Mart Soidro: kümnevõistlus nagu elu

LONDON, SUURBRITANNIA 11AUG17. Pildil Janek Õiglane tl/Foto Tairo Lutter/POSTIMEES FOTO: Tairo Lutter / Postimees

Uskumatu, aga tõsi: Janek Õiglane tuli Londoni kergejõustiku maailmameistrivõistlustel kümnevõistluses 8371 punktiga neljandaks.  Vaid neli Eestimaa meest on suutnud enamat, neist üksnes Erki Nool tiitlivõistlustel. Küllaltki õiglane tulemus, kuigi neljas koht on muidugi jama. Miks aetakse kümnevõistluses juuksekarv lõhki ega anta välja kahte pronksmedalit nagu maadluses?  Ebaõiglane. Samas, kui neljandaks tulnuks Aap Neljas või Vladimir Viies, tekitanuks see spordisõbras rohkem küsimusi, et mitte öelda hämmingut. Nii et olgu pealegi.

Tellijale Tellijale

Kümnevõistlus on läbi aegade pakkunud meile rohkesti kauneid hetki ja kaasaelamisrõõmu. Palju neid riike ikka on, kes saavad olümpiamängudelt ette näidata  terve medalikomplekti (Aleksander Klumberg-Kolmpere pronks Pariisis 1924, Rein Auna hõbe Tokyos 1964 ja Erki Noole kuldmedal Sydneys 2000. aastal)? Ja mitu kulda meil oleks, kui Heino Lipp saanuks võistelda Londoni (1948) ja Helsingi (1952) olümpiamängudel? Sama oleme suutnud saavutada murdmaasuusatamises, tõstmises ja maadluses. N Liidu koondise koosseisus ka korvpallis. Aga nendel aladel on olnud tõuse ja langusi. Erinevalt kümnevõistlusest, mis on juba 70 aastat olnud üks meie paraadaladest.

Kümnevõistlusele on vahva kaasa elada ja seda on tore ka teha. 1987. aastal tuli Valter Külvet Kadriorus 8332 punktiga N Liidu meistriks. Ta oli tol hetkel sama vana nagu Janek Õiglane praegu. Saame näha, kui palju poisikesi nüüd innustub Õiglase Londoni vägiteost, meie jätsime kolmkümmend aastat tagasi Valter Külveti kuldmedalivõidu järel õlletaresse Humal minemata ja korraldasime ajakirjanike esimesed mitteametlikud lahtised meistrivõistlused kümnevõistluses.  Need toimusid 18.–19. septembril TRÜ staadionil ja võitjaks tuli Vahur Kersna.

18.08.2017 21.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto