Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.08.2017
Eesti Esimene renoveeritud tramm teeb proovisõite Haldusreform lõhestab linna ja maad (8) Tiiu kraapsas Rukkirahu juures põhja kaks korda Välismaa Maias varas käis Soome sumeda öö varjus oma maasikavarusid täiendamas Itaaliat kimbutavad põud ja 40-kraadine kuumus Soome suvesse toob lisakuumust marjavaidlus Scaramucci tuli, nägi ja kaotas Erukindral hakkab Valges Majas distsipliini looma Ülevaade: Trumpi alluvusest lahkunud tähtsamad ametnikud Arvamus Kalev Stoicescu: Kreml tegi lääne sanktsioonipoliitikas valearvestuse (58) Toomas Alatalu: masside mõõduvõtud Venezuela moodi Georgi Beltadze: klounid Valges Majas (11) Mihkel Mutt: arvamusliputajad (24) Juhtkiri: majandusel läheb hästi Edasi 1987. aastal: Tšernobõli karmid õppetunnid Mart Raudsaar: todo es bueno* (1) Kultuur «Ei maksa arvata, et vanus kedagi targaks teeb» (13) Kultuuri spalta Sport Spordi lühiuudised Rallilegendi Marcus Grönholmi rännak WRC-ajaloos Venelastele Londonis hümni ei mängita Ameeriklaste leplikkus päästis olümpia (1) Eesti klubide read täienevad jõudsalt, Kurbas ja Vene leidsid välisklubid Tallinn Esimene renoveeritud tramm teeb proovisõite Tartu Tartu ülikooli pikaaegne kommunikatsioonijuht lahkus kohalt Linn üritab viltu vajunud Pirogovi kuju sirgeks ajada (1) Linnamuuseum võtab nüüd kõik külastajad vastu punaselt vaibalt Kallaste linnavolikogu: nõuame avaliku laimu ümberlükkamist ja vabandamist Ulilasse planeeritakse tööstusparki ja elamurajooni Annelinlane tunneb rõõmu pinkidest kergliiklusteel (6) Suveaeg toob koertehoidu rohkelt erinevaid neljajalgseid kliente Kas muuta hingamine kohustuslikuks? Magada uutes bussiootekodades tõesti enam ei saa (1) Tartlaste meelt lahutavad mürtsuvad muusikapalad Tallinlane maalis kunagist kodulinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Georgi Beltadze: klounid Valges Majas

2 min lugemist
Anthony Scaramucci. FOTO: SCANPIX

Selle aasta esimene pool on olnud Valges Majas sedavõrd põnev, et ei oska enam pakkudagi, kus peituvad sealse seebiooperi juured. Ühest küljest meenutab see tõsielusarja «Mantlipärija», kus saatejuhi rollis olnud president Donald Trump sai öelda läbikukkunud osavõtjaile, et nad on vallandatud. Teisest küljest meenutavad sealsed sepitsused poliitpõnevikku «Kaardimaja».

Viimase pooleteise nädala jooksul lahtirullunud poliitteater on näidanud, et maailma mõjuvõimsaima mehe ümber toimub midagi enamat kui jäljendus Ameerika televisioonist. Seekord on asi märksa lõbusam – nii nagu ühes õiges commedia dell'arte's ehk itaalia rahvakomöödias. Ka selle loo keskne tegelane – hiljuti tööle võetud ja vaat et kohe kinga saanud Valge Maja kommunikatsioonijuht Anthony Scaramucci – passib mitte ainult oma lõunamaa päritolu ja nime, vaid ka olemuse poolest väga hästi ühe selle žanri koomilise kujuga – Scaramuccia.

Scaramuccia kujutab endast kohmakat ennasttäis talumatsi, kelle igapäevaellu kuuluvad igasugu riukad. Viimasele viitab juba tema nimi, mille eestikeelne vaste oleks «väike tüli». Iseloomult on ta paindlik ja sõltuvalt kehastajast, kas kaval või püstitola. Nagu ütlesid itaallaste esiisad vanad roomlased: nomen est omen. Peaaegu et tervet eespool väljakäidud menüüd pakkus oma ametiaja jooksul ka lühikest tähelendu nautinud kõrge pintsaklipslane.

See, et Trump palkas Scaramucci, valmistas paljudele üllatuse. Kutsus ju loo «kangelane» presidendivalimiste eel ootamatult vabariiklaste kandidaadiks saanud enfant terrible'it võhikuks, kelle jutt olevat seosetu ja Ameerikale ohtlik. Kuid kui soe koht oli kindlustatud, sai Saulusest Paulus: kriitilised säutsud sotsiaalvõrgustikus Twitter haihtusid ja asendusid riigipea ees lömitamisega. Ka Valge Maja peremeest ennast see ei häirinud. Enamgi veel, talle meeldivatki New Yorgi tänavatel üleskasvanud tõusiku räiged väljaütlemised, mida said tunda ka tema uued kolleegid.

Kuid nagu teatris sai ka see Scaramuccia keretäie. Üksteist päeva ametis olnud Scaramucci oli lihtsalt kasulik idioot, kes pidi edukalt lõpule viima presidendi tütre Ivanka ja tema mehe Jared Kushneri paleeintriigi Valge Maja personaliülema Reince Priebuse vastu, kelle lojaalsus oli küsitav.

Kui üldsus sai skandaalist Scaramucci ümber palju nalja, siis Ühendriikide riigipeaameti maine sai järjekordse löögi. Administratsioon on olnud kõigest kuus kuud ametis ning üks skandaal on järgnenud teisele ja lõppu ei näigi tulevat. Isegi osmani sultanite haaremis oli vähem kisklemist. Ent Trump ei näi seda aduvat. Nagu Ruggero Leoncavallo ooperis «Klounid» kuuleb publik traagilise loo lõpus üllatuseks «Komöödia on läbi!», nii pasundab Ameerika president pärast skandaali samal moel sotsiaalmeedias, et Valges Majas oli hea päev.

Seotud lood
01.08.2017 03.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto