R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kurikuulus ehitaja rikub kooliaasta alguse

Andres Reimer
, majandusajakirjanik
Kurikuulus ehitaja rikub kooliaasta alguse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sand Ehituse objektijuht Mihkel Kuld tunnistas, et Harkujärve kooli remonditööd venivad, kuid lubas, et tänu rajatavale turvagaleriile pääsevad lapsed koolitundidesse siiski terve nahaga.
Sand Ehituse objektijuht Mihkel Kuld tunnistas, et Harkujärve kooli remonditööd venivad, kuid lubas, et tänu rajatavale turvagaleriile pääsevad lapsed koolitundidesse siiski terve nahaga. Foto: Toni Läänsalu
  • Õigeks ajaks lõpetamata ehitustööd hakkavad Harkujärve kooli õppetööd häirima.
  • Sand Ehituse juht ei näe oma ettevõtte tegevuses mingisuguseid probleeme.
  • Õpetajad ei pääse ehitustandri tõttu suletud koolimajja enne 1. septembrit.

Harkujärve kooli lastest saavad kurikuulsa ehitustandemi Riito ja Sand ohvrid, sest vastselt remonditud koolimaja asemel ootab neid klassidesse pugemine ohtlikule ehitustandrile rajatava ajutise turvagalerii kaudu.

Esimene koolipäev toob Harku valla juhtidele valimiseelselt ülendava lindilõikamise asemel hoopis murepilved, sest Harkujärve kooli remonditööde hilinemine võib õppetöö ootuspärase alguse nädalateks edasi lükata.

«Mina muretsen, et ehitajad siit ära ei jookseks ja töid pooleli ei jätaks,» ütles ehitustööde eest vastutav abivallavanem Vello Viiburg.

Vald kinnitas Harkujärve kooli uuendustööde võitjaks madalaimat hinda pakkunud Riito Ehituse ja Sand Ehituse, kes lubasid koolimaja remontida 15. augustiks. Ehkki töö üleandmiseni on jäänud vaid mõni päev, paistavad läbi turvatara üksnes ehitusprahi kuhjad ja seintes haigutavad katmata hiigelavad.

Viiburgi väitel saab kool sellegipoolest 4. septembril õppetööga alustada vanas õppehoones ja kasutada eelmisel aastal renditud ehitusmooduleid, samuti läheb kooli käsutusse Harkujärve noortekeskuse moodulmaja.

«Koolitöö saab õigel ajal alata, sest 29.–30. augustiks oleme planeerinud koristustööd ja me rajame lastele kooli pääsemiseks turvagalerii,» rääkis Postimehega läbi traataia suhelnud Sand Ehituse objektijuht Mihkel Kuld.

Kuid esimeseks koolipäevaks ei jõuta valmis aatriumilaadse sissepääsu kohale ehitatavat katust, ning ukseesise põranda valamiseks tuleb kogu senine pinnas välja kaevata. Turvagalerii rajatakse, et kaitsta lapsi auku kukkumise ja katuse ehitamisel alla pudeneda võivate esemete eest.

Õpetajad, kes peavad juba järgmisel nädalal alustama klassiruumide seadmist ja koolitundide ettevalmistamist, ei pääse enne 1. septembrit koolimajja sisse, sest ainuke sissepääs jääb ehitustandri tõttu suletuks. Uksest pääseb sisse vaid ehitaja loal ja kiiver peas.

«Minule on lubatud, et lapsed saavad 1. septembril turvaliselt kooli, kuid praegu ei pääse ka mina seaduslikul teel koolimajja,» ütles kooli direktor Külli Riistop. «Õpetajad hakkavad tunde ette valmistama nn kodukontoritest. Tavapärase koolitööga pole meil võimalik esimesel nädalal alustada, sest peame lastele õpetama turvalist koolimajja sisenemist ja väljumist ning neile selgitama, milliseid seinu tohib sõrmega puutuda, milliseid mitte.»

Sand Ehituse juhatuse liige Erik Liiv, kes Riito Ehituse kodulehe andmetel on ka selle ettevõtte juhatuse liige, näeb Harkujärvel toimuvat hoopis teises valguses.

«Te kallutate oma küsimustega seda lugu ühte suunda, kuid seal käib tavapärane töö ja lapsed lähevad 1. septembril kooli,» lausus Liiv. «Tegemist on hästi mehitatud objektiga, mina mingisuguseid probleeme seal ei näe ja kõik valmib tähtaegselt, ehkki üks meist olenematu trassiehitus töid mõjutas.»

Harkujärve kooli vana hoone osalise renoveerimise ja juurdeehituse rajamishankes osales kolm pakkujat ning selle võitis ühispakkujatena Riito Ehituse AS ja Sand Ehitus OÜ pakkumus maksumusega 1 354 778 eurot. Juurdeehituse valmimise tähtaeg on novembrikuus ja sellega asjaosaliste kinnitusel probleeme pole. Hanke võitja ühispakkumuses esitati referentsobjektidena kahe koolimaja ja kahe lasteaiahoone ehitustööd ning nende tellijate kinnitused, et ehitustööd tehti sõlmitud lepingute ja hea tava kohaselt. Lepingu rikkumiste puhuks kehtivad leppetrahvid vahemikus 500–1200 eurot iga rikkumise kestuse päeva kohta.

Kunagise Eesti NSV ministrite nõukogu esimehe Indrek Toome osalusega Sand Ehitus põrus tänavu ka Tallinna Tehnikakõrgkooli peahoone vestibüüli remontimistöödel.

Kuigi ettevõte näitab seda objekti oma koduleheküljel valminud tööde nimekirjas, pidi tehnikakõrgkool Sandiga sõlmitud lepingu lõpetama ja korraldama uue hanke.

«Uus töövõtja suudab tööd korrektselt lõpule viia, kuid täiendava hanke korraldamine lükkas valmimist paari kuu võrra edasi,» ütles tehnikakõrgkooli haldusdirektor Tarmo Sildberg.

Sandi osanike ringi kuuluva Liivi selgituse järgi pidigi tema ettevõte kõrgkooli fuajees tegema üksnes lammutustöid.

Tänavu jaanuaris võitis Sandi ja Riito ühispakkumine Tallinna lauluväljaku raadiotorni remondikonkursi maksumusega ligi 400 000 eurot, kuid ettevõtted võtsid oma pakkumise enne lepingu sõlmimist tagasi.

«Nad on tuntud kavalpead ja ma sain linnalt pragada, et neid üldse konkursile osalema lubasin,» tõdes lauluväljaku juhataja Riho Rõõmus. «Kuid meil polnud põhjust neid tagasi tõrjuda, sest nende pakkumine vastas, hoolimata kahtlaselt odavast hinnast, karvapealt kõikidele nõudmistele.»

Lepingu läbirääkimistel aga tunnistas ehitusfirma, et oli teinud kalkulatsioonides vea ja ei suuda hanke tingimusi täita. «Kui nad oleksid otse enne laulupidu jänni jäänud, tekkinuks kohutav skandaal,» lausus Rõõmus.

Liivi enamusosalusega Riito Ehituse asutas 2010. aastal partneritele maksmata jätmisega kurikuulsaks saanud Facio Ehituse juhatuse liige Toomas Tromp, kes juhatab ettevõtet ka praegu. Riito Ehituse AS on Äripäeva andmetel loodud iseseisva juriidilise isikuna ja seos skandaalse Facio Ehitusega on kirjeldatav kunagiste Facio töötajate kaudu.

Sand Ehitus osaleb riigihangetel Riito koostööpartnerina, kellele kuulub ehitustööde referents. Koostöö eesmärk on täita vastastikku kvalifitseerimise tingimusi, mis ühe ettevõtte puhul võivad osutuda puudulikeks.

KOMMENTAAR1

Alar Vinkel

Harkujärve kooli ehitustööde järelevalvaja

Koolimaja remonditööde graafik on olnud algusest peale väga pingeline, sest näiteks aatriumi põranda alt tuli välja gaasitoru, millest polnud varem kellelgi aimu. Samuti vabastas tellija osad ruumid nädal aega lubatust hiljem.

Kuid remonditööde hilinemisel on suurem patuoinas ehitaja, sest tööde halva organiseerimise ja objekti alamehitatuse tõttu on nende graafikust mahajäämus palju suurem kui tellijapoolne hilinemine ruumide vabastamisel.

Ehitaja lubas objekti kiirema valmimise nimel pikendada tööpäevi ja töötada ka nädalavahetustel. Aatriumi rajamine jääb koolitööga samale ajale ning seetõttu tuleb ehitustsoon koolilaste liikumisteest turvaliselt eraldada. Õppetöö ohutuse üle ma vaatan eriti tähelepenelikult. Kuna laste liikumine läbib töötsooni, tuleb liikumistee eraldada nii, et lapsed pääseksid igal ajal ohutult koolimajast välja.

Nad ei pea kindlasti tervet koolipäeva õue pääsemata. Samuti peavad ehitajad korraldama mürarikkad tööd, nagu betoonivalamine ja puurimised, koolitöövälisel ajal.

KOMMAENTAAR2

Evelina Bartške

Lapsevanem

Kui ma nädal aega tagasi käisin koolimaja vaatamas, siis keset tööpäeva valitses seal täielik vaikus ja ma ei märganud mitte ühtegi töölist. Pilt, mis avanes, oli kole. Ma väga loodan, et kohe-kohe tuleb sinna kusagilt palju töölisi ja lapsed saavad õigel ajal kooli minna.

Harkujärve kool ja õpetajad on väga head ja ma pole küll huvitatud, et neid koos lastega mitu kuud halbade töötingimustega karistatakse. Kooli juurde on küll üles laotud moodulid, mis on väga koledad, ja need pidid olema ajutised.

FAKTIKAST

Harkujärve kooli hoone rekonstrueerimine ja laiendamine

Pakkumuse esitamine märts 2017

Pakkumise võitjad Sand Ehitus ja Riito Ehitus

Tööde algus aprill 2017

Rekonstrueerimistööde lõpp 15. august 2017

Rekonstrueerimistööde tegelik lõpp september 2017*

Juurdeehituse valmimine november 2017

Maksumus 1 354 778 eurot

Allikas: Harku vald

* Prognoos

Märksõnad
Tagasi üles