Sisukord
Arvamus
Postimees
05.08.2017
Eesti Millistest maailmanurkadest Eestisse kolitakse? (15) Elevandipäeva ootuses Riik muudab joogivee kontrolli riskipõhiseks Eestis ja Hispaanias peeti kinni neli Kemerovo grupeeringu liiget Uue südame saanud mehe arstid: siirdamine oli tema jaoks ainuke variant Välismaa Venezuela põhiseadusassamblee ametisse vannutamine süvendas kriisi veelgi Pakistani hindud Indias varjupaika ei leia Luureteenistus viis Venezuela opositsiooniliidrid voodist vanglasse Arvamus Peeter Langovitsi tagasivaade: traagiline rõõmupäev Lauri Hussar: mis jääb Keskerakonnale (7) Postimees 1927. aastal: ilmaruumi pisuhänd – rakett-mootor Edgar Savisaare lendav tsirkus (6) Koomiku üürike tähelend Libapreilna Anna Absurdselt kallis mees Jelena Skulskaja: kõik õnnetud pered on õnnetud ühtemoodi (12) Sport Kas FIBA uus süsteem viib Eesti korvpalli MMile? Liverpool kohtub Hoffenheimiga Rasmus Mägi: ettevalmistus pole läinud päris nii, nagu vaimusilmas nägin Grit Šadeiko – läbi pisarate saabusid rahu ja rõõm (1) Ott Tänak ja Oleg Gross meelitavad Petter Solbergi Kehalasse Mart Soidro: meie naistest, maailmameistritest Tarbija Soodsaimate spaapakettide võrdlus: ööklubi piletitest saunarituaalideni välja Arter Lenna ja Estonian Voices lava taga: üks ruum ja tund meikimiseks «Lendav ameeriklane» musta purje all Filmiarvustus: «Perekonnapea» annab Ameerika üledoosi Eesti koondise ründeäss Robert Täht: mulle ei meeldi kaotada, ma tahan võita Euroopa mõnusaimad välikinod Siberi seto noored kolivad linna, pensionärid tagasi maale Kooskõla kõiges ehk soomlaste sisekujunduse kavalad kiiksud Kullake, sa oled paks! VIDEO: Tõhus trenn koos lastega Jüri Kolk: puhake terve aasta jooksul, nii et puhkust poleks vajagi Austraalia köök: sõrmlaimist kooliaiani Mammu Couture'i printsessimood võlub satside, tikandite ja tülliga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edgar Savisaare lendav tsirkus

2 min lugemist
FOTO: Illustratsioon: Andrus Peegel

Savisaare üleeilsete tegemiste ja intervjuude ralliga seoses tuli meelde anekdoot Brežnevist, kes pidi kohtuma välisajakirjanikega, ning tema abilised kirjutasid talle paberile ette küsimuste vastused. Esimene küsimus pidi olema «Kas te saaksite vastata küsimustele?», kuid ajakirjanik jättis selle vahele ja küsis kohe järgmise: «Kuidas on teie tervis, Leonid Iljitš?» – «Saan küll,» vastas Brežnev.

Kremli marasmaatikut on paslik meenutada, sest Savisaare kõigepealt venekeelse Postimehe ajakirjanikule antud päevaintervjuu näitas, kui nukras seisus Eesti poliitika varasem raskekaallane praegu on. Tal oli raskusi ajakirjaniku esitatud küsimuste mõistmisel, millele ta siis midagi kohati arusaamatut vastu pomises. Meenus ka tema aastatagune loeng Moskva ülikoolis, kus Savisaar lõpetas paberilt ühe lause ette veerimise ja asus siis sama lauset algusest lugema. Ja nõnda uuesti ja uuesti. Õnneks oli tema saatjaks toona veetlev blond piiga – kes nüüd Lasnamäe linnaosa juhib –, kes algklasside õpetajatädi kombel näpuga näitas, kuhu Savisaarel tegelikult parajasti järg jäi.

Sellegipoolest tuleb Savisaart tunnustada: ta pidas üleeilse päeva vapralt vastu ning õhtul jätkus teda isegi «Aktuaalsesse kaamerasse», kus ta Rostovis redutava Ukraina ekspresidendi Viktor Janukovõtši kombel teatas, et on endiselt legitiimne.

Palju on kostnud Savisaare endiste kasvandike hädaldamist teemal, millist korvamatut kahju ja vaata et hävingut «Savinova nimekiri» Keskerakonnale toob. See aga on täiesti kõrvaline küsimus. Kogu selle seltskonna võiks vabalt hommepäev tänavale kupatada, nälga nad ikka ei sureks.

Hoopis suuremat kahju teeb Savisaar sügisestele valimistele Tallinnas, määrates ette selle tooni ning muutes kogu asja klounaadiks. Kuidas saab olla tõsiseltvõetav nimekiri, kus valituks saamise nimel rabelevad Neeme Lall, Heimar Lenk, Olga Ivanova ja Urmi Reinde? See on ju sama hea kui valida Disney koomiksitegelaste vahel. Rääkimata Savisaare enda comeback’ist, sest naasta on ta otsustanud farsina.

Sellele tundele aitab kaasa seegi, et ka teised linnapeakandidaadid pole teab mis suuremad asjad. Kunagised miilitsad, Savisaare endised kasvandikud ja käsilased, määrdunud kampsuniga Kristen Michal ning muidugi tsirkusedirektor Savisaar ise. Sellele, et miilitsast ei saa mingit poliitikut, andis möödunud kümnendil teadusliku tõestuse juba Jüri Pihl. Savisaare käsilaste ainus funktsioon oli toimida kollektiivse Savisaarena, ning kui nad seda funktsiooni ei täida, siis on nad nagu liivaterad, kelle nägu ja jutt ei taha meelde jääda. Ning ega neil midagi öelda olegi. Kristen Michal oli võimete poolest Andrus Ansipile vääriline mantlipärija, ent tehes valesid otsuseid ja kuulates halbu nõuandeid, tõmbas ise oma poliitikukarjäärile rasvase kriipsu.

Kuna diskussioonidest asja ei saa, tulekski kogu see sõu võimalikult meelelahutuslikult lavastada. Et plebeidel oleks rohkem tsirkust. Nii võiks debatid lavastada näiteks järgnevalt. Kuskilt metsast tuleks maha saagida mõned männid ning lava peale üles panna. Nende taha võiksid end peita endised miilitsad ja savisaarlased ning Savisaar ise. Siis nad üritaksid üksteise pihta sülitada ja poeksid kohe tüve taha varju, et mitte pihta saada.

See on masendav, kuid umbes sellised valimised seisavadki tallinlastel ees. Muidugi ilma sülje ja mändideta, aga ees on tõeline populistide võidujooks, ehkki 25 taasiseseisvusaasta järel oleksime ära teeninud juba midagi palju sisukamat.

Seotud lood
04.08.2017 07.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto