R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuketibudel puudub väärtus

Adele Johanson
, toimetaja
Kuketibudel puudub väärtus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Loo alevikus asuva Talleggi haudejaama kõrval seisvates prügikastides säutsusid nädalavahetusel munakoorte ja surnud lindude vahel ka elusad tibud.
Loo alevikus asuva Talleggi haudejaama kõrval seisvates prügikastides säutsusid nädalavahetusel munakoorte ja surnud lindude vahel ka elusad tibud. Foto: Kaader videost

Pärast õõvastavat tibude tapmise lugu Harjumaal Loo alevikus asuvas Talleggi haudejaamas on hea teada, et paljud Eesti munatootjad ostavad tibusid sisse ega pea sellise selekteerimisega tegelema.

Kurb tõsiasi on, et kuketibud ei ole haudejaamale kuigi hinnaline kaup ning ühel või teisel viisil tuleb neist lahti saada. Jõgevamaal Põltsamaa vallas tegutseva Sakala haudejaama kinnitusel kingivad nemad oma kuketibud ära ega pea neid hukkama.

«Anname kuketibud maainimestele, kes tahavad kasvatada. Meil ei ole kogused nii suured,» rääkis ettevõtte juhatuse liige Marek Tanvald.

Sakala haudejaam hautab mune ainult kevadel, kui on hooaeg ja inimesed tahavad endale tibusid. «Umbes 15 000 kuketibu läheb kevadega inimestele täiesti tasuta. Maainimesed ei ela rikkalt ja miks nad ei võiks neid kuketibusid tasuta saada,» selgitas ta. «Ja osa mahefarme võtabki ainult kuketibusid ja müüb need siis supikukeks.»

Paraku nentis aga ka Tanvald, et kui tootmine suureneb ja kõik tibud ei leia endale tasuta kodu, tuleb hakata neid gaasiga hukkama. «Seal toimub see kõik väga kiiresti ja humaanselt. Ka sigu hukatakse gaasiga,» rääkis ta.

Tibukasvatusega tegelevad mahetootjad kinnitasid, et soetavad elustibusid ja hukkamisega ei tegele. «Ostame tibusid Poolast ja Saksamaalt. Haudejaama pidamine on nii kallis lõbu. Mahemunad on niigi kallid,» arvas Lääne-Virumaal Väike-Maarja vallas tegutseva Äntu Mõisa juhataja Jüri Sild.

Raplamaa maamajanduse ühe lipulaeva Kehtna Mõisa juhatuse liige Märt Riisenberg kinnitas, et nemad ostavad elustibusid Valgamaalt Linnu talust. Ettevõte ostab 130 päeva vanused kanad ja mõne aasta pärast müüakse nad elusalt maha. «Kui mõni neist peaks hukkuma, siis hukkunud viiakse jäätmekäitluskeskusesse Väike-Maarjas,» täpsustas ta.

Ka Linnu talu ärijuht Jarno Hermet ütles, et suur osa kasvatajaid soetab tibud haudejaamadest väljastpoolt Eestit. Nemad saavad oma tibud 1993. aastast alates Soomest.

«Haudejaama pidamine on oskusmahukas tegevus. Keskendume lindude üleskasvatamisele ja munade müümisele ja jätame haudejaama poole proffide hooleks,» rääkis ta.

Esmaspäeval selgus, et Talleggi haudejaamas olid elusad jõuetud tibud jäetud prügikasti surema koos juba hukkunud saatusekaaslastega. «Eks Talleggis oli tegemist töötaja vilumatusega, sellist asja ei saa kindlasti lubada. Südametu töötaja eksis,» arvas Tanvald.

Talleggi omanikfirma, Soome toiduainetetööstusettevõtte HKScan Baltimaade äriüksuse juhi Anne Mere sõnul oli haudejaamas ilmsiks tulnud rikkumine jäme loomade heaolu eiramine, mille asjaolusid praegu välja selgitatakse. Ettevõte võtab kasutusele kõik abinõud, et midagi sellist enam ei juhtuks.

«Meil on väga kahju, et meie haudejaamas selline juhtum aset leidis, ning ma siiralt vabandan selle pärast,» ütles Mere, kelle sõnul on juhtunu teravas vastuolus HKScani põhimõtetega, mille järgi tuleb kõiki elusloomi kohelda humaanselt.

Veterinaar- ja toiduamet käis esmaspäeval Talleggi haudejaamas tibude prügikasti surema jätmist kohapeal uurimas. Selgus, et seade, millega koorunud elujõuetuid tibusid võimalikult humaansel viisil hukatakse, oli pühapäeval rikkis.

Amet alustas menetlust, et selgitada välja, miks elusad tibud jäätmekonteinerisse sattusid.

Loomakaitseseaduse järgi on kuni ühepäevaste tibude hukkamine lubatud, kuid selleks võib kasutada ainult spetsiaalset töökorras seadet. Seaduse järgi võib ettevõtjat rikkumise eest karistada kuni 3200 euro suuruse rahatrahviga.

Infokast

Kodumaine suurtootja

Talleggi linnukasvatussüsteemi kuulub haudejaam ja 11 farmi: noorsugulinnufarm, neli sugulinnufarmi ja kuus broilerifarmi. Tõulinnud ehk sugunoorlinnud kasvatatakse üles Harjumaal Saha noorsugulinnufarmis. 23-nädalased munemisküpsed kanad viiakse nelja sugulinnufarmi, mis paiknevad üle Eesti. Sugulinnufarmides munetud munad viiakse Loole, kus asub Talleggi haudejaam ning kus kooruvad munast tibud. Loo haudejaamast lähevad tibud edasi Talleggi kuude broilerifarmi, mis asuvad valdavalt Tallinna lähiümbruses.

Allikas: Tallegg

Märksõnad
Tagasi üles