Sisukord
Arvamus
Postimees
31.07.2017
Eesti Savisaar murrab eraklusest välja (1) Valimiste stardipakul on eelis Reformierakonnal, valimisliitudel ja sotsidel (5) Jüri Ratas ja Mike Pence arutasid julgeolekuküsimusi Majandus Elektriautode asjatundjad keelustaksid bensiiniautode müügi kiiresti (48) Välismaa Saakašvili peab end ohvriks (2) Peterburis tähistati laevastiku päeva Kohus «põrandaaluste» üle hakkab lõppema Arvamus Taavi Minnik: barahandõõ Estonbashile (10) Iisraeli politoloog: kas NATO on valmis Narvat kaitsma, pole selge, kuid Ukrainale ei tule kindlasti keegi appi (47) Juhtkiri: Euroopa ja Eesti vajavad Ameerikat (13) Postimees 1947. aastal: Keres kaotas Bronsteinile Rein Taagepera: kas Poola arengud võiksid Eestis korduda? (20) Hardo Pajula: kommunistide keelerööv (31) Kultuur Viljandi folk – mõnulemisfestival pärimusmuusika saatel Teekond, mis ihkab tabada elu ootamatult, kogu selle eheduses (1) Sport WRC-tipud tuleksid hea meelega Eestisse MM-rallit sõitma Tänak võttis miinimumprogrammist maksimumi, Lappile esimene võit Mercedese aumeeste mäng kasvatas punaste ülevõimu Mängu põnevaks ajanud Eesti sai tähtsa võidu FC Florale terendab senistest oluliselt väärtuslikum Eesti meistritiitel Tiimikaaslased läksid kuke ja koiduga kiiruskatsele, hokiäss Rooba jäi veel põõnama Eesti parimad 3x3 korvpallurid Vabaduse väljakult otse Lausanne’i tippturniirile Tartu Tartu Ülikool avalikustas uue hooaja mängijate nimed Noored leiutajad ragistasid suvekoolis ajusid Treff meelitas Jõgevale motonaised koguni Kariibidelt Rattahoidlaid tekib juurde nagu seeni pärast vihma (1) Kiivreid maalides levitab kunstnik rahusõnumit Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taavi Minnik: barahandõõ Estonbashile

2 min lugemist
Edgar Savisaar, Jüri Ratas. FOTO: Sander Ilvest

Eesti pugemistraditsioonid on kahtlemata rikkalikud ja pikaajalised, kuid endistele Nõukogude Liidu Kesk-Aasia vabariikidele ei pääse me selles osas ligilähedalegi. Eesti keelgi ei kõlba selleks otstarbeks, et ära teha maadele, kus valitsevad Türkmenbashid ning teised odioossed postsovetlikud banaanidiktaatorid, kuna on selleks liiga euroopalik ja rafineeritud. Kui mõnel Türkmenbashil on jälle sünnipäev, siis võib siin-seal taas näha videoid mõnest tribüünile roninud tädist või ilusate lampassidega kindralist, kes hüüab hingevärinaga kohalikus keeles «barahandõõ-barahandaa» või midagi taolist.

Sellele «barahandõõle» on meie taasiseseisvusajal kõige lähemale pääsenud Keskerakonna seltskond, kuna selle selgroo on suurema osa ajast moodustanud teadlikult kujundatud arhailine klannisüsteem. Selle keskmes on patroon, kellel on õigus vastavalt oma tahtele ümber jaotada hüvesid, millest osasaamiseks peavad ülejäänud klanni liikmed teda igati austama ning loovutama talle suurema osa oma õigusi ja vabadusi, alludes tema tahtele ja volile. Kuid sellegipoolest ei kõla Heimar Lengi kiretud «barahandõõ-barahandaa» sedavõrd hästi ja reipalt kui nendes riikides, kus töötavad igat sorti Türkmenbashid, ja tõtt-öelda nägi ka Edgar Savisaare sünnipäevast välja kasvanud stiihiline ristikäik, milles peaminister Jüri Ratas ja de facto Tallinna linnapea Taavi Aas kohmetult tammumas Savisaare ikoonide all, hale välja.

Selle võimuhullu egomaniaki tegemisi ongi viimastel aastatel iseloomustanud operetilikkus ja tragikoomilisus. Kui terves riigis ja selle pealinnas võimul olev Keskerakond ei klammerduks meeleheitlikult Savisaare taaga külge ning ei sunniks tervet ühiskonda sellega tegelema, mõjukski kogu Savisaare ümber toimuv melu pelgalt naljakana. Nagu barahandõõ Türkmenbashile.

Naljakas pole see kõik aga selle pärast, sest nagu näitab praktika, eksisteerib veerandsada aastat taasiseseisvas Eestis endiselt rikkalik tööpõld eri sorti populistidele, mille najal Savisaared, Yana Toomid, uued ning vanad kaikamehed ainult hingitsevadki. On lihtsalt üks segment valijaid, kes tänu oma isiklikule andetusele, rumalusele ja laiskusele on praegu sellises olukorras, kus nad parajasti on, kuid kes samas siiralt usuvad, et nende luuserlus on tingitud sellest, et neil on millalgi muistsetel aegadel käest võetud midagi, mis neil justkui oli või mille vaenlased on ära varastanud, ehkki neil ka minevikus mitte midagi erilist polnud. Selle alateadvuses agressiivse seltskonna kaasatõmbamiseks on neile tarvis pelgalt näidata vaenlast, mida igat sorti vastutustundetud demagoogid ka meelsasti teevad.

Seotud lood
29.07.2017 01.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto