Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
21.08.2017
Eesti Milline valimisliit oleks kõige loogilisem? Lepo Sumera korteri rääkimata lugu (12) esikas 21.08 vol. 1 Ohtlikud mängud? Teadlased üle ilma loovad Tartus tehismõistust Majandus Noor Teder kavandab Porto Francost rahvusliku kapitali tsitadelli (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Barcelona õpib elama uues normaalsuses Terror jõudis Soome Arvamus Chris Patten: lääne kõlbelist pankrotti võib täheldada igal pool (9) Postimees 1939. aastal: õnnetus varitseb töötajat Juhtkiri: 20. august ja häid vaidlusi täis argipäevad (2) Mart Nutt: rahvas pole kogukond (3) Andres Anvelt: võitlus fentanüüliga on juba aastaid politsei jaoks prioriteet (3) Jaanus Piirsalu: palun kogu Nepside pere ees siiralt vabandust (12) Kultuur Aasta kirjanik Mihkel Mutt: looming ja lastesaamine on iga indiviidi püha inimõigus (1) Läbi pikslite kangelaslikkuse poole «Eakaid inimesi ei tohiks vaja olla ainult valimiste ajal!» Sport 85.41 visanud Kirt salvas Värnikut Tänaku kingitus Eesti Vabariigile ja võidu saladus Klavan vaigistas Benteke ja Liverpool võitis Eesti võrkpallikoondis käib Müncheni Bayerni rada (1) Teadus Pariisi kliimalepet kummitavad vigased andmed ja poliitikute lahmivad lubadused Tartu Sukeldujad tõid Emajõest välja sajakilose ankru, laevaga veel ei näkanud Raekoja töötajaid kaitsev reegel üllatab endiselt (9) Maavalitsused kaovad, juurde tekib kaks uut riigiasutust (1) Ööklubi vajus minevikku, kuid tants Atlantises jätkub Rannailmaga võid angerjat vaid muuseumis näha ehk Kuidas teadlaste tünnid Võrtsjärvel tühjaks jäid Martin Hallik, Siim Vatalin: pettumus rattateedest – tark oleks teha nutikalt! (2) Eili Arula: riigiasutused kui seitsmepealine lohe (1) Külaselts rookis Kriimani mõisa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Külaselts rookis Kriimani mõisa

2 min lugemist

​Kriimani külaselts otsustas endale taasiseseisvumispäevaks hea kingituse teha: puhastada Kriimani mõis, 19. sajandi lõpus suvitusmõisaks ehitatud kahekorruseline puithoone, rämpsust ja prahist. Eile tuligi talgutele ligi 20 inimest, nii uusi asukaid kui ka vanemaid elanikke. Oli ka neid, kes tulid niisama istuma ja külarahvaga muljetama.

Viimased aastad tühi

Talgute eestvedaja Eda Kalmre sõnul on väärika ajalooga puitmõis mahajäetuna seisnud juba viis aastat, kui lahkus sealt viimane üüriline. 

Mõis on valla omandis. Kui nõukogude ajal oli see sovhoositööliste elamuks, siis pärast taasiseseisvumist paigutas vald sinna peamiselt sotsiaalabi vajavaid peresid. Peagi need aga lahkusid, jättes millegipärast oma asjad maha. «Sinna on kõik inimeste elud jäetud: riided, kapid ja muud asjad,» lausus Eda Kalmre.

Tal on kahju, et mõis on nii trööstitusse seisu jäänud, eriti kui arvestada selle tähtsust Haaslava valla jaoks. 

«See hoone on Eestis väheesinev näide puidust klassitsistlikust mõisahoonest, selliseid pole palju säilinud,» rõhutas Eda Kalmre. «Tegu on Haaslava valla ajaloolise ja ühe mõjusaima kohaga.» 

Ebakindel tulevik 

Haaslava vallavanem Priit Lomp nõustus eelöeldus Eda Kalmrega, kuid märkis, et lahendused, mida mõisaga tulevikus teha saaks, on piiratud. 

«Oma ajaloo poolest on ta kindlasti vallale tähtis, aga asupaiga ja funktsionaalsuse poolest ei ole see paraku väga otstarbekas hoone,» nentis ta.

Vallavanem rääkis, et viimase kümne aasta jooksul on sinna paar korda eurotoetuste abil planeeritud sotsiaalhoolekandekeskust, kuid sellest mõttest pole asja saanud. 

Pigem on Lombi sõnul püütud praegust seisundit säilitada: hoida uksed kinni, aknad ees ning katus terve, et kui vajadus ja võimalus peaks tekkima, saaks hoone kasutusele võtta. 

Eda Kalmre ütles, et tegelikult ei olnudki kriitika suunatud praeguse vallavõimu pihta. Koristustalgud olid sõbralik meeldetuletus, et vald mõisa päris ära ei unustaks. 

Juunis asutatud Kriimani küla selts kavatseb ka pärast kohalike omavalitsuste valimisi suures vallas mõisa teemal kaasa rääkida ning selle tuleviku üle mõelda. «Eks olegi väga raske leida sellele mõisale head otstarvet,» nentis Eda Kalmre.

Seotud lood
19.08.2017 22.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto