Sisukord
Uudised
Postimees
26.07.2017
Eesti Halb suveilm säästab inimelusid Vera Oinets sütitab Eesti kultuuri Siberis Jaeketid kahtlevad tootjate sünges piirikaubanduse prognoosis (2) Aab tahab müüa ERMi vana maja ikkagi Tartu linnale Kaitseminister Jüri Luik võttis ametisse IRLi Paide linnapeakandidaadi (1) Ringreis väikesaartel viis presidendi eile Abrukale Majandus Jaeketid kahtlevad tootjate sünges piirikaubanduse prognoosis (2) Põllumajandus pole Vene ekspordikeelust toibunud (2) Välismaa Hispaania ujub pagulasi tervitavate meeleavaldustega ELis vastuvoolu Hiina geide jaoks on kapist väljatulek pereasi Migrandirünnakud aitasid kaasa Hispaania taratootja eduloole Migratsiooniajakirjanik: Euroopas on maailma 65 miljonist pagulasest vaid kolm miljonit (16) Taevasinisel rannikul lõõmavad põlengud Kushner pesi käed vastutusest puhtaks Barcelonas napib pagulastele majutust USA Vene-sanktsioonid ohustavad Atlandi-ülest ühtsust (1) Arvamus Taavi Minnik: Poolas tõmbab niite härra Part (8) Postimees 1932. aastal: lõhna abil varastatud asjade kindlaks tegemine Veiko Berendsen: parempoolsete lahjad loosungid (19) Juhtkiri: agressorile annab püssi ainult lausloll (22) Toomas Alatalu: emakeele kasutamisest Venemaal ja Krimmis (2) Urmas Paet: miks peab Eesti kindlasti saama ÜRO Julgeolekunõukokku Kultuur Lina tänava viimased päevad Sport Kergejõustikutalendi dilemma: minna USAsse või kuulata treeneri hoiatust Veetlev tennis Kaia Kanepilt – Pärnu suvehitt 2017 Margus Kiiver: Soome MM-ralli, see on lennukas sõit, Ouninpohja ja üha lihavaesem rallivorst (4) Isukalt võidelnud epeemeeskond pääses surmasuust Tartu Kaarsilla remontijail läheneb riskantseim töö (1) Karuputk levib Eestimaale tõrjest hoolimata Kalmistuliste parkimismure leidis lahenduse Väikehaigla juht: kurgumandlilõikuse tüsistustesse surra on üsna keeruline Välistreenerid valmistavad meie sportlasi ette MMiks Aina suurenev erakool on muusikakooli pannud uusi ruume otsima Suhtlemine Venemaaga soomeugrilaste filmimiseks tundub pool sajandit pärast Lennart Meri filmiretki peaaegu võimatu Heaperemehelik muruniiduki hooldus tagab töökorras masina aastateks Trükimuuseum näitab rõdugaleriis tudengite fotosünteesi kunstis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Väikehaigla juht: kurgumandlilõikuse tüsistustesse surra on üsna keeruline

2 min lugemist
Jõgeva haigla juht Peep Põdder naudib tööd väikeses haiglas ning seda, et peab puhkuste ajal tihti ise valves olema. FOTO: Eili Arula

Jõgeva haigla juht Peep Põdder on nördinud, kuidas eelmisel nädalal avaldatud statistikat Eesti haiglates operatsioonijärgsel perioodil surnud patsientide kohta ajakirjanduses tõlgendati.

Haigekassa statistikast võis välja lugeda, et Jõgeva haiglas sureb pärast operatsiooni kuu aja jooksul 12 protsenti patsientidest.

Jõgevale surema

«Üks haigla hooldustöötaja tuli pärast selle info levimist nuttes minu juurde ja rääkis, et hommikul bussi peale minnes oli paar kohalikku külameest lõõpinud, nagu ta läheks tööle inimesi tapma,» meenutas haigla juht.

Kust selline suur suremusprotsent siis pärineb? Põdder selgitas: «Paljud Jõgeva maakonna patsiendid, kellele on tehtud Tartus operatsioon, kuid on näha, et nende seis ei parane, saadetakse Jõgeva haiglasse oma viimseid elupäevi veetma.»

Tartus saadetakse patsient juba mandlilõikuse päeval koju, Jõgeval aga püütakse teda veel öö läbi haiglas hoida, ütles Peep Põdder.

Tema sõnul on see inimlik nii haige kui ka tema lähedaste suhtes. «Loomulikult võiks mõnikord sellisel juhul ka haige koju saata, kuid paraku pole patsientidel tihtipeale kodus inimesi, kes nende eest saaks sel perioodil hoolitseda. Teisalt ei pruugi lähedastel olla piisavaid oskusi raskelt haige inimese eest hoolitsemiseks,» lisas Põdder.

Jõgeva haiglas tehakse kolmel päeval nädalas vaid plaanilisi päevakirurgia operatsioone, nagu songalõikus, adenoidide ja kurgumandlite lõikus. «Nende lõikuste järgsetesse tüsistustesse on ikka väga keeruline surra,» muheles Põdder. 

Samas rääkis haigla juht, et näiteks Tartus saadetakse patsient juba mandlilõikuse päeval koju, Jõgeva haiglas aga püütakse teda just tüsistuste vältimiseks pärast lõikust veel öö läbi haiglas hoida.

Kurvad kogemused

Siiski leidub ikka ja jälle neid jõgevalasi, kes väidavad, et pigem surevad, kui Jõgeva haiglasse oma jalga tõstavad. Üks anonüümsust soovinud kodanik pole Jõgeval erakorralise arstiabi saamisega sugugi rahul.

Oma nime all ei julgenud kahekümnendates aastates noormees enda väiteid esitada seepärast, et Jõgeva haigla personal ja tema pereliikmed tunnevad üksteist. 

«Jooksutrenni tehes tegin jalale liiga ja läksin seejärel Jõgeva EMOsse. Röntgen tehti ära ja öeldi, et on põrutus. Käisin siis paar päeva longates ringi ja otsustasin ikkagi ka Tartu EMOst läbi minna, kus öeldi, et jalaluu on katki ja jalg pandi kuuks ajaks kipsi,» kirjeldas ta.

Peale selle rääkis noormees loo, kuidas tema tüdruk saadeti Jõgeva EMOst valutava kõhuga koju tagasi. Paar tundi hiljem otsustasid noored ikkagi kiirabi kutsuda ning Tartu kiirabiarst diagnoosis kohapeal neiul pimesoolepõletiku. Kiirabi viis ta otsejoones Tartu haiglasse ning hommik algas pimesooleoperatsiooniga.

Jõgeva haigla juht Põdder selgitas, et negatiivseid kogemusi tuleb ette kõigis meditsiiniasutustes. «Meditsiin ja haridus on need kaks teemat, mida üleilmselt kritiseeritakse igal pool aktiivselt ning kriitikat võib nende kahe teema suhtes teha igaüks,» lisas ta.

Jõgeva haigla üks eeliseid on aga üsna lühikesed ootejärjekorrad. Kui praegu panna aeg kirja adenoidide lõikusele Tartu ülikooli kliinikumis, siis operatsioonini jääks aega julgelt üle aasta. «Adenoidilõikusele peaks meie juures saama umbes kuuajase ootejärjekorraga,» märkis Jõgeva haigla juht. Tema sõnul on Jõgeva haiglasse adenoidide operatsiooniks aega palunud ka pealinlased.

Praegu tunneb Põdder enda juhitavas haiglas enim puudust kompuutertomograafist ning ortopeedist. «Eelmine ortopeed läks meil pensionile ning kirurg ei jõua kõigi ortopeediliste küsimustega tegeleda,» selgitas ta.

Seotud lood
25.07.2017 27.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto