R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lee, Jackson ja Davis – konföderatsiooni tuntuimad näod

PM
Lee, Jackson ja Davis – konföderatsiooni tuntuimad näod
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Konföderatsiooni lipp Lõuna-Carolinas.
Konföderatsiooni lipp Lõuna-Carolinas. Foto: Sean Rayford/AFP/Scanpix

USAs on kodanikuõiguste eest seisva Southern Povery Lawʼ keskuse (SPLC) hinnangul linnaruumis rohkem kui 1500 konföderatsioonivägede sümbolit. Eriti levinud on kolme mehe – Robert E. Lee, Thomas Jacksoni alias Kivimüüri ja Jefferson Davise auks püstitatud monumendid.

Robert E. Lee

Kõige austatumaks konföderatsioonivägede kindraliks on peetud aastatel 1807–1870 elanud Robert E. Leed, kelle järgi on kogu riigis nimetatud rohkem kui 50 kooli.

Iseseisvussõja kangelase ja endise Virginia kuberneri poeg Lee sündis Virginia osariigis ja jätkas eluteed ootuspärast rada pidi, astudes West Pointi sõjaväeakadeemiasse. Seejärel veetis Lee kolm kümnendit USA armees, osaledes muu hulgas ka Ameerika-Mehhiko sõjas.

1859. aastal juhtis toona koloneli auastmes Lee gruppi merejalaväelasi, kes läksid maha suruma orjuse kaotamise eest võidelnud John Browni jõuku. Brown oli hõivanud USA armee Harpers Ferry relvalao ja lootis algatada orjade ülestõusu.

Brown saadi kätte ja poodi hiljem üles, aga paljude ajaloolaste hinnangul aitas see vahejuhtum kaasa kodusõja algusele.

1861. aastal lõuna- ja põhjaosariikide konflikti eel pakkus president Abraham Lincoln Leele kohta Ühendriikide armee juhtkonnas, aga Lee keeldus. Tema silmis ei olnud mõeldav sõdida oma koduosariigi vastu.

Seejärel võttis Lee üle konföderatsiooni Põhja-Virginia armee juhtimise ja oli selles ametis kuni alistumiseni 1865. aastal. Pärast kodusõda sai Lee Lexingtonis asuva Washingtoni kolledži presidendiks ning pidas seda ametit surmani.

Thomas Jackson ehk Kivimüür

Thomas Jacksonit alias Kivimüüri peetakse üheks kodusõja taktikaliselt parimaks väejuhiks. Nagu Lee sündis ka Jackson Virginias ja lõpetas West Pointi sõjaväeakadeemia, samuti teenis ta vapruse eest autasu Mehhiko-Ameerika sõjas.

1851. aastal sai temast õpetaja Virginia sõjandusinstituudis ja kodusõja puhkedes ülendati Jackson koloneliks. Jacksoni hüüdnimi Kivimüür tuli ühest tema esimestest lahingutest, mil üks kindralitest olevat ärgitanud oma mehi edasi liikuma, öeldes: «Seal seisab Jackson, täpselt nagu kivimüür.»

Õnnetul kombel tulistasid Jacksonit 1863. aastal lahingu käigus tema oma mehed ja selle tagajärjel ta ka suri.

Jefferson Davis

Jefferson Davis oli konföderatsiooni president alates selle asutamisest 1861. aastal kuni neli aastat hiljem saabunud lõpuni.

Kentucky osariigis sündinud ja Mississippis kasvanud Davis lõpetas samuti West Pointi akadeemia ja teenis USA armees. Suure puuvillakasvatuse omanikuna oli Davis orjanduse tuline toetaja.

Davis esindas Mississippi osariiki esindajatekojas ja senatis, samuti oli ta president Franklin Pierceʼi sõjasekretär.

Pärast Mississippi otsust Ühendriikidest lahku lüüa sai Davisest Ameerika Riikide Konföderatsiooni president. Ühendriikide väed võtsid kodusõjas Davise vangi ja ta veetis kaks aastat trellide taga, oodates otsust tema suhtes algatatud riigireetmise protsessis.

Siiski vabastati ta 1867. aastal vanglast. Järgmisel aastal andis president Andrew Johnson armu kõigile konföderatsiooni eest võidelnutele.

Konföderatsiooni lipp

Punavalgesinine konföderatsiooni lipp on üks kõige äratuntavamaid lõunaosariikide sümboleid. Lipu punasel taustal on sinine rist, millel asetseb 13 valget tähte. Tähed tähistavad 11 osariiki, mis Ühendriikidest lahkusid, samuti Kentucky ja Missouri osariiki, mis ametlikult konföderatsiooniga ei liitunudki.

Paljude lõunaosariiklaste silmis on see lipp regionaalne pärand ja uhkuse asi. Teised seostavad seda rassismi, orjanduse ja mustanahaliste diskrimineerimisega.

Punavalgesinine ei olnud tegelikkuses konföderatsiooni ametlik lipp, tegu oli hoopis kindral Lee Põhja-Virginia armee lipuga.

Tänase päevani on konföderatsiooni lipu elemendid esindatud Alabama, Arkansase, Florida, Georgia ja Mississippi osariigi lippudel. Mississippi osariigi lipp on sealjuures ainus, millel konföderatsiooni lipp täielikult näha on. Charlottesvilleʼi vägivalla valguses võib see muutuda ja on võimalik, et Mississippi osariigi lipp kujundatakse ümber.

Märksõnad
Tagasi üles