Sisukord
Juhtkiri
Postimees
21.08.2017
Eesti Milline valimisliit oleks kõige loogilisem? Lepo Sumera korteri rääkimata lugu (12) esikas 21.08 vol. 1 Ohtlikud mängud? Teadlased üle ilma loovad Tartus tehismõistust Majandus Noor Teder kavandab Porto Francost rahvusliku kapitali tsitadelli (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Barcelona õpib elama uues normaalsuses Terror jõudis Soome Arvamus Chris Patten: lääne kõlbelist pankrotti võib täheldada igal pool (9) Postimees 1939. aastal: õnnetus varitseb töötajat Juhtkiri: 20. august ja häid vaidlusi täis argipäevad (2) Mart Nutt: rahvas pole kogukond (3) Andres Anvelt: võitlus fentanüüliga on juba aastaid politsei jaoks prioriteet (3) Jaanus Piirsalu: palun kogu Nepside pere ees siiralt vabandust (12) Kultuur Aasta kirjanik Mihkel Mutt: looming ja lastesaamine on iga indiviidi püha inimõigus (1) Läbi pikslite kangelaslikkuse poole «Eakaid inimesi ei tohiks vaja olla ainult valimiste ajal!» Sport 85.41 visanud Kirt salvas Värnikut Tänaku kingitus Eesti Vabariigile ja võidu saladus Klavan vaigistas Benteke ja Liverpool võitis Eesti võrkpallikoondis käib Müncheni Bayerni rada (1) Teadus Pariisi kliimalepet kummitavad vigased andmed ja poliitikute lahmivad lubadused Tartu Sukeldujad tõid Emajõest välja sajakilose ankru, laevaga veel ei näkanud Raekoja töötajaid kaitsev reegel üllatab endiselt (9) Maavalitsused kaovad, juurde tekib kaks uut riigiasutust (1) Ööklubi vajus minevikku, kuid tants Atlantises jätkub Rannailmaga võid angerjat vaid muuseumis näha ehk Kuidas teadlaste tünnid Võrtsjärvel tühjaks jäid Martin Hallik, Siim Vatalin: pettumus rattateedest – tark oleks teha nutikalt! (2) Eili Arula: riigiasutused kui seitsmepealine lohe (1) Külaselts rookis Kriimani mõisa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: 20. august ja häid vaidlusi täis argipäevad

2 min lugemist
Eesti lipp ja hobuvanker FOTO: Kristjan Teedema

Pühad ja pidupäevad on nii ajaloole tagasi kui ka mõtetes ja kõnedes tulevikule otsa vaatamiseks. Iseseisvuse taastamise päevast 20. augustist on praeguseks saanud kindlalt rõõmu ja rahulolu päev, mis ta olema peabki.

Igapäevase rahmeldamise keerises on meil harva mahti mõelda suuremale ajaloolisele vaatele ning tunnustada seda, mida oleme üheskoos hästi teinud. Iseseisvusmanifesti üleskutse «asu ehitama oma kodu, kus kord ja õiglus valitseks» kõlas nüüdseks peaaegu sada aastat tagasi ja lehvis uljalt uuesti iseseisvuse taastamise eel ja järel. Ja lehvib ühes sinimustvalgete lippudega nüüd ja igavesti. Sellel päeval meenutame okupatsioonivõimudele vastu seisnud ausaid inimesi, meenutame laulvat revolutsiooni, iseseisvuse taastamist ja oma igapäevast tööd. Nüüdseks ei pea me enam tõsiselt vaidlusi, kas just selle päeva esile tõstmine murendab õiguslikku järjepidevust või mitte.

Saab vaid kiita, et praeguseks on saanud 20. augustist Eesti inimeste jaoks üksiti nii pereringis veedetav suvine püha kui ka võimalus mõelda juba enam kui veerandsada aastat tagasi toimunud ja kogu rahvast haaranud tahtele ja pingutusele selleks, et taastada nii riiklik iseseisvus kui ka demokraatia ja õigusriik ühes inimeste õigusega oma elu vabalt korraldada. Tänada üksteist ja lihtsalt rõõmu tunda. Aga ka meenutada, et vabaduse eest tuleb seista iga päev.

Aastakümnetega on sellest kõrvale jäänud vaidlused erakondlike vastuolude ja ühe või teise isiku pagunite ja sellegi üle, kas ja miks just seda päeva tähistada. Nii vaieldi ka 20. augusti tähenduse üle aastaid tuliselt ja tõsiselt võetavate argumentidega, kuni riigikogu selle 1990ndate lõpus viimaks pühade kalendrisse arvas. Neis vaidlustes tekkinud tunded mõistagi selle otsusega veel ei vaibunud ja võib nõustuda, et alles president Toomas Hendrik Ilvesel õnnestus kümmekond aastat tagasi suunata 20. augusti pidupäeva selle ühendava tähenduse poole, kuidas me seda praeguseks üsna üksmeelselt kogeme.

Ajalugu on vaid harvadel juhtudel sedavõrd lihtne, et saame täie veendumusega öelda: just täpselt sel ja sel päeval minevikus juhtus midagi nii ainuliselt suurt, et me ei saa muudmoodi kui vaid seda päeva pühitsedes. Kui vaatame ajaloole väga detailselt ja lähedalt, olemegi sageli keeruka küsimuse ees, milline päevadest väärib suurimana esile tõstmist. Nii oli ka iseseisvuse taastamine pikem protsess, milles oli rohkesti erakordselt kriitilisi valikuid, paljude julgete inimeste otsustavust, tarku ideid ja tegusid ning üksiti õnne.

Argipäevad on aga selleks, et vaielda iga elulise detaili üle ning oma tegevusega kindlustada, et pidupäevadel oleks, mille üle rõõmustada.

Seotud lood
19.08.2017 22.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto