Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kehv suvi tegi isegi seened lolliks

2 min lugemist
Nii mõneski seenemetsas ajasid puravikud end tänavu harjumatult vara samblast välja. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Tänavune pikk ja külm kevad venitas suvel paljude taimede õitsemise ja viljumise mitu nädalat hilisemaks. Kuid meie metsaseentega on lugu hoopis vastupidi. Nimelt on end samblast välja ajanud juba esimesed sügisseened – lausa kuu aega tavapärasest varem.

«Et on nii jahe suvi olnud, siis osa sügisseeni, näiteks pilvikud ja puravikud, on juba praegu kasvama hakanud,» selgitas Tartu seeneteadlane Leho Tedersoo. Tema ei mäleta aastat, mil juuli keskpaigas metsades juba sügisseeni leidus.

Siiski pole Tedersoo hinnangul sügisseeni massiliselt. «Võib öelda, et pigem on neid mõned üksikud. Kõik muidugi oleneb kasvukohast,» lisas ta.

Kas sügisseeni käesoleval aastal ka juurde tuleb, ei osanud Tedersoo öelda. «Ennustamisega ma ei tegele. Kõik sõltub edasisest ilmast,» ütles seeneteadlane resoluutselt ning märkis, et sügisseened soovivad kasvamiseks piisavalt niiskust.

Riisikas ajab end sobivatel tingimustel samblast välja kolme päevaga. Kukeseenel kulub selleks umbes nädal, räägib Leho Tedersoo.

Tänavu on igati oma tiitli välja teeninud aasta seen kukeseen. Neid leidub isegi sellistes metsades, kus tavaliselt kukeseeni ei leidu. Ka need, kes metsa pole jõudnud, võivad turul veenduda, et meie metsad on kukeseeni täis. Suve hakul küsiti Tartu turul kukeseene kilo eest isegi 45 eurot. Nüüdseks on maksab kilo turgudel vaid viis kuni seitse eurot.

Need, kes metsast ikkagi riisikaid, pilvikuid või puravikke noolivad, peavad ise hoolsad olema ning endale teada-tuntud seenekohtadel silma peal hoidma. «Riisikas ajab end sobivatel tingimustel samblast välja kolme päevaga. Kukeseenel kulub selleks umbes nädal,» sõnas Tedersoo.

Et riisikad kasvavad üsna kiiresti ning seenesääse vastsed armastavad neis toituda ja kasvada, peaks riisikahuvilised pärast korralikke vihmaseid päevi tiiru metsas käima. Arvestades, et viimastel päevadel on nii vihma kui ka päikesepaistest Tartu- ja Jõgevamaale piisavalt jagunud, tasuks seenelistel juba täna sammud seenemetsa seada.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto