Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
09.08.2017
Eesti Savisaar kuulab täna Reiljanit Jõhvi kohtumaja õhk on inimestele ohtlik Eesti võimalus olla suurem (2) Läänemaa külamees tahab osta vanu sildu Eesti lühiuudised 9.08 Majandus Tallinn kruiisituristi pilguga: prillikivina läikiv linn meeldiks rohkem (1) Välismaa Trump: väike vale – ja mis siis? Parasiite tapnud Hollandi ettevõtted põhjustasid Euroopas munaskandaali Arvamus Erkki Bahovski: Trumpi doktriin? Tänan, ei (9) Marti Aavik: Ansip pole enam peaminister! Tõsi ka? (1) Aarne Mäe: eraomand on püha, aga meri kuulub kõigile Mihkel Mutt: kohalikud valimised, mitte kohalikud matused (6) Juhtkiri: pättide põli on Euroopas kibedamaks tehtud (4) Tiit Reinberg: kuidas Järva mehed vallamaja otsisid Edasi 1990. aastal: raehärrad Jeesuse vastu Kultuur Cannes'i avafilmi režissöör on parandamatu filminohik (1) Kultuuri spalta Sport Neutraalne venelane näitas diplomaatia kõrgklassi Anieri vigastuspaus kestab kuni kaks nädalat Orel leidis Londonist ootamatult sugulase Kas Balta suudab Londonis sähvatada? (1) Londoni MMi kaardisegaja – halastamatu noroviirus Eesti peab täna võitma Tartu Kehv suvi tegi isegi seened lolliks Kahe kanali vabalevist lahkumine Tartumaal suuri järjekordi ei tekita Õhtuti Jõgeva rulaparki rüüstavad noored irvitavad kurtjatele näkku (6) Kas meid kantakse hädas maha või ei? Iga allkiri loeb (6) Tants kunstisaalides ühendab liikumise õudusfilmidega Tartu Ülikooli korvpallimeeskonnaga liituv ameeriklane: minu tugevus peitub mitmekülgsuses Järveteadlane: Anne kanali kaks Sõpruse sillaga lahutatud osa tuleks ühendada Noored, poliitika … ja Tartu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kehv suvi tegi isegi seened lolliks

2 min lugemist
Nii mõneski seenemetsas ajasid puravikud end tänavu harjumatult vara samblast välja. FOTO: Elmo Riig / Sakala

Tänavune pikk ja külm kevad venitas suvel paljude taimede õitsemise ja viljumise mitu nädalat hilisemaks. Kuid meie metsaseentega on lugu hoopis vastupidi. Nimelt on end samblast välja ajanud juba esimesed sügisseened – lausa kuu aega tavapärasest varem.

«Et on nii jahe suvi olnud, siis osa sügisseeni, näiteks pilvikud ja puravikud, on juba praegu kasvama hakanud,» selgitas Tartu seeneteadlane Leho Tedersoo. Tema ei mäleta aastat, mil juuli keskpaigas metsades juba sügisseeni leidus.

Siiski pole Tedersoo hinnangul sügisseeni massiliselt. «Võib öelda, et pigem on neid mõned üksikud. Kõik muidugi oleneb kasvukohast,» lisas ta.

Kas sügisseeni käesoleval aastal ka juurde tuleb, ei osanud Tedersoo öelda. «Ennustamisega ma ei tegele. Kõik sõltub edasisest ilmast,» ütles seeneteadlane resoluutselt ning märkis, et sügisseened soovivad kasvamiseks piisavalt niiskust.

Riisikas ajab end sobivatel tingimustel samblast välja kolme päevaga. Kukeseenel kulub selleks umbes nädal, räägib Leho Tedersoo.

Tänavu on igati oma tiitli välja teeninud aasta seen kukeseen. Neid leidub isegi sellistes metsades, kus tavaliselt kukeseeni ei leidu. Ka need, kes metsa pole jõudnud, võivad turul veenduda, et meie metsad on kukeseeni täis. Suve hakul küsiti Tartu turul kukeseene kilo eest isegi 45 eurot. Nüüdseks on maksab kilo turgudel vaid viis kuni seitse eurot.

Need, kes metsast ikkagi riisikaid, pilvikuid või puravikke noolivad, peavad ise hoolsad olema ning endale teada-tuntud seenekohtadel silma peal hoidma. «Riisikas ajab end sobivatel tingimustel samblast välja kolme päevaga. Kukeseenel kulub selleks umbes nädal,» sõnas Tedersoo.

Et riisikad kasvavad üsna kiiresti ning seenesääse vastsed armastavad neis toituda ja kasvada, peaks riisikahuvilised pärast korralikke vihmaseid päevi tiiru metsas käima. Arvestades, et viimastel päevadel on nii vihma kui ka päikesepaistest Tartu- ja Jõgevamaale piisavalt jagunud, tasuks seenelistel juba täna sammud seenemetsa seada.

Seotud lood
08.08.2017 10.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto