Sisukord
Kultuur
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (11) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (43) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kiivreid maalides levitab kunstnik rahusõnumit

2 min lugemist
Näituse avamisel pani kunstnik Külli Suitso ka ise kiivri pähe, teisest kiivrist aga pakkus kunstihuvilistele õunu. Täna kell 17 vestleb temaga sarjas «Avalik ülesvõte» sealsamas kursusevennast kunstnik Albert Gulk. FOTO: Kristjan Teedema

Venemaa võttis talvel 2014 Ukrainalt väevõimuga Krimmi. Sama aasta märtsis alustas Külli Suitso kiivrite maalimist. Et Tartu ülikooli maaliosakonna 21 aastat tagasi lõpetanud kunstnik elab Taanis, esitas ta ka selle sarja maale vaatajaile kõigepealt just seal. Kolmas komplekt «Kiivri» seeriast tuli näitusesaali eelmisel nädalal Tartu kunstimajas.

Seintel on kolm suurt ja mituteist väiksemat maali. Kunstnik on neil kujutatud kiivrid eemaldanud sõjanduslikust ümbrusest ja pannud täitma koduseid ülesandeid. Näiteks kallanud neisse komme või pistnud lilli. Mõneski metallist sõjardlikus peakattes on Suit­­so maalides õunad. Näituse avamisel, kus kitarri mängis soome kirjanik ja muusik Kivi Larmola, pani kunstnik ka ise kiivri pähe, teisest aga pakkus kunstihuvilistele õunu.

Väljapanekus on maalide kõrval üks viieminutine video aastast 2015. Vaatajate silma all valmib kiivris tainas ja seejärel küpseb sai, mida siis lõpuks kanad lasevad hea maitsta.

Olulisemad kaadrid videost on avaldatud paksukaanelises kataloogis «Kiiver – rahu ja sõja vahel», kus leidub peaaegu 40 maalireprot.

Teemakohaste miniesseede autorite hulgas on kirjanik ja filmilooja Imbi Paju, president Toomas Hendrik Ilves ja Soome endine kaitseminister Elisabeth Rehn. Ja kunstiteadlane Harry Liivrand, kes märgib, et kunstnikuhinged kuulutavad kiivrisse lilli maalides rahusõnumit.

Reprod raamatus kahvatuvad originaalide ees. See annab põhjuse minna vaatama maale saalis. Külli Suitso loomingu näitus on avatud 19. augustini nagu ka tema kahe kolleegi väljapanek, mis avati kunstimajas läinud nädala neljapäeva õhtul.

Margus Meinarti maalitud enam kui 50 portreel monumentaalgaleriis on mehi ja naisi, kellest mõnigi on tuntud tartlane. Teise korruse kolmes saalis on Eva Mustoneni installatiivne näitusekomplekt, mille keskmes on kodu ja naine ning millesse kunstnik on kallanud lausa kulbiga huumorit. Tegelikult pole ükski uus kunstimaja näitus naljast ilma jäetud.

Kolm näitust

  • Tartu kunstimuuseumis (Vanemuise 26) saab vaadata kolme uut näitust, mis avati 27. juulil.
  • Väikses saalis on osa Külli Suitso maaliseeriast «Kiiver», mille puhul on valminud kataloog «Kiiver – rahu ja sõja vahel» (pildil).
  • Monumentaalgaleriis on Margus Meinarti «Viljapuuaed».
  • Teise korruse saalides on Eva Mustoneni «Teemantmaja».
«Kiiver – rahu ja sõja vahel». FOTO: TPM
Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto