Sisukord
Juhtkiri
Postimees
28.07.2017
Eesti Jeemeni kolm õde ja Peruu Untsakad Tallinnast saab Pence’i visiidi ajaks üks turvatumaid paiku maailmas (1) Reformierakond juhib, rohelised tõusevad (28) Majandus LHV pensionifondid panustavad üürimajadesse (2) Välismaa Võimalik julgeolekuoht pole selge Putin sõitles Soomes Ühendriike ja sanktsioone (2) Andmeleke lõi Rootsi valitsuse kõikuma Arvamus Karmo Tüür: Venemaa Föderatsiooni tasalülitamine (5) Aare Tark: pereettevõtete väärtusmaailm sobib Eestile eeskujuks (3) Joosep Värk: mind on petetud (10) Juhtkiri: üllatavad rohelised (2) Postimees 1931. aastal: kõmuline tapmine Viinis Andrus Karnau: tasuta reklaam õllejoomisele (10) Garri Raagmaa: Aab võiks anda maavanematele viimase ülesande (1) Kultuur Tormisega jäetakse hüvasti Tehases number 7 Nädala plaat. Kvasarite otsirännakutel Sport Ogier: Märtini rekord jääb püsima. Östberg: lähen seda üle lööma Tänak: nagu täismehed oleks pandud lasteaeda (1) Raul Jeetsi ootab ees sportlaskarjääri kangeim katsumus Kullad jõudsid koju, mõõgad jäid maha Kas Liverpool suudab suurte poiste kannul käia? Tartu Tartus tahab Reformierakond lasteaia kohatasu alles jätta Rattamaraton toimub teisel kuul ja teisipidi Lange radadel kihutavad maailma parimad noored krossisõitjad Haldusreform toob kaasa uute lippude ja vappide laviini Tevje räägib oma loo vanas meiereis Piirissaare külad upuvad võssa, aga abi ei tule kuskilt (4) Luunja rahvas püstitas Emajõe auks kollase akna Tervise huvides Ise oled loll! Quo vadis, Eesti arutelukultuur? Vambola Paavo: konkurentsi transpordis ei tohiks häbeneda Eeloleva kooliaasta alguses Põltsamaal üle silla veel ei saa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: üllatavad rohelised

2 min lugemist
Kohalike omavalitsuste volikogude valimised 2017 FOTO: Johan Laiv

Sellel poliitika-aastal loetakse tibusid päris kindlasti sügisel ehk pärast oktoobri keskel toimuvaid omavalitsuste valimisi. Ometi annab mõtlemisainet ka sellekuine erakondade toetuse jaotus.

Toetus populaarsusküsitluste esiduole – Reformierakond ja Keskerakond – liigub neis piirides, mis on meile küsitlustest juba aastaid tuttavad. Keskerakonna populaarsus on küsitluse järgi küll langenud, ent midagi dramaatilist see nende jaoks vähemalt esialgu ei näita. Ilmselt sõltubki Keskerakonna käekäik praegu rohkem erakonnasiseste jõujoonte kujunemisest.

Huvitavamaid tähelepanekuid võib teha roheliste leeri (kellel nüüd toetust napilt üle viie protsendi) ja ka EKRE kohta. Aastaid justkui varjusurmas olnud rohelised on saanud hulgaliselt tähelepanu loodusesse kalgilt suhtuvate ametnike vihale ajava tegevuse tõttu. Teistpidi seepärast, et nende uuest juhist Züleyxa Izmailovast on kiiresti saanud omamoodi meediatäht. Radikaalne väljenduslaad ja programmilised seisukohad muudavadki rohelise erakonna hoopis sarnasemaks nende praeguste põhjamaiste ja lääneeuroopalike aatekaaslastega, kui seda olid tõsimeelsed kampsunitega loodusteadlased ja looduskaitsjad. Kuni 35-aastaste seas oli toetus rohelistele sel kuul lausa üle kümne protsendi, 35–50-aastaste hulgas viis protsenti. Seega tuleb teistel erakondadel üle hulga aastate võtta rohelise kaubamärgi all valimistele minejaid kui konkurente, kellega oma kalkulatsioonides mingil määral arvestama peab.

Toetus EKRE-le on mõõdukalt tõusukursil ja nad hoiavad teist kuud järjest populaarsustabelis kolmandat kohta sotsiaaldemokraatide ees. Mingit ühest-kahest tegevusest või uudisest sõltuvat seletust sellele praegu anda ei saa. Pigem võime öelda, et EKRE on jõudnud populaarsuse tasemele, mida kõigest kaks aastat tagasi hoidis IRL. Tõeline proovikivi seisab aga mõlema jaoks ees sügisestel valimistel, kui vähem loeb üldine populaarsusnivoo ja rohkem see, kui palju tugevaid kandidaate on suudetud oma paati meelitada.

Sotsiaaldemokraatide seis võib paista vaatamata väikesele langusjõnksule küllalt stabiilne – kui peame silmas viimast kahte aastat. Siinkohal tasub aga meenutada, et eelmise riigikogu koosseisu ajal (2011–2015) oli ka sotside populaarsus märkimisväärselt suurem, ületades mitmel kuul nii Keskerakonna kui ka Reformierakonna populaarsust. Nüüdne radikaalsem toon vast polegi toonud säärast kasu, kui erakonna esimees paista laseb?  

Vabaerakonnale ei ole juhivahetus vähemalt esialgu mingit erilist õnne õuele toonud, pigem vastupidi. Erakond on sihiteadlikult loobunud kohalikel valimistel kandideerimisest, esindades seisukohta, et omavalitsusi ei peaks suunama üleriigiline parteipoliitika, vaid kohalikud valimisliidud. Kui õilis see mõte ka poleks, ei näita praegune küsitlus seda, et erakonnal oleks õnnestunud sellega ka endale populaarsust võita.  

Seotud lood
    27.07.2017 29.07.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto