tee, siis tullakse poodi pahandama. Heade muruniidukite hinnad algavad tema sõnul 500 eurost.

Soodsad murutrimmerid töötavad tavaliselt kas aku või elektriga ja pole seega nii võimsad kui kütusega töötavad masinad. Päka sõnul ütlevad kliendid, et nad ei kasuta trimmerit nii palju, et osta kallist ja korralikku masinat, aga pärast kiruvad. 

Jaan Lusikas soovitas osta uue muruniiduki hooaja eel või selle teisel poolel, mil pakkumised võivad olla soodsamad ja müügimeestel on aega rohkem kliendi vajadustesse süveneda. Mõistlik on osta masin sellisest kohast, mis pakub ka hooldust, remonti, varuosi ja tarvikuid. 

Soovitusi niiduki eluea pikendamiseks

  • Uuel masinal vaheta pärast 8–15-tunnist kasutamist (umbes nädal aega niitmist) mootoriõli, see tagab muruniiduki pika eluea.
  • Pärast iga kasutamist puhasta muruniiduki alumine korpus. 
  • Pärast hooaega tühjenda kütusepaak või vala see täiesti täis, et ei tekiks kondensatsioonivett.
  • Vaheta mootoriõli ja õhufiltrit.
  • Kindlasti kontrolli lõiketera, vajaduse korral terita ja tasakaalusta seda või siis asenda.
Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles