Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
21.08.2017
Eesti Milline valimisliit oleks kõige loogilisem? Lepo Sumera korteri rääkimata lugu (12) esikas 21.08 vol. 1 Ohtlikud mängud? Teadlased üle ilma loovad Tartus tehismõistust Majandus Noor Teder kavandab Porto Francost rahvusliku kapitali tsitadelli (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Barcelona õpib elama uues normaalsuses Terror jõudis Soome Arvamus Chris Patten: lääne kõlbelist pankrotti võib täheldada igal pool (9) Postimees 1939. aastal: õnnetus varitseb töötajat Juhtkiri: 20. august ja häid vaidlusi täis argipäevad (2) Mart Nutt: rahvas pole kogukond (3) Andres Anvelt: võitlus fentanüüliga on juba aastaid politsei jaoks prioriteet (3) Jaanus Piirsalu: palun kogu Nepside pere ees siiralt vabandust (12) Kultuur Aasta kirjanik Mihkel Mutt: looming ja lastesaamine on iga indiviidi püha inimõigus (1) Läbi pikslite kangelaslikkuse poole «Eakaid inimesi ei tohiks vaja olla ainult valimiste ajal!» Sport 85.41 visanud Kirt salvas Värnikut Tänaku kingitus Eesti Vabariigile ja võidu saladus Klavan vaigistas Benteke ja Liverpool võitis Eesti võrkpallikoondis käib Müncheni Bayerni rada (1) Teadus Pariisi kliimalepet kummitavad vigased andmed ja poliitikute lahmivad lubadused Tartu Sukeldujad tõid Emajõest välja sajakilose ankru, laevaga veel ei näkanud Raekoja töötajaid kaitsev reegel üllatab endiselt (9) Maavalitsused kaovad, juurde tekib kaks uut riigiasutust (1) Ööklubi vajus minevikku, kuid tants Atlantises jätkub Rannailmaga võid angerjat vaid muuseumis näha ehk Kuidas teadlaste tünnid Võrtsjärvel tühjaks jäid Martin Hallik, Siim Vatalin: pettumus rattateedest – tark oleks teha nutikalt! (2) Eili Arula: riigiasutused kui seitsmepealine lohe (1) Külaselts rookis Kriimani mõisa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eili Arula: riigiasutused kui seitsmepealine lohe

2 min lugemist
FOTO: Kristjan Teedema

Maavalitsustes tehtav töö tuleb esile ennekõike tänuüritustel, kus maavanemad tänavad tublisid koolilõpetajaid või õpetajaid, annavad kätte tiitli aasta emale ja lõikavad avamisel läbi linte. Seega on tavakodanikule üsna arusaamatu, mis ülesandeid täidavad iga päev maavalitsustes mitu korrusetäit ametnikke.

Tundus üsna loogiline samm, et riik otsustas maavalitsused lõpuks laiali saata ning jaotada nende tööülesanded kohalike omavalitsuste ja ministeeriumide vahel.

Mis puutub maavalitsuste sulgemise tõttu töö kaotavatesse inimestesse, siis olen kindel, et iga hea spetsialist kulub ka uutes haldusreformi järel tekkivates omavalitsustes marjaks ära.

Suur oli minu imestus, kui kuulsin, et maavalitsuste asemele luuakse uued riigiasutused. Ka nimi on neil üsna ümmargune ja mittemidagiütlev: riigihalduse talitus. 

On selgemast selgem, et vahetult pärast maavalitsuste kadumist segadusi tekib ning oleks üsna mõistlik jätta mõneks ajaks maavalitsuse majja infolauda inimene, kes suunab abivajaja vastavasse asutusse. Näiteks haridusküsimustes ministeeriumisse ja muudes küsimustes kohalikesse omavalitsustesse.

Seda enam olin hämmeldunud, kui kuulsin, et see pole mingi ajutine lahendus, vaid punt ametnikke – kolm kuni üheksa töötajat, sõltuvalt maakonna vajadusest – jääb ikkagi igasse maakonnakeskusesse alatiseks tööle. 

Nagu heas teleturureklaamis öeldakse, siis seegi pole veel kõik. Et maakondlik ühistransport on ilmselt kohalikele omavalitsustele (mida mõnes maakonnas jääb pärast sügisesi valimisi alles vaid üks) sedavõrd kõva pähkel, et selle korraldamiseks on tarvis luua maakonnakeskustesse ühistranspordikeskused.

Võrdluseks tahan riigile eeskujuks tuua suured maailmaülesed transpordifirmad. Mõnel neist on terve Eesti peale vaid üks logistik.

Töö on küll mahukas ja keeruline, kuid see-eest üsna kulutõhus. Kaubad liiguvad, kliendid ei nurise.

Valitsus miskipärast avab pärast ühe riigiasutuse sulgemist, vist igaks juhuks, kaks asemele. Tundub, et riigiasutused on justkui seitsmepealine lohe: raiud ühe pea, asemele tuleb kohe mitu juurde. Usun, et nende ülesannetega mis maavalitsuste kadumisel ripakile jäävad, saaks ilmselt hakkama iga tubli kohaliku omavalitsuse ametnik.

Riik, mille eelarve sõltub ikkagi erasektorist, peaks avaliku sektori kulud suutma minimaalsena hoida. 

Kuid siinkohal rõhutaks, et iga lisanduva töökohustuse korral peaks lisa tulema ka palgale. Sama kolme kuni üheksa riigihalduse talituse töötaja aastapalga saaks julgelt palgalisana ära jaotada lisakohustusi kandvate vallaametnike vahel. Ehk jääks veidi ülegi. 

Seotud lood
19.08.2017 22.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto