R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

ERR maksis jalgpalliõiguste eest ligi 1,5 miljonit

Tiina Kaukvere
, reporter
ERR maksis jalgpalliõiguste eest ligi 1,5 miljonit
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 10
Erik Roose.
Erik Roose. Foto: Kuvatõmmis videost

Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) juhatuse esimees Erik Roose ja sporditoimetuse juhataja Rivo Saarna jagasid teisipäeval ERRi nõukogule selgitusi jalgpalliliidu hiidtoetuse kohta ning avalikustasid hanke kogusumma.

Roose ütles Postimehele, et kogumaksumuseks kujunes 1 336 000 eurot, millele lisandub käibemaks. Saarna sõnul sisaldab see jalgpalli 2020. aasta Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri, valiktsüklite ja rahvusteliiga tsüklite kohtumiste ülekandeõigusi. Hange sisaldab kõiki rahvuskoondise mänge aastatel 2018–2021, mida on Saarna kinnitusel vähemalt 40.

Ehkki eetriaega sisustavaid mänge on varasemast rohkem, on tegemist rekordilise summaga. Varasemate suurturniiride teleõiguste eest on makstud kordades vähem.

«N-ö kallis jalgpall on odavam kui mõne kodumaise seriaali tootmine, kusjuures kolm korda vaadatum,» ütles Postimehele Roose, kelle hinnangul ei ole õigused ülemakstud. Lepingusumma on küll tõusnud, aga turuhind pidavat tema sõnul Lääne-Euroopaga võrreldes ikkagi odav olema.

«Lihtsalt varem olid tänu turu väiksusele spordiõigused ikkagi üliodavalt käes,» rääkis Roose.

Nüüdsele paketile oli tihe konkurents, kuna huvitatud oli ka TV3 omanik MTG ja Eesti Meedia, kuhu kuuluvad ka Postimees ja Kanal 2.

Roose tunnistas, et 1,5 miljonist katab 950 000 Eesti Jalgpalli Liidult saadav sihtotstarbeline annetus. Postimees kirjutas juuli lõpus, kuidas ERR ostis õigused Aivar Pohlaku juhitava Eesti Jalgpalli Liidu rahaga.

ERRil endal sellist raha polnud, kuivõrd nõukogu kinnitas juuni lõpus kõikide spordiülekannete teleõiguste kulupiiriks kokku 1,2 miljonit. Selle eest peab ERR näitama ka kergejõustiku ja jäähoki maailmameistrivõistlusi. Nii tuligi selleks projektiks ETV-le appi Eesti Jalgpalli Liit.

Summa enneolematut suurust nentis vutiliidu president Aivar Pohlak, kelle sõnul on liidul aega selle tasumiseks viis aastat. «Kuid isegi iga aasta peale eraldi võetuna on see summa ilmselt oma suuruselt tõesti pretsedent,» nentis Pohlak. Liit põhjendas toetust sellega, et soovis hoida suured spordivõistlused rahvusringhäälingu kanalil ja ERR on jalgpalli järjepidevalt näidanud.

Mõned ERRi nõukogu liikmed on olnud kriitilised juhatuse otsuse suhtes võtta vastu jalgpalliliidu 950 000 euro suurune annetus. Näiteks nõukogu liikmed Krista Aru ja Agu Uudelepp, kes lugesid miljonitoetusest üldse Postimehest, ehkki oleks enda sõnul pidanud saama enne otsuse langetamist kaasa rääkida.

Pärast teisipäevast nõukogu istungit on aga teema vaibunud ja nõukogu esimehe Rein Veidemanni sõnul on nõukogu toetuse heaks kiitnud. «Kriitikat ei olnud, oldi väga rahul, et jalgpalli õigused omandati,» ütles Veidemann.

Roose selgitas, et sihtotstarbelised annetused ei pea nõukogu laualt üldse läbi käima. «Nõukogust käib tõesti läbi see, kui on vaja sponsorlust ja reklaami, mis on eriotsustega. Aga tuleb vahet teha sponsorlusel ja reklaamiloa andmisel ning sihtotstarbelisel annetusel,» rääkis ta ja lisas, et annetuse tingimustes on punkt, et sellega ei kaasne mingeid kohustusi ERRi jaoks. 

Samas ütles Veidemann, et nõukogule saabus teisipäeval kiri, et Eesti Meedia on vaidlustanud jalgpalliliidu suurannetuse kasutamise teleõiguste ostuks. Eesti Meedia, kuhu kuulub ka Postimees, on jalgpalli EMi õiguste omandamise küsimuses tellinud õigusliku hinnangu, millele tuginedes on pöördutud konkurentsiametisse ja kohtusse. Eesti Meedia juhatuse esimehe Sven Nuutmanni sõnul on selle sammu eesmärk saavutada õigusselgus sarnaste tehingute suhtes.

«Meie jaoks ei tähenda see midagi, aga loomulikult konsulteerime oma juristidega,» ütles Veidemann. 

Märksõnad
Tagasi üles