Sisukord
Arvamus
Postimees
09.08.2017
Eesti Savisaar kuulab täna Reiljanit Jõhvi kohtumaja õhk on inimestele ohtlik Eesti võimalus olla suurem (2) Läänemaa külamees tahab osta vanu sildu Eesti lühiuudised 9.08 Majandus Tallinn kruiisituristi pilguga: prillikivina läikiv linn meeldiks rohkem (1) Välismaa Trump: väike vale – ja mis siis? Parasiite tapnud Hollandi ettevõtted põhjustasid Euroopas munaskandaali Arvamus Erkki Bahovski: Trumpi doktriin? Tänan, ei (9) Marti Aavik: Ansip pole enam peaminister! Tõsi ka? (1) Aarne Mäe: eraomand on püha, aga meri kuulub kõigile Mihkel Mutt: kohalikud valimised, mitte kohalikud matused (6) Juhtkiri: pättide põli on Euroopas kibedamaks tehtud (4) Tiit Reinberg: kuidas Järva mehed vallamaja otsisid Edasi 1990. aastal: raehärrad Jeesuse vastu Kultuur Cannes'i avafilmi režissöör on parandamatu filminohik (1) Kultuuri spalta Sport Neutraalne venelane näitas diplomaatia kõrgklassi Anieri vigastuspaus kestab kuni kaks nädalat Orel leidis Londonist ootamatult sugulase Kas Balta suudab Londonis sähvatada? (1) Londoni MMi kaardisegaja – halastamatu noroviirus Eesti peab täna võitma Tartu Kehv suvi tegi isegi seened lolliks Kahe kanali vabalevist lahkumine Tartumaal suuri järjekordi ei tekita Õhtuti Jõgeva rulaparki rüüstavad noored irvitavad kurtjatele näkku (6) Kas meid kantakse hädas maha või ei? Iga allkiri loeb (6) Tants kunstisaalides ühendab liikumise õudusfilmidega Tartu Ülikooli korvpallimeeskonnaga liituv ameeriklane: minu tugevus peitub mitmekülgsuses Järveteadlane: Anne kanali kaks Sõpruse sillaga lahutatud osa tuleks ühendada Noored, poliitika … ja Tartu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pättide põli on Euroopas kibedamaks tehtud

2 min lugemist
Slava Gulevitš (paremalt teine, ilma päikseprillideta) allilmaliidri Nikolai Tarankovi matustel. FOTO: Mihkel Maripuu

Meie idanaabri juures on äärmiselt populaarsed seriaalid bandiitidest ja küllap on neil piisavalt palju fänne ka Eestis, kus Vene telekanalitel on suur auditoorium. Nendel seriaalidel on küll erinevusi, kuid süžeeliin hargneb enamasti nii, et noorest tavalisest magalarajooni poisist saab «pahan» ehk pätikarja juht, keda ihkavad kõik maailma naised, kellel on palju raha ja kõige vingemad autod. Need telebandiidid on sarnased keskaegsete rüütlitega ja neil on lausa oma aukoodeks. Nõnda on erinevatest romantiseeritud ekraanipättidest, nagu Saša Belõi, saanud Venemaal uue elu majakad ja ei leidu vähe neid, kes unistavad kriminaalset telemuinasjuttu ka päriselus kogeda. Muidugi inditseerib selline bandiitide heroiseerimine madalat moraalitaset.

Slava Gulevitš, kellest suurem osa Eesti avalikkusest enne möödunud nädalat midagi ei teadnud, võiks juba oma nime ja ka varasema eluloo poolest anda ainest mõnele säärasele seriaalile, kuid samas sobiks ta koos mõne oma varem tabatud kolleegiga plakatipoisiks õiguskaitseorganite senisest tõhusamale riikidevahelisele koostööle. Pole eelmisel nädalal Hispaanias tabatud Kemerovo bande liige Gulevitš ju ainuke allilmategelane või kurikael, kes viimasel ajal tänu eri riikide õiguskaitsjate ladusale koostööle tabatud on.

Veel mõni aeg tagasi see koostöö kaugeltki nii ladusalt välja ei kukkunud ja väljaspool riigipiire kriminaaljälitus sageli takerdus. See võimaldas Euroopas pead tõsta ja levida uut tüüpi organiseeritud kuritegelikel grupeeringutel, mida ei saa enam piiritleda nende rahvuse või spetsialiseerumisega ühele kuriteoliigile, vaid mis on võimelised tegutsema rahvusvahelisel tasandil, ühes ärilise fookusega saamaks maksimaalseid kasumeid ja minimaliseerimaks vahelejäämise riske. Need grupeeringud on meie uue globaliseerunud ühiskonna tulemus ja riikidevahelise koostööta pole võimalik neid vähkkasvajana oma siirdeid ajavaid bandesid välja juurida.

Varem oli Euroopas tavapärane, et kui näiteks mõni kohtunik soovis oma välismaisele kolleegilegi järelepärimist teha, nägi see kohmakas ahel välja umbes järgmine: kohtunik – prokurör – peaprokurör – justiitsministeerium – lähteriigi välisministeerium – uurimisaluse maa välisministeerium – sama maa justiitsministeerium ja siis lõpuks soovitud kohtunik, kelleni sooviti jõuda.

Muidugi jahvatasid säärased veskid äärmiselt aeglaselt ja tänapäevast piiriülest kuritegevust on nõnda raske tõkestada. Seepärast võib edusammude üle selles vallas Euroopa Liidu kodanikena vaid rõõmustada, kuna igasugu päriselu Saša Belõidel ja nende ahvijatel on elu tunduvalt keerulisemaks muudetud, kui ta seda veel mõni aeg tagasi oli.

Seotud lood
08.08.2017 10.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto