Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
29.07.2017
Eesti Tiigrid ootavad peole Siberi Koidula küla saadab Eestisse kolm sõnumit (11) Parim pritsumees on kontorirott Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Tegusas Tallinnas pole selgust koostöös Savisaarega (1) Välismaa Ka Leedu süüdistab itaalia ajakirjanikku lastele relvade kätte andmise palumises Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) PERSOON. Lahutamatud kaaslased Mike ja Karen Pence Arvamus Priit Pullerits: tapetud puhkus (3) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti-Soome sõprussild Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine? Juhtkiri: USA ja Eesti suhted teise nurga alt (2) Traditsioonilise kaubanduse lõhkuja Karvane olukord* Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) Naismusketäride triumf Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: manduv kultuurileht, kõver koer ja viimane suvi (2) Sport Ott Tänakut tabas Soomes valus déjà-vu Rallilegend Grönholm Tänakust: aasta tagasi oleksin soovitanud tal M-Sporti jääda Närvipinge tõi Eesti korvpallinoortele võimsa võidu On enam kui reaalne šanss, et Eesti rallimees võidab tänavu MM-tiitli Infoneti jalgpallur siirdub Norra kolmandasse liigasse, kus palk on parem kui Eesti meisterklubis Naismusketäride triumf WTA turniir Eestis. Ulme? Üldse mitte! Zopp: ühe hea mängu tahaks veel teha Joosep Susi: fänn on pime. Ta tahab alluda. Ta ei taha kahelda. (2) Tarbija Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Äikesega lennata võib, kuid kohvreid laduda mitte Arter Sõõm suve taldrikul Tiina Park: Ood Eesti mehele (1) Neeme Kuningas tunneb Siberi suurlinnas ennast õiges kohas Horoskoop 29. juuli – 4. august 2017 Graniidilahmakad ja mustikad koduaias ehk muljeid Soome elamumessilt Yana Toom toob Pille Pürgile kaheks aastaks leiva lauale Kas odav robotniiduk ajab asja ära? Kõige stiilsemad rannalõvid tabatud! SEIKLUSVIDEO! Ohtlik ja maagiline liustikumatk Sõiduproov: vaata, milline on tuliuus Ford Fiesta! Sündmuste pulsil: «Krimi» kannul reede öös Jalgrattal Torontost Tallinna (1) Fotod: USA mitmenaisepidajad elavad kivi sees (1) Vaata ja võrdle! Kumb on parem: Nissan Qashqai või Nissan X-Trail? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ka Leedu süüdistab itaalia ajakirjanikku lastele relvade kätte andmise palumises

2 min lugemist
Külalispäev Leedu kuningas Mindaugase husaaripataljonis. FOTO: Sergey Melkonov / Sputnik / Scanpix

Itaalia fotoajakirjanik Tomaso Clavarino, kes üritas Eestis saada fotolavastust relvadega kodutütardest, esitas Leedu kaitseministeeriumi väitel ka seal palve, et esmaabikursusel osalenud lapsed tema pildi tarbeks relvad haaraksid.

Hollandi uudisteportaalis De Correspondent avaldatud itaalia ajakirjaniku fotoreportaaži algne pealkiri oli «Euroopa serval on lapssõdurid valmis sõjaks Venemaa vastu». Pärast seda, kui Postimees ja Hollandi teiste väljaannete ajakirjanikud juhtisid tähelepanu ebatäpsustele ja tendentslikkusele selles tekstis, pani portaal uue pealkirja «Euroopa serval kardavad lapsed Venemaad. Seetõttu õpivad nad sõdima».

Kõige värvikamad pildid olid seal Leedu lastest, kes tõepoolest jooksid fotodel ringi relvamulaažidega. Eestis oli pildistatud noore väljanägemisega kaitseliitlasi ja tekstis kirjeldatud, kuidas «eri vanuses» inimesed õppustel metsast välja jooksevad.

Kui Postimees kaitseministeeriumist kommentaari küsis, selgus, et Clavarinole näidati Eestis kodutütarde laagrit. Näinud, et lastel relvi pole, palunud ta fotolavastust, kus neile need siiski antaks. Et Eesti seadused keelavad lastele sõjalise väljaõppe andmise, lükati Clavarino palve tagasi.

Kui Postimees saatis Leedu kaitseministeeriumisse küsimuse selle kohta, mis toimub Clavarino fotoreportaaži piltidel, kus Leedu lapsed relvamulaažidega ringi jooksevad, tuli järgnev vastus: «Leedu Küttide Ühing väljendab pettumust seoses fotoajakirjaniku sihilike katsetega tekitada lugu, mis põhineb lavastatud piltidel Leedu Noorte Küttidega, kui esimesi esmaabi loenguid saanud noortelt küttidelt paluti «tegevusfotosid» ja ilmtingimata (plastmassist) pseudorelvadega, mis ei vasta nende tavapärasele tegevusele.»

Nagu leedulased avalduses lisasid, on Leedu Küttide Ühing riigi toetatud vabatahtlik tsiviilkaitseorganisatsioon, millel on riigikaitses mängida oluline roll. Üks osa nende tööst käib ka 11–18-aastastele mõeldud noorte küttide organisatsioonis.

Kui põhiosa noorte küttide tegevusest moodustavad kodanikuharidusega seotud ettevõtmised – näiteks teadmiste ammutamine Leedu ajaloo ja vabadusvõitlejate ning põhiseaduslike kohustuste ja vastutuste kohta –, siis lisaks antakse seal ka baasteadmisi riigi julgeolekust ja kaitsest. Leedu Küttide Ühingu esindaja rõhutas, et nende tegevus on täielikus vastavuses lääneriikides levinud tavadega.

Läti kaitseministeeriumi sõjaliste avalike suhete osakonna juhataja Kaspars Galkins ütles Postimehele, et Riias ollakse Clavarino juhtumist teadlikud. «Omalt poolt võin öelda, et see on ilmselge provokatsioon ja infooperatsioon eesmärgiga demoniseerida kõiki kolme Balti riiki,» kirjutas ta. «Huvitav, kas see «ajakirjanik» on külastanud Venemaa Föderatsiooni, et hankida teadmisi noortelaagritest seal, näiteks Sojuz-tüüpi laagritest?»

Sõna ajakirjanik jättis jutumärkidesse ka Läti kaitseliidu noorteorganisatsiooni Jaunsardzē kõneisik Vineta Žilinska. ««Ajakirjanik» Tomaso Clavorino külastas koos Läti ajakirjaniku Dāvis Landorfsiga Jaunsardzēt Kuramaa piirkonnas,» kirjeldas ta.

«Enne laagrit küsis Dāvis Landorfs luba, et Tomaso Clavarino saaks kadettidega kohtuda ja neilt küsimusi küsida. Me keelasime rangelt ära küsimused poliitika kohta, lubatud olid vaid laagrimuljed ja küsimused selle kohta, mida nad Jaunsardzēs teevad ja miks nad seal on,» jätkas Žilinska.

Jaunsardzē esindaja sõnul tegid ajakirjanikud Kuramaal intervjuu organisatsiooni endise kohaliku haru ja infokeskuse juhi Dainis Karolsiga ning jutuks võeti üldine info nii selle laagri kui organisatsiooni kohta.

«Täna (eile – toim) helistasin selle laagriga tegelenud instruktoritele ja nad rääkisid mulle, et mõlemad «ajakirjanikud» põhiliselt vaatasid laagrit ega küsinud küsimusi ei instruktoritelt ega kadettidelt,» lisas Žilinska. «Sestap usun, et nad ei saanud seda, mida vajasid, sest Karols oli kogu aja nendega ja provokatsioonideks võimalust polnud.»

Hoolimata juba neljapäeva ennelõunal alanud suhtlusest Clavarinoga ja neljapäeva pärastlõunal alanud suhtlusest De Correspondentiga ei õnnestunud Postimehel ka veel reede õhtuks enne ajalehe trükkiminekut nende kommentaari saada.

Seotud lood
28.07.2017 31.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto