Sisukord
Arvamus
Tänane leht
02.08.2017
Eesti Esimene renoveeritud tramm teeb proovisõite Haldusreform lõhestab linna ja maad (8) Tiiu kraapsas Rukkirahu juures põhja kaks korda Välismaa Maias varas käis Soome sumeda öö varjus oma maasikavarusid täiendamas Itaaliat kimbutavad põud ja 40-kraadine kuumus Soome suvesse toob lisakuumust marjavaidlus Scaramucci tuli, nägi ja kaotas Erukindral hakkab Valges Majas distsipliini looma Ülevaade: Trumpi alluvusest lahkunud tähtsamad ametnikud Arvamus Kalev Stoicescu: Kreml tegi lääne sanktsioonipoliitikas valearvestuse (58) Toomas Alatalu: masside mõõduvõtud Venezuela moodi Georgi Beltadze: klounid Valges Majas (11) Mihkel Mutt: arvamusliputajad (24) Juhtkiri: majandusel läheb hästi Edasi 1987. aastal: Tšernobõli karmid õppetunnid Mart Raudsaar: todo es bueno* (1) Kultuur «Ei maksa arvata, et vanus kedagi targaks teeb» (13) Kultuuri spalta Sport Spordi lühiuudised Rallilegendi Marcus Grönholmi rännak WRC-ajaloos Venelastele Londonis hümni ei mängita Ameeriklaste leplikkus päästis olümpia (1) Eesti klubide read täienevad jõudsalt, Kurbas ja Vene leidsid välisklubid Tallinn Esimene renoveeritud tramm teeb proovisõite Tartu Tartu ülikooli pikaaegne kommunikatsioonijuht lahkus kohalt Linn üritab viltu vajunud Pirogovi kuju sirgeks ajada (1) Linnamuuseum võtab nüüd kõik külastajad vastu punaselt vaibalt Kallaste linnavolikogu: nõuame avaliku laimu ümberlükkamist ja vabandamist Ulilasse planeeritakse tööstusparki ja elamurajooni Annelinlane tunneb rõõmu pinkidest kergliiklusteel (6) Suveaeg toob koertehoidu rohkelt erinevaid neljajalgseid kliente Kas muuta hingamine kohustuslikuks? Magada uutes bussiootekodades tõesti enam ei saa (1) Tartlaste meelt lahutavad mürtsuvad muusikapalad Tallinlane maalis kunagist kodulinna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: majandusel läheb hästi

2 min lugemist
Päeva karikatuur 2.08 FOTO: Karikatuur: Urmas Nemvalts

Uudised majanduskasvust on alati meeldivad. Vähemalt teoorias peaks sellega kaasnema ka elanike heaolu kasv, tehniline areng ja infrastruktuuri paranemine. Nii Eesti kui ka maailmamajanduses tervikuna on 2017. aasta pakkunud meeldivaid üllatusi, kuna majanduskasv ületab ekspertide varasemad ootused. See on pigem erandlik olukord, kuna viimase kümne aasta vältel on majanduskasvu prognoose tulnud ikka ja jälle alandada.

Nii kasvas Eesti SKT 2017. aasta esimeses kvartalis 4,4 protsenti. Praegu on veel vara öelda, milliseks kujunes kasv selle aasta teises kvartalis, kuid erinevad eksperdid leiavad, et märgid viitavad sellele, et ka see tuleb tubli. Muidugi ei käi jutt sellistest kasvunumbritest, millele olime tunnistajad nullindatel, kuid asi seegi. Süsteemsed kriisid nagu see, mis tabas Eesti ja maailmamajandust möödunud kümnendi lõpus, viivad tõsise ja pikaajalise retsessioonini, ning see, et järgmised kuus-seitse aastat kasvab majandus väga aeglases tempos, pole sellistel puhkudel midagi ebatavalist.

Eesti kiire majandusareng eelmistel kümnenditel võlgnes paljus tänu oma geograafilisele asendile ning Soome ja Rootsi lähedusele. Soome nautis OECD maade hulgas toona ühte kiireimat kasvu, ent viimastel aastatel on kiratsenud nii põhjanaabrite kui ka meie majandus. Nüüd on Rootsi oodatust suurem kasv toetanud nii Eesti kui ka Soome majanduse kasvutempo kiirenemist, kusjuures viimane aitab ühtlasi kasvatada Eesti tootjate eksporti Soome turule.

Tegelikult läheb hästi ka teistel Eesti olulisematel ekspordipartneritel ja maailmamajandusel tervikuna. Majandus kasvab tänavu kindlalt nii Ameerika Ühendriikides, Euroopas kui ka arenevatel turgudel. Kui aasta algul prognoosis Maailmapank maailmamajandusele 2017. aastaks 2,7-protsendilist kasvu ja Rahvusvaheline Valuutafond 3,5-protsendilist kasvu, siis praegu prognoosivad paljud eksperdid tublimat kasvu kui see, mida mõne aja eest veel oodati. Maailmamajanduse kasvu tulevikuväljavaated tunduvad olevat head ja targa poliitika korral võivad järgnevad aastad olla tunduvalt paremad kui eelmised. Ja seda nii neile, kelle majandus on arenenum, kui ka neile, kelle majandus on vähemarenenum.

2017. aasta algul pelgasid paljud, et varem oma maade poliitika äärealadel toimetanud, kuid viimastel aastatel nende keskmesse tõusnud populistlikud liikumised võivad kujuneda jokkeriks kaardipakis, mis helgetele majanduslikele väljavaadetele kriipsu peale tõmbavad. On ju lubanud nii Le Penide perekonnaäri jätkaja Marine kui ka Itaalias seni naljamehena tuntud Viie Tähe Liikumise asutaja Beppe Grillo praalinud Euroopa Liitu matta. Kuid seni on see paljaks praalimiseks jäänud ja kaikamehed Austrias, Prantsusmaal, Hollandis ja Saksa erinevate liidumaade valimistel lüüa saanud.

Seotud lood
01.08.2017 03.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto