Sisukord
Ilu & mood
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (40) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda (1) Börsidel käib veresaun (2) «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole (1) Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (4) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri (1) Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (4) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (4) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Magus noos moenostalgiat

3 min lugemist
  • Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avati uus põnev moefotonäitus.
  • Paljud Boris Mäemetsa fotod tulevad publiku ette esmakordselt.
  • Näitus pakub ajarännakut, inspiratsiooni ning äratundmishetki ajaloost.

Kõik oli varem parem: suved soojemad, naised ilusamad ja stiilipunktid kõikjal kõrgemad. Nostalgiasõpradest moehoolikud saavad sellele arvamusele taas kinnitust tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud Boris Mäemetsa moefotonäitusel «Kaadris ja kaadri taga.»

«Esimest korda on publiku ees tõeliselt ägedad pildid, mida Mäemets tegi Tallinna Moemajale ja ajakirjale Siluett,» pakatab näituse kuraator Anne Vetik vaimustusest. «Enamik neist ajakirja üldse ei jõudnud, kuna tavaliselt tehti toona ühest look’ist üks pilt ja suuremat osa kostüüme eelistati näidata üldse illustratsioonide abil. Ehk peale fotograafi enda ja Moemaja töötajate polegi keegi neid näinud!»

Legendaarne modell Jüri Siim on moealal tegev tänaseni. FOTO: Boris Mäemets

Näituse eesmärk on ambitsioonikas – kirjutada laiemale avalikkusele uus peatükk Eesti moeajalugu. «Just Boris Mäemets oli esimene märkimisväärne moefotograaf Eestis,» nendib Vetik. «Kui mulle pakuti võimalust seda näitust vedada, olin kohe nõus. Ehkki ma ei osanud ju arvatagi, mis mind ees ootab. Fotoseeriad, mida avaldas Siluett, erinesid ikka väga sellest, mida Mäemets tegelikult teha püüdis. Mõtlen, mida küll võis fotograaf tunda, teades, et tõenäoliselt läheb ajakirja jälle tema enese meelest kõige igavam pilt.»

Esimest korda on publiku ees tõeliselt ägedad pildid, mida Mäemets tegi Tallinna Moemajale ja ajakirjale Siluett!

Praegu on raske ettegi kujutada, et tol ajal valitses kogu trükimeedia üle tsensuur. Osa ideid oli juba eos välistatud, näiteks ei tohtinud moodi disainides kusagil kasutada sinimustvalget värvikombinatsiooni. Kelmikamaid pilte praakisid sageli välja tegijad ise, sest probleeme «organitega» ei soovinud ju keegi.

Näitusel on pildid aastatest 1965–1974, mil Mäemets Tallinna Moemajale aktiivsemalt pildistas. Kuraator eelistas valiku tegemisel just vabama käega tabatud kaadreid. «Mäemetsa võiks vabalt võrrelda näiteks samal ajal läänes tegutsenud David Baileyga, kuigi hiigeltiraažile vaatamata olid Silueti võimalused muidugi hoopis teistsugused kui näiteks Vogue’il,» nendib Vetik. «Kui võrrelda Mäemetsa visuaalset keelt tänapäevasega, siis kindlasti oli ta omast ajast ees – eelkõige piltidel, mis ajakirja ei jõudnud. Modellide poosid on ekspressiivsed, fotodes leidub vabadust, erootikat ja huumorit.»

FOTO: Boris Mäemets

Räägitakse, Mäemets teadis täpselt, millist pilti soovib, näidates tihtipeale modellidele isegi poose ette. Fotograafi lemmikud olid toonased staarmodellid Helle Rõžova ja Faime Jurno – tähed üle terve Nõukogude Liidu. Vetikut omakorda võlub moeseeriates erakordne kaunitar Mare Garšnek: «Tema oleks kindlasti saanud tõeliseks supermodelliks, sündinuks ta mõnes teises riigis või mõnikümmend aastat hiljem.»

Näituse sünni juures olid tegevad veel kujundaja Johan Tali, muusikaline kujundaja Sander Mölder ja graafilise keele autor Helen Vetik. «Kuna mul oli kohe lähedalt võtta Eesti üks kõige ägedam arhitekt ja üks kõige ägedam graafiline disainer, ei hakanud ma partnereid kaugemalt otsima,» selgitab kuraator. «Kogu tööprotsess oli erakordselt sujuv ja pingevaba.»

22. oktoobrini on külastajatel võimalus ajas tagasi rännates kunagiste ilukaanonite üle imestada või naerda või neist üllatuda, värskendav inspiratsioonipuhang on igatahes garanteeritud.

Näituse kuraator Anne Vetik FOTO: Erakogu

Veel rohkem nostalgiat!

17. septembrini saab tarbekunsti- ja disainimuuseumis

nautida ka teist tagasivaatenäitust «Moemajaga ja Moemajata». Idee autor ja korraldaja on Tallinna Moemajas töötanud kunstnik Anu Hint. Esindatud on Anu Stranberg, Ivo Nikkolo, Kai Saar, Krista Kajandu, Zoja Järg ja paljud teised praeguseni aktiivselt tegutsevad moeloojad.

Väljapanek on pühendatud legendaarse Tallinna Moemaja 60. sünniaastapäevale.

Näha saab nii ajaloolisi rõivaid kui ka vastvalminud komplekte. Vana ja uut seob rahvuslik käsitluslaad.

«Rahvuslik stiil eristab meid teistest, meie omapära ja aegumatud maitse-eelistused on jäädvustatud just selles stiilis,» kirjeldab näituse fookust Anu Hint.

Tallinna Moemajas valmistati kaks korda aastas rahvuslik kollektsioon, kus autor sai end vabalt väljendada.

Esimesel korrusel saab vaadata Tallinna Moemaja moedemonstratsioone ja sirvida omaaegse esindusmoeajakirja Siluett numbreid.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto