Sisukord
Arvamus
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Reimer: tühi pauk raudteel

2 min lugemist
EVR Cargo veeremi- ja pesutsehh Tapal. FOTO: Marianne Loorents/Virumaa Teataja

Neeme Jõgi läks lolliks – selline mõte tuli pähe, kui keset rauget suvepuhkust lugesin, et vastne EVR Cargo nõukogu esimees tõmbas ettevõtte Venemaa vaguniärile pidurit. Palun teenekalt juhilt ja ärikonsultandilt sellise rumala mõtte pärast vabandust.

Jõgi väljendas kahtlust, et EVR Cargo Venemaale investeerimise kava ei lähtu hoolsuskohustusest, sest korralikku äriplaani justkui polevatki.

Ennustasin kolme võimalikku lahendust.

Venemaa raudteepolügoonile teenuste osutamiseks loodud EVR Cargo likvideeritakse või pannakse tootma näiteks saunaahjusid.

Välja vahetatatakse ettevõtte tegevjuhtkond või nõukogu esimees.

Tühjalt kohalt tekitatud skandaalist võimalikult pehmeks väljumiseks leitakse ümmargune selgitus.

Käiku läks kolmas stsenaarium. Jõgi avaldas nõukogu augustikuisel koosolekul vagunitehingule poolehoidu ja väitis, et äriplaan muudeti kasumlikkuse prognoosi vähendades senisest realistlikumaks. Roheline tuli. Samas tegi Jõgi ka avalduse, et ta ei vastuta juriidiliselt, sest viis ellu omaniku tahet.

Nõukogu liige ei vastuta üksnes siis, kui hääletab vastu ja laseb eriarvamuse protokollida. Omanik saab vastutust nõukoguga jagada, kui nõukogu saadab otsuse kooskõlastamisele. Kuid sellist kooskõlastust ei ole raudteefirma nõukogu vabariigi valitsuselt küsinud.

EVR Cargo saab sissetulekut teenida üksnes Venemaa raudteeäri teenindades. Sellisele ummikteele manööverdas ettevõtte varasem eraomanik. Pärast Eesti Raudtee erastamist 2001. aastal tõi raudteeärimees Edward Arnold Burkhardt Ameerikast ligi 60 kasutatud vedurit. Siis jäi nendestki väheks, et kõiki masuudironge Narvast Muugale vedada.  Ameeriklasi aga ei lubata liiga suure teljekoormuse tõttu ühegi teise Venemaa raudteepolügoonil osaleva riigi raudteele. Seega tohivad kõigi naaberriikide veduriveofirmad Eestis kaupa vedada, EVR Cargo aga tohib vedada ainult Eestis. Meie ei saa oma veduritega sõita ka Euroopa Liidus. Kui ärimeestel õnnestub põhja-lõunasuunaline vedu Soome paberiga käima panna, ei lubata Ameerika vedureid üle Läti piiri.

Venemaa kehtestas 2011. aastal  Eestit läbivatele raudteevedudele embargo ja varem Muuga sadamat läbinud naftatooted suunati Ust-Lugasse. Eesti-siseseid raudtee kaubavedusid on väga vähe.

EVR Cargo tegevuse jätkamiseks ongi jäänud vagunite rendiäri. See, et Venemaa raudteeringkonnad lubasid Eesti ettevõttel rendiäris kaasa lüüa, tähendab, et firma juhte peetakse Moskvas lugupeetud inimesteks. Tehingu õnnestumine loob eelduse, et EVR Cargot saab hakata ümber kujundama kaubavedudeks Euroopa Liidus. Ilma vagunitehinguta sarnaneks EVR Cargo eelseisev erastamine Haapsalu raudteega, millest võidaksid ennekõike vanaraua kokkuostjad.

Seotud lood
17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto