Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
21.08.2017
Eesti Milline valimisliit oleks kõige loogilisem? Lepo Sumera korteri rääkimata lugu (12) esikas 21.08 vol. 1 Ohtlikud mängud? Teadlased üle ilma loovad Tartus tehismõistust Majandus Noor Teder kavandab Porto Francost rahvusliku kapitali tsitadelli (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Barcelona õpib elama uues normaalsuses Terror jõudis Soome Arvamus Chris Patten: lääne kõlbelist pankrotti võib täheldada igal pool (9) Postimees 1939. aastal: õnnetus varitseb töötajat Juhtkiri: 20. august ja häid vaidlusi täis argipäevad (2) Mart Nutt: rahvas pole kogukond (3) Andres Anvelt: võitlus fentanüüliga on juba aastaid politsei jaoks prioriteet (3) Jaanus Piirsalu: palun kogu Nepside pere ees siiralt vabandust (12) Kultuur Aasta kirjanik Mihkel Mutt: looming ja lastesaamine on iga indiviidi püha inimõigus (1) Läbi pikslite kangelaslikkuse poole «Eakaid inimesi ei tohiks vaja olla ainult valimiste ajal!» Sport 85.41 visanud Kirt salvas Värnikut Tänaku kingitus Eesti Vabariigile ja võidu saladus Klavan vaigistas Benteke ja Liverpool võitis Eesti võrkpallikoondis käib Müncheni Bayerni rada (1) Teadus Pariisi kliimalepet kummitavad vigased andmed ja poliitikute lahmivad lubadused Tartu Sukeldujad tõid Emajõest välja sajakilose ankru, laevaga veel ei näkanud Raekoja töötajaid kaitsev reegel üllatab endiselt (9) Maavalitsused kaovad, juurde tekib kaks uut riigiasutust (1) Ööklubi vajus minevikku, kuid tants Atlantises jätkub Rannailmaga võid angerjat vaid muuseumis näha ehk Kuidas teadlaste tünnid Võrtsjärvel tühjaks jäid Martin Hallik, Siim Vatalin: pettumus rattateedest – tark oleks teha nutikalt! (2) Eili Arula: riigiasutused kui seitsmepealine lohe (1) Külaselts rookis Kriimani mõisa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raekoja töötajaid kaitsev reegel üllatab endiselt

2 min lugemist
Raekoja taga selgitab lisatahvel, et auto tuleb parkida kõnnitee suhtes risti. Kuid linn on märki paigaldades tahtnud tähelepanu juhtida ka sellele, et auto summuti ei oleks suunatud raekoja poole. FOTO: Margus Ansu

​Läinud neljapäeval oli üks lätlaste seltskond kimbatuses, kuidas parkimisautomaadiga tasumine käib, kuid leidus abivalmis eesti mees, kes aitas neil asja ära õiendada. Tartu raekoja taha auto jätnud seltskond oli just kohviku poole kadunud, kui nende masina juurde jõudis linna menetlusteenistuse ametnik ja kirjutas välja hoiatuse, kuna auto polevat pargitud nii, nagu kord ette näeb ja märkidel osutatud.

Abivalmis mees, kes lehes oma nime avaldada ei soovinud, asus asja uurima. Lisatahvel näitab tõesti, et parkida tuleb tee suhtes risti. Kuid mis vahet on sellest, kas maja poole jäävad esi- või tagatuled? 

On siis reegel või ei

Nii ta siis uuris. Samas seisis politseibuss, samamoodi kui Läti auto. Sellega ei teinud menetlusametnik tegemist. 

Mees seletas: selle lisatahvli kohta on antud selgitus, et parkida tuleb kõnniteeäärega risti. Kuigi lisatahvlid on vastavas määruses antud nii esituled kõnnitee poole kui ka tagatuled kõnnitee poole, ei ole tekstis selle kohta vahet tehtud. 

Tartu liikluskorraldusteenistuse juht Martin Nelis ütles, et illustreerimaks, kumba pidi sõiduki peab parkima, on seadusandja joonistanud välja märgi 862a, mis näitab, et sõiduk on esiosaga kõnnitee poole, ning 862b, mis näitab, et tagaratastega kõnnitee poole.

Meil kõik autod ei vasta heitmenormidele ja normid omakorda ei kehti kõikidele sõidukitele. Aga me ei saa nii välistada, et siin ei tohi parkida need autod, millel ei ole katalüsaatorit, ütles Tartu liikluskorraldusteenistuse juhataja Martin Nelis.

«Märkidega on näidatud, kumba pidi risti peab olema,» lausus Nelis. «Seadusandja tõesti ei ole seda lahti kirjutanud. Kuna pildil on see välja toodud, peaks olema üheselt mõistetav. Kui see nii pole, tuleb seadusandja poole pöörduda, et see lahti kirjutataks.»

Nelis selgitas, et auto asend on oluline raekoja eripära tõttu ja summuti peab olema raekojast eemale suunatud, et vältida haisu, täpsemini heitgaaside jõudmist aknast sisse. 

Esimesel korrusel oleva infopunkti töötajad tõdesid, et isegi kinnistest akendest tuleb ruumidesse kütusevingu,  akende avamisest ei saa rääkidagi. 

«Selge, et on autosid, mis vastavad heitmenõuetele, ka diiselautodest ei tule alati tossu,» möönis Nelis. «Aga kui satume autode taha, mis ei vasta kõikidele normidele, siis igaüks oskab öelda, et ei taha sõita nende taga, mille suhtes ei kehti need määrused. Näiteks vanad Žigulid, see on kohutav, mis sealt tagant välja tuleb.» 

Vahet teha ei saa

Ta lisas, et meil ei vasta kõik autod heitmenormidele ja normid omakorda ei kehti kõikidele sõidukitele. «Aga me ei saa nii välistada, et siin ei tohi parkida need autod, millel ei ole katalüsaatorit. See oleks veel imelikum,» märkis ta. 

Tartu menetlusteenistuse juhataja Imbi Kivi kinnitas, et kuigi probleem on sage ja valesti parkimist tuleb raekoja taga  alailma ette, pole kellelegi tehtud trahvi. Alati on piirdutud hoiatusega. 

Kõnealune lisatahvel on tähelepanu juhtimiseks ümbritsetud erkkollase raamiga, ent seegi ei aita. Nelis nentis, et seesugust parkimiskorda selgitavat lisatahvlit ta Tartus mujalt ei tea meenutada. 

Raekoja taga märkide hulgas ei ole lisatahvlit, mis keelaks parkimise töötava mootoriga, kuigi selline on märkide loendis täiesti olemas.

Seotud lood
19.08.2017 22.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto