Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
29.07.2017
Eesti Tiigrid ootavad peole Siberi Koidula küla saadab Eestisse kolm sõnumit (11) Parim pritsumees on kontorirott Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Tegusas Tallinnas pole selgust koostöös Savisaarega (1) Välismaa Ka Leedu süüdistab itaalia ajakirjanikku lastele relvade kätte andmise palumises Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) PERSOON. Lahutamatud kaaslased Mike ja Karen Pence Arvamus Priit Pullerits: tapetud puhkus (3) Peeter Langovitsi tagasivaade: Eesti-Soome sõprussild Postimees 1932. aastal: jälle Vene allveelaeva hukkumine? Juhtkiri: USA ja Eesti suhted teise nurga alt (2) Traditsioonilise kaubanduse lõhkuja Karvane olukord* Lihtsalt tulnud, lihtsalt läinud (1) Naismusketäride triumf Arvamusliider Madis-Ulf Regi päevik: manduv kultuurileht, kõver koer ja viimane suvi (2) Sport Ott Tänakut tabas Soomes valus déjà-vu Rallilegend Grönholm Tänakust: aasta tagasi oleksin soovitanud tal M-Sporti jääda Närvipinge tõi Eesti korvpallinoortele võimsa võidu On enam kui reaalne šanss, et Eesti rallimees võidab tänavu MM-tiitli Infoneti jalgpallur siirdub Norra kolmandasse liigasse, kus palk on parem kui Eesti meisterklubis Naismusketäride triumf WTA turniir Eestis. Ulme? Üldse mitte! Zopp: ühe hea mängu tahaks veel teha Joosep Susi: fänn on pime. Ta tahab alluda. Ta ei taha kahelda. (2) Tarbija Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha Äikesega lennata võib, kuid kohvreid laduda mitte Arter Sõõm suve taldrikul Tiina Park: Ood Eesti mehele (1) Neeme Kuningas tunneb Siberi suurlinnas ennast õiges kohas Horoskoop 29. juuli – 4. august 2017 Graniidilahmakad ja mustikad koduaias ehk muljeid Soome elamumessilt Yana Toom toob Pille Pürgile kaheks aastaks leiva lauale Kas odav robotniiduk ajab asja ära? Kõige stiilsemad rannalõvid tabatud! SEIKLUSVIDEO! Ohtlik ja maagiline liustikumatk Sõiduproov: vaata, milline on tuliuus Ford Fiesta! Sündmuste pulsil: «Krimi» kannul reede öös Jalgrattal Torontost Tallinna (1) Fotod: USA mitmenaisepidajad elavad kivi sees (1) Vaata ja võrdle! Kumb on parem: Nissan Qashqai või Nissan X-Trail? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: USA ja Eesti suhted teise nurga alt

2 min lugemist
Ameerika Ühendriikide asepresident Mike Pence ja president Donald Trump. FOTO: SCANPIX

Politsei on Eestis nii viisakas ja usin inimeste teavitaja, et kohati võib jääda mulje, justkui oleks Ameerika Ühendriikide asepresidendi Mike Pence’i külaskäigu peamine sisu see, et mõnel Tallinna tänaval muutub liikluskorraldus ja näiteks Mõisakülas võidakse mõnelt autojuhilt dokumente küsida.

USA asepresidendi visiiti pole aga kindlasti korraldatud selleks, et lõbustada ja ergutada puhkuselainetel tallinlasi mõõdukate munitsipaalebamugavuste ja turvaetendustega (lisaks ELi eesistumisele) – need on lihtsalt tasuta kaasaanded. Tõsisemaid küsimusi tuleb esitada kaitsekoostöö ja majandussuhete kohta ning loomulikult on igal säärasel külaskäigul ka sümboolne tähendus, mida diplomaadid luua oskavad.

Praegusel juhul on tõenäoliselt põnevaim küsimus, mida peetakse silmas rääkides majandussuhetest, sest seegi võib olla seotud riigikaitsega. Üks Eesti ootustest kaitsekoostöös on vägagi selge. Vajame keskmaa õhutõrjet. NATO põhimõte on, et igaüks teeb ära talle jõukohase osa ja üksteise võimekusi täiendatakse. Õhutõrjerakettide toomine Eestisse parandaks märkimisväärselt heidutust ja selle saamise nimel on läbirääkimisi peetud juba aastaid.

Üldjoontes pole midagi valet peaminister Ratase nendingus, et majanduslikud suhted «Eesti ja USA vahel võiksid olla veel tihedamad, kui need on täna» – võiksid muidugi ja kaubavahetuse maht on mõnel varasemal aastal olnud ka märksa suurem kui praegu. Mida see tõdemus aga sellise kohtumise raames tegelikult tähendab ja mida täpsemalt arutatakse, tuleb ajakirjanikel kindlasti asjaosalistelt küsida.

Kas jutt on näiteks mingitest spetsiifilistest riigiga seotud hangetest? Eesti jaoks on USA maikuu seisuga tähtsuselt kaheksas kaupade ekspordi sihtmaa (mais 34 mln eurot, kolm protsenti Eesti koguekspordist – mitme aasta lõikes kolm kuni seitse protsenti). Eesti kogu kaupade impordist on Ameerika Ühendriikide osa aga olnud ühe protsendi kandis juba pikki aastaid ja väikesed üleshüpped on osaliselt seostatavad üksikute suuremate hangetega.

Võib tunduda meile endalegi üllatav, ent Eesti üldisele kaubanduspuudujäägile vaatamata on meie kaupade vahetuse bilanss Ameerika Ühendriikidega pikki aastaid olnud Eesti kasuks. Tõsi, pannes kaubanduspildile juurde teenused ja USAst pärit hargmaiste ettevõtete toodangu, on pilt teine, ent impordi/ekspordi proportsioonide mõttes USAga sarnaneb väike Eesti Saksamaaga. Meile endilegi üllatuseks.

Trumpi administratsiooni käekirja juurde kuulub välisvisiitidelt tellimuste toomine Ameerika tööstusele. Kuna tavaliste tarbekaupade ja nende vahetusega saavad nii Eestis kui ka Ameerikas äriinimesed hakkama poliitikute abita, ootame põnevusega sõnumeid nii kaitsekoostöö kui ka TTIPi arengute kohta.

Seotud lood
28.07.2017 31.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto