Sisukord
Arvamus
Postimees
29.07.2017
Eesti Tiigrid ootavad peole Siberi Koidula küla saadab Eestisse kolm sõnumit (11) Parim pritsumees on kontorirott Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Tegusas Tallinnas pole selgust koostöös Savisaarega (1) Välismaa Ka Leedu süüdistab itaalia ajakirjanikku lastele relvade kätte andmise palumises Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) PERSOON. Lahutamatud kaaslased Mike ja Karen Pence Arvamus Priit Pullerits: tapetud puhkus (3) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti-Soome sõprussild Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine? Juhtkiri: USA ja Eesti suhted teise nurga alt (2) Traditsioonilise kaubanduse lõhkuja Karvane olukord* Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) Naismusketäride triumf Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: manduv kultuurileht, kõver koer ja viimane suvi (2) Sport Ott Tänakut tabas Soomes valus déjà-vu Rallilegend Grönholm Tänakust: aasta tagasi oleksin soovitanud tal M-Sporti jääda Närvipinge tõi Eesti korvpallinoortele võimsa võidu On enam kui reaalne šanss, et Eesti rallimees võidab tänavu MM-tiitli Infoneti jalgpallur siirdub Norra kolmandasse liigasse, kus palk on parem kui Eesti meisterklubis Naismusketäride triumf WTA turniir Eestis. Ulme? Üldse mitte! Zopp: ühe hea mängu tahaks veel teha Joosep Susi: fänn on pime. Ta tahab alluda. Ta ei taha kahelda. (2) Tarbija Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Äikesega lennata võib, kuid kohvreid laduda mitte Arter Sõõm suve taldrikul Tiina Park: Ood Eesti mehele (1) Neeme Kuningas tunneb Siberi suurlinnas ennast õiges kohas Horoskoop 29. juuli – 4. august 2017 Graniidilahmakad ja mustikad koduaias ehk muljeid Soome elamumessilt Yana Toom toob Pille Pürgile kaheks aastaks leiva lauale Kas odav robotniiduk ajab asja ära? Kõige stiilsemad rannalõvid tabatud! SEIKLUSVIDEO! Ohtlik ja maagiline liustikumatk Sõiduproov: vaata, milline on tuliuus Ford Fiesta! Sündmuste pulsil: «Krimi» kannul reede öös Jalgrattal Torontost Tallinna (1) Fotod: USA mitmenaisepidajad elavad kivi sees (1) Vaata ja võrdle! Kumb on parem: Nissan Qashqai või Nissan X-Trail? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti-Soome sõprussild

2 min lugemist

Soome suuruselt teise päevalehe Aamulehti esiküljel ilmus 1989. aasta 29. juulil reportaaž pealkirjaga «Heinatööl Soomes, põhukoristusel Eestis».

Selles oli juttu Tabasalu keskkooli ning Soome Pirkanmaa maakonna kooliõpilaste vahel arenevast koostööst. Juulis viibis Tampere lähedal Kuru vallas vahetusgrupina kümme Tabasalu keskkooli õpilast. Neid saatsid emakeele õpetaja Katrin Tamm, tööõpetuse õpetaja Raivo Lung ja koostööprojekti Eesti-poolne juht, kooli direktor Ott Kasuri.

Kontaktide loomisest hõimukaaslastega olid tollal Soomes huvitatud paljud maakonnad ja vallad. 3000 elanikuga Kuru vallal oli üsna lootusetu ametlikke kanaleid pidi sõprussidemeid luua. Kõige jõukohasemaks peeti noori vastu võtta peremajutust kasutades ja valuutavaba vahetuse korras. Soome-poolse korraldaja, Tampere Ülikooli inglise keele õppejõu Tony Telfordi sõnul oli tegemist uue koostöövormiga, mis hõlmas ka ühist töötegemist.

Projekt võimaldas nädala jooksul saada põhjalikumaid teadmisi ja kogemusi naabrite elust ning teha midagi konkreetset rahu heaks. Oli palju eelarvamusi, ent neid sai ületada isikliku kogemuse abil. Eelkõige laste kaudu kontaktide arendamine aitas kujundada tõesemat maailmapilti ja väärtustada haridust.

Ott Kasuri sõnul oli see noorte esimene välisreis. Helsingi ja Tamperega tutvumise järel elati maakodudes ja tehti ühiselt heina, rohiti aiamaal või hoolitseti koduloomade eest ning leiti aega ka sportida ja lõkke ääres istuda.

9.–15. augustini oligi Eestis vastukülaskäigul vahetusgrupp Kuru valla vanemate klasside õpilastega. Kümmekond koolilast elas samuti peredes. Neid võõrustasid eelkõige need pered, kelle lapsed Soomes käisid. Soome gruppi juhtis Tampere Ülikooli õppejõud Tony Telford. Tema arvamust mööda oli tegevuskava läbimõeldud ja paindlik. Kohtuti Ranna sovhoosi töötajatega ja koristati ühiselt sovhoosi põldudel põhku. Kohtumisel Ranna sovhoosis tunti huvi ka selle vastu, miks meie tehnika põldudel vastu ei pea ning on nõnda aegunud. Huvituti Eesti majanduse homsest päevast ja koostöövõimalustest.

Oldi koos pereringis, lisaks jõuti tutvuda Tallinnaga ja osaleda isegi koos Tabasalu noortega EÕMi vabariiklikul kokkutulekul Karujärvel Saaremaal. Tony Telford, kellel oli Eestist varem Viru hotellis elamisega kujunenud postkaardilik pilt, sai realistlikuma kogemuse.

Talle jäid meelde eestlaste suur koduarmastus ja mure looduse pärast. Nii tugevat ühtsustunnet eestlaste seas polnud ta kunagi varem märganud. Töö ühendas kõiki, ka soomlasi omavahel. Kui tookord küsisin, mis edasi saab, vastas Telford: «Need vähesed, kes alustasid, on kogunud enda ümber üha enam inimesi, kellele on kallis üksteisemõistmine ja konkreetsed ettevõtmised rahu heaks.» Sõprussild oli loodud ja edasiseks plaaniti koostööle laiemat haaret.

Seotud lood
28.07.2017 31.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto