Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.08.2017
Eesti Pärijate huvipuudus viib tootmistalude hääbumisele (11) Savisaare nimekiri alustas kukkumisega (13) Majandus Simson: ettevõtjad ärgu lootku ainult maksukingitustele (7) Välismaa Välismaa lühid 22.08 Ründajad liikusid riigist riiki Barcelona rahvarammija lasti maha Mida teame Soome noaründajast? Arvamus Jarmo Mäkelä: Venemaa võltsuudis – ka Soome poliitikud läksid õnge (2) Tarmo Pikner: ei taha Rootsi lauda! (10) Avo-Rein Tereping: võluv Anna muutuvas maailmas (8) Juhtkiri: kes meid tulevikus toidab? (4) 20. augusti klubi liige: olgem uhked! (1) Edasi 1990. aastal: väike pood suure ja kõva raha eest Evelyn Kaldoja: terroristide pikk pidurdusteekond (4) Kultuur Mittearmastus. Diagnoos lapsevanematele ja Venemaale Mehed, kes tegid midagi Rein Langi, Viktor Siilatsi ja Urmas Nemvaltsi muljed Ruja kontserdilt Segakoorid, kus keegi ei seganudki Sport Võidukas rehvivalik sündis kõvas vaidluses Lõplikust valikust jäid välja Allik ja Naaber Võrkpall - idabloki paraadalast on saanud terve Euroopa mäng Maa Elu Eksperdid annavad nõu: kuidas valmistada võimalikult tervislikku moosi? Tartu Tartusse laieneva Alko1000 juht: «Nädala jagu sööki võiks kätte saada umbes 15 euroga» (28) Tartust saab alguse Eesti kalleim kortermajade uuendamine (3) Reformierakond Tartus tipus, IRL põhjas (2) Vallajuhtide arvates valdade liitmine kulude kokkuhoidu ei too Mehhikos kasvanud eestlane soovib õppida emakeelt, et suhelda Eestis elava vanaisaga (1) Peeter Laasik: Elva ostukeskuse saaga ehk Kuidas karikas sai täis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Reformierakond Tartus tipus, IRL põhjas

2 min lugemist
FOTO: TPM

Uuringufirma Kantar Emor küsitluse järgi kuulub Tartu valijate suurim toetus Reformierakonnale, kelle poolt hääletaks 29,9 protsenti oma eelistust nimetada osanud vastanuist.

Järgnevad enam-vähem võrdsel positsioonil Keskerakond, sotsid ja EKRE, nende poolt hääletaks vastavalt 15,2, 12,3 ja 13,8 protsenti valijaist.

Uuringufirma esindaja Aivar Voog ütles, et nende kolme erakonna tulemuste vahed on ebaolulised.

Postimehe ja BNSi tellitud veebiintervjuudel põhinevas uuringus Tartu valijate eelistuse näitamiseks ühendas uuringufirma juuli ja augusti tulemused ning sai kokku 160 vastajat.

Voogi hinnangul on valim väike, mistõttu Tartu veaprotsent on 7, samal ajal kui üle Eesti on viga maksimaalselt 2,3 protsenti. 

Uuringus osales 1476 alalist Eesti elanikku vanuses 16–74 aastat. Selge liider 29,9 protsendi toetajatega on Keskerakond, Reformierakonna toetajaskonda on 18,8 protsenti.

Voog ütles, et Tartus ei ole iseenesest üllatav IRLi väga väike toetus – 1,7 protsenti. Tema sõnul maksab aga arvesse võtta, et see tulemus on seotud IRLi kadumisega meediapildilt. IRL ei ole seni Tartus tutvustanud oma nimekirja, programmi ega linnapeakandidaati. Kui nad pildile naasevad, võib tulemus paraneda.

Roheliste toetajaid oli Tartus 5,9 protsenti.

Valimisliitude või üksikkandidaatide poolt hääletaks Tartus 19,5 protsenti eelistusega vastanuist, ent tuleb arvestada, et uuringu ajal ei olnud selge, millised valimisliidud Tartus kandideerivad.

Kui võrrelda 2013. aasta kohalike valimistega, siis on kõige suuremad muutused Tartus seotud IRLi ja EKREga: esimene on teinud sügava languse ning teine peaaegu samaväärse tõusu. IRLi toetajaid oli siis 21,1 protsenti ja EKRE eelistajaid 2,7 protsenti.

Reformierakonna Tartu piirkonna juht Urmas Klaas ütles, et toetusarvud väljendavad tunnustust tehtud tööle, nii neile kui koalitsioonikaaslastele Keskerakonnale ja sotsidele. «See on ka suur vastustus linna edasiseks arendamiseks,» lisas ta.

IRLi Tartu piirkonna juht Peeter Laurson nentis, et Tartu valijatel on IRLi kohalikule poliitikale vähe ette heita, kuid need tulemused peegeldavad vahepealseid üleriigilisi turbulentse, kuhu erakond on valikute tõttu sattunud. «Tartu on rahvusluse kants, pooldajaid on siin kõige rohkem olnud, siis ka tagasilöök on suur,» sõnas ta. «Arvata on, et muutused erakonnas ja erakonna poliitikas kannavad vilja.»

Laurson lubas, et erakond tutvustab oma programmi ja esialgset valimisnimekirja tuleval nädalal. 

Seotud lood
21.08.2017 23.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto