Sisukord
Arvustused
Tänane leht
16.08.2017
Eesti ERR maksis jalgpalliõiguste eest ligi 1,5 miljonit (10) Siberi suursoo ääres elab vähetuntud külas eesti keel (6) Kaksmeelse Keskerakonna ühine toon (1) Tallinnas vurab esimene elektriline linnaliinibuss Majandus Riik lasi end põrunud megaprojektiga rumalalt lüpsta (31) Välismaa Abiprojektid aitavad avada Afganistani siseelu Välismaa lühiuudised 16.08.2017 Britid taotlevad ajutist tolliliitu ELiga Arvamus Karmo Tüür: Vene-sanktsioonide munitsipaalne murendamine (6) Aivar Pau: IT-luuletajate needus (8) Juhtkiri: arvestada tuleb tegelike laste, nende emade ja isadega Postimees 1998. aastal: Pavarotti tulek Muhu saarele osutus blufiks Eerik-Niiles Kross: metsavendade sõda kestab edasi (57) Lea Danilson-Järg: järjekordne rünnak koduste emade vastu? (9) Kultuur The xx-i minimalistlik reiv Pirita kloostri õnnelikud helid Lätlaste üllatav «Boléro...» Inimeserasvast seep, etendus vaid kahele vaatajale ehk Alanud on SAAL Biennaal (1) Sport Erki Nool: ootan Janek Õiglaselt hüpet stabiilsuses Üllar Kerde: pole isegi mõelnud, et võiksime Makedoonialt tappa saada! «Mõtlesin, et võtan rahulikult ja sõidan oma sõitu. Aga niipea kui start käis…» Rally Estonia tuleb 2018 (ilmselt) taas Raudmehed vallutavad Tallinna Tartu Jooks aitab Käopesa lastele uued jalatsid jalga Legendaarne klubi Atlantis vajus lõplikult ajalukku (9) Leivatehase laiendus neelab võimsa aatomipommivarjendi Leekides autod külvasid kahel järjestikku ööl ärevust Voldemar Kuslap: tundsin, et midagi kogunes silmanurka Ülikoolidiplom taskus andis julguse astuda kutsekooli Tartu rattaringluse projektijuht: süsteem peab olema elanikule mugav ja külalisele arusaadav (2) Jüri Allik: kes on õige elvalane? Andrus Punt: Tartu vajab pehme mulli asemel tugevat sisu Meelelahutus Koomiks Sudoku

The xx-i minimalistlik reiv

2 min lugemist
The xx / Sunset Festival Estonia FOTO: Toni Läänsalu

The xx-i esimene, omanimeline album ilmus siis, kui bändiliikmed ise olid veel teismelised. Mina olin ka ja ehk seetõttu kasvas see plaat mulle niivõrd hinge. Aga erinevalt nii paljust tol ajal kuulatud muusikast, mis tundus innovaatiline ja värske puhtalt seetõttu, et ma ei olnud veel tüvitekste kuulanud, oli «xx» tõepoolest midagi uut.

Mäletan, kuidas The xx-i Aaliyahi kaverit kuulates unistasin sellest, et ka peavoolupopp ja -r&b kõlaks eksperimentaalsemalt ega kardaks uute kõlade või laulustruktuuridega katsetada. Ja siis hakkas tulema: The Weekndi esimeste mixtape’ide tumedus ja minimalism ei olnud kõlaliselt The xx-ist väga kaugel ning The xx-i kaverdas peagi Shakira ja sämplis Rihanna.

Popi ja r&b eksperimenteerimisvaeguse üle oleks täna patt kurta – kuulake vaid Rihanna või Beyoncé viimaseid albumeid või Selena Gomeze Talking Headsi sämpliga lugu «Bad Liar». Kuidagi olid selle revolutsiooni arhitektid või vähemalt selle tulekut kuulutavad esimesed kanaarilinnud just kolm noort Londonist.

Selle aasta alguses ilmunud The xx-i kolmandale plaadile «I See You» on Jamie xx oma vahepealsest edukast produtsendi- ja DJ-karjäärist kaasa toonud värvid ja biidid, mis lasevad kogu bändil vabamalt hingata ja hoiduda jalgratta uuesti leiutamisest.

Jamie xx-i roll tuleb eriti hästi esile elavas esituses: näiteks esimese plaadi minimalistlik «Shelter» on kaheksa aastaga muundunud hiiglasuureks tantsupalaks. Peamiselt mängis The xx esimese ja viimase albumi lugusid, teine album «Coexist» kõlabki tagasivaates nagu hingetõmbepaus nende kahe märksa parema plaadi vahel.

Mõnes mõttes on The xx ideaalne käimasoleva kümnendi bänd: kitarrid (olgugi et üks kitarr ja üks bass) on alles, vokaal sügaval r&b’s ning produktsioon jalgupidi reivis. The xx-i lugudes on palju õhku, mis laivis käitub sarnaselt tantsumuusika eufooriaga ja pideva drop’i õrritusega, mida The xx-i puhul muidugi kunagi ei tulegi.

Nähtavasti ja tuntavasti ilma igasuguse ventilatsioonisüsteemita Rock Café oli rahvast täis, kuigi tõele au andes tõsteti kontsert oma varasemast asukohast lauluväljaku Mere alalt märksa väiksemasse kontserdikohta ning eks lauluväljakul oleks sellise rahvahulgaga piinlik olnud.

Mööda festivale jooksnud The xx saabus Tallinna otse Helsingi Flowʼ festivalilt ning ka sama kavaga. Ühe esineja kohta üpris krõbe piletihind ning võimalus bändi mõnel lähiriigi muusikaüritusel näha ilmselt tingisidki vajaduse kontsert väiksemale pinnale nihutada.

Festivalikavast aga eristas kontserti külalisesineja – nelja-viieaastane megafännist tüdruk plakatiga, millel soov «I Dare You» ajal laval bändiga liituda. Lavale ta ka tõsteti ning keskmise eesti mudilase kohta natuke liiga hästi inglise keelt rääkiv laps laulis ilma mingi hirmuta terve refrääni mikrofoni. Natuke tundus nagu juustune peotrikk, aga uskudes, et The xx ei ole sellise populistliku vembu bänd, oli tegelikult päris armas vahejuhtum.

Ilmselt oleks parim The xx-i kontsert selline, mis läheks sujuvalt üle Jamie xx-i DJ-setiks, ehk tuleks lavale ka Young Thug. Kuni sellise ürituse Tallinnas korraldamiseni võib siiski rahul olla ka festivalilikult lühikese kavaga professionaalselt bändilt, kes võtab kokku viimase kümne aasta muusikasuunad ja selle, kuidas cool’id noored panid maha kitarrid ning suundusid MIDI-kontrollerite juurde.

***

The xx

Kontsert Tallinnas Rock Cafés 14. augustil

Seotud lood
15.08.2017 17.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto