L, 13.08.2022

Riik võtab kaitse alla tuhandeid hektareid lageraielanke

Nils Niitra
, reporter
Riik võtab kaitse alla tuhandeid hektareid lageraielanke
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 50
Raiesmik Tartumaal Maramaal: tavalise võsana tunduvast maatükist võib saada kaitseala, kus ehk kunagi tulevikus kõrgub liigirikas mets.
Raiesmik Tartumaal Maramaal: tavalise võsana tunduvast maatükist võib saada kaitseala, kus ehk kunagi tulevikus kõrgub liigirikas mets. Foto: Margus Ansu

Lähitulevikus saab metsas näha kurioosumit – tuhandeid hektareid lagedaks raiutud alasid, mis on üksiti range kaitse alused sihtkaitsevööndid. Absurdi taustaks on äsja vastu võetud metsaseaduse muudatused.

Eelmise aasta lõpus ja käesoleva algul puhkes suur kära selle ümber, et keskkonnaministeerium tahab metsaseaduse veel raiesõbralikumaks muuta, vähendada headel kasvukohtadel asuvate kuusikute raievanust ja muuta lageraielangid senisest veel suuremaks. Et looduskaitsjaid veidigi rahustada, oli toonane keskkonnaminister Marko Pomerants (IRL) nõus võtma range kaitse alla ligi 30 000 hektarit riigimetsas asuvaid salu- ja laanemetsi. Sündis kompromiss: looduskaitsjad said näiliselt oma tahtmise, metsaärimehed võisid aga tõmmata veel raiumata kuusikutes sae käima.

Tegelikult ei teadnud toona keegi täpselt, mis seisus need salu- ja laanemetsad on. Juulis müttasid välitöödele saadetud Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) looduskaitseosakonna töötajad keset lageraielanke ja kratsisid kukalt – pole enam sellist metsa, mida kaitsta. Viimase 15 aasta jooksul on rohkem kui veerand neist aladest lagedaks raiutud.

Märksõnad
Tagasi üles