Sisukord
Uudised
Postimees
28.07.2017
Eesti Jeemeni kolm õde ja Peruu Untsakad Tallinnast saab Pence’i visiidi ajaks üks turvatumaid paiku maailmas (1) Reformierakond juhib, rohelised tõusevad (28) Majandus LHV pensionifondid panustavad üürimajadesse (2) Välismaa Võimalik julgeolekuoht pole selge Putin sõitles Soomes Ühendriike ja sanktsioone (2) Andmeleke lõi Rootsi valitsuse kõikuma Arvamus Karmo Tüür: Venemaa Föderatsiooni tasalülitamine (5) Aare Tark: pereettevõtete väärtusmaailm sobib Eestile eeskujuks (3) Joosep Värk: mind on petetud (10) Juhtkiri: üllatavad rohelised (2) Postimees 1931. aastal: kõmuline tapmine Viinis Andrus Karnau: tasuta reklaam õllejoomisele (10) Garri Raagmaa: Aab võiks anda maavanematele viimase ülesande (1) Kultuur Tormisega jäetakse hüvasti Tehases number 7 Nädala plaat. Kvasarite otsirännakutel Sport Ogier: Märtini rekord jääb püsima. Östberg: lähen seda üle lööma Tänak: nagu täismehed oleks pandud lasteaeda (1) Raul Jeetsi ootab ees sportlaskarjääri kangeim katsumus Kullad jõudsid koju, mõõgad jäid maha Kas Liverpool suudab suurte poiste kannul käia? Tartu Tartus tahab Reformierakond lasteaia kohatasu alles jätta Rattamaraton toimub teisel kuul ja teisipidi Lange radadel kihutavad maailma parimad noored krossisõitjad Haldusreform toob kaasa uute lippude ja vappide laviini Tevje räägib oma loo vanas meiereis Piirissaare külad upuvad võssa, aga abi ei tule kuskilt (4) Luunja rahvas püstitas Emajõe auks kollase akna Tervise huvides Ise oled loll! Quo vadis, Eesti arutelukultuur? Vambola Paavo: konkurentsi transpordis ei tohiks häbeneda Eeloleva kooliaasta alguses Põltsamaal üle silla veel ei saa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Luunja rahvas püstitas Emajõe auks kollase akna

2 min lugemist
Kollase akna Luunjasse püstitamist vedas eest ettevõtja Lilian Saage (paremal). Koos kultuurikeskuse direktori Kadi Kalmusega tutvustavad nad mõisaaega ja jõerahva elu. FOTO: Kristjan Teedema

Sageli on Luunja Kapteni Keldri restorani perenaine Lilian Saage kuulnud külaliste käest häid sõnu, et küll terrassilt avaneb ikka kaunis vaade Emajõele ja et kas kohalikud ise ikka saavad aru, milline rikkus see on.

Kohalik rahvas mõistab seda suurepäraselt, kinnitas Saage. Kuid et ka võhivõõrad peavad vajalikuks rõhutada jõevaateid ja omaaegse mõisa hõngu, otsustati jõesadama ümbrust veelgi väärindada ja nüüd kõrgub jõesadama kõrval National Geographicu kollane aken.

Pärandi väärtustamiseks

Täna õhtul algavad Luunjas mõisapäevad. Teadmisi, mis asula Luunja on, kuidas ta tekkis ja kes on seal elanud, annab koduloolane Aili Karind jalutuskäigul mõisapargis. Seejärel avatakse kell 18 jõesadamas kollane aken, millega selle initsiaatorid tahavad avaldada austust looduse ilule, jõerahva visadusele ja baltisaksa mõisaloo pärandile.

Jalutuskäigul kuuleb kindlasti sedagi, miks Luunja mõis sai õiguse viina ajada ja kuidas selle kandi rikkus tuli. Või sedagi, et Luunja kant oli esimene Liivimaal, kus 1842. aastal lasti vette aurulaev. «Isegi enne, kui Riias,» rõhutas Saage.

Ehkki puhkajad on Luunja võlusid viimastel aastatel juba avastanud, ja mitte üksnes hiljuti lillaks värvitud hobuse­­skulptuuri pärast, peab piirkond tema arvates püüdlema, et seal oleks veelgi rohkem teha ja avastada. Kasvõi laevareisi ühe kollase akna juurest teiseni ehk Tartu kesklinnast Luunjani, pakkus ta. 

Areng vähemasti sadamapiirkonnas käib ja peagi valmib seal autosuvilate parkla koos vajalike kommunikatsioonidega. Lauge slipp paatide veeskamiseks, paadisillad ja rand puhkamiseks on juba olemas. Omaaegsed mõisahoonedki saavad tasapisi uut nägu ja hingamist. 

«See koht on kultuurilooliselt väga rikas,» rõhutas Saage ja lisas, et seetõttu aken kohalike algatusel sündiski. Rahagi selleks annetasid oma inimesed ja ettevõtjad. Aken koos paigaldusega läks maksma ligi 3000 eurot ehk veidi rohkem, kui oli ühe akna hind viis aastat tagasi Euroopa raha eest ühise suure hankega tehes. Akna paigaldamist toetas ka vallavalitsus.

Viis aastat tagasi kollaste akende projekti eest vedanud Triin Lääne märkis, et algne idee oli märgistada sel moel Lõuna-Eestis põnevamaid paiku viieks aastaks. «Mitte üksnes vaadet, mis kollase akna taga avaneb, vaid rõhutada ka vastava koha muid väärtusi,» rääkis ta. 

Aknad paigaldati 2013. aasta suvel ning peagi saab viis aastat täis. Nüüd on aga plaan hoida aknaid asupaikades vähemalt aastani 2020 ja pigem edaspidigi, sest elu on näidanud, et kollased raamid tõmbavad turistide tähelepanu ja nende järgi seatakse oma marsruuti.

Aegade jooksul on olnud arutusel tähistada sel moel tähtsamaid loodusturismi objekte ka Põhja- ja Lääne-Eestis, kuid teostuseni pole sealsed turisminduse eestvedajad jõudnud. Pärast 2013. aastat on kaks akent püsti pandud veel Jõgevamaale ja üks Piirissaarele. Luunja aken on nüüd arvult 25 Eestis.

Kolm mõisapäeva

Luunja mõisapäevad algavad täna Eduard Wiiralti piibliaineliste raamatuillustratsioonide näituse «Enne põrgut» avamisega vallamajas täna kell 16. 

Luunja kultuuri- ja vabaajakeskuse direktor Kadi Kalmus märkis, et vaatajate ette jõuab üsna vähetuntud osa Wiiralti loomingust. Näitust aitab vaatajatele avada Tartu ülikooli teoloogiadoktor Anu Põldsam. Avapäeva lõpetavad arutelu «Kogukonna kärajad» ja kontsert.

Laupäev kannab liikumispäeva nime ning leiavad aset juba traditsiooniks saanud Luunja triatlon ja duatlon lastele. Õhtu lõpetab rahvalik simman Kapteni Keldri terrassil.

Pühapäeval peetakse aga laata Luunja roosiaias ning uksed avavad kodukohvikud.

Seotud lood
27.07.2017 29.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto