Sisukord
Sport
Postimees
23.08.2017
Eesti Kaljulaid tänas Saksamaad Balti riikide julgeolekusse panustamise eest Kas Vene piiri ääres viibinud ajateenija langes küberrünnaku ohvriks? (13) Hulljulge eestlane ujub Rootsist kodumaale Majandus Endine liinitööline asutas eduka magusaäri Kuketibudel puudub väärtus Välismaa Midagi käärib Ühendriikide mereväes (1) Vaprad vennad pääsesid maavärinast eluga Kaljulaid tänas Saksamaad Balti riikide julgeolekusse panustamise eest KOHALIK VAADE. Kaunase ja Vilniuse kemplusel võib olla poliitiline hind Arvamus Joosep Kään: kas noored valijad on propagandasöödikud või mürafiltreerijad? (1) Erkki Bahovski: Kreeka ministri otsus lööb järjekordse naela Euroopa solidaarsuse kirstu (32) Andres Reimer: tühi pauk raudteel (8) Juhtkiri: mõni eksimus on valusalt ebainimlik (1) Postimees 1937. aastal: miks maal elavad vanapoisid ei abiellu? Vahur Kersna: PR-kirstul 15 meest, hoirassaa ja sada šampust! (27) Marko Mihkelson: Zapad 2017 ja Eesti julgeolek (8) Sport Neljapäeval EM-finaalturniiri alustav Eesti käib Soome jälgedes (1) Vägev! MM-hõbeda võitnud Heiki Nabi tagasi maailma tipus (1) Johaugi unistuse purustas dopingureeglite paindumatus (3) Tartu Eva Kams: poliitiline tants Elva Maksimarketi ümber kahjustab linna mainet (2) ERMi toiduäril on auditi järgi riigiabi risk Maarja kiriku taastamiseks läheb tarvis nii rahva kui riigi abi Eralogopeedide tiim soovib aidata inimesi senisest enam Ülenurme kool võõrustab sportlikku noortefoorumit Toormaterjalist purjekaks ehk Kuidas viie päevaga veele saada Mari-Liis Pintson: kui väike poiss saab elu elamuse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Johaugi unistuse purustas dopingureeglite paindumatus

3 min lugemist
Therese Johaug. FOTO: HEIKO JUNGE/AP/Scanpix

Individuaalne olümpiamängude kuldmedal võibki Norra suusataja Therese Johaugi jaoks unistuseks jääda, sest Rahvusvaheline Spordikohus (CAS) rahuldas Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) kaebuse, mille järgi oli Norra olümpiakomitee tribunali poolt Johaugile dopingurikkumise eest määratud karistus liiga lühike, ning asendas esialgse 13-kuulise võistluskeelu 18 kuu pikkusega.

Kui esialgne sanktsioon oleks lõppenud tänavu novembris, siis uus karistus, mida pole võimalik kuhugi edasi kaevata, kestab 2018. aasta aprillini. Seega jääb Pyeongchangi taliolümpia Johaugil vahele. «Olen täiesti murtud. Olümpiamängudel osalemine oli minu unistus, aga ma ei tohi nüüd sinna minna. Olen Lõuna-Korea nimel uskumatult palju rabanud. See on väga raske,» sõnas Johaug. «Karistus, mille teenisin… tunnen, et mind on halvasti koheldud.»

Seitsmekordne maailmameister, aga olümpialt vaid ühe teatesõidukulla võitnud Johaug andis positiivse dopinguproovi mullu septembris. Tema organismist leiti anaboolset steroidi klostebool. Sportlase sõnul jõudis keelatud aine organismi põletikuvastase huulekreemi kaudu. Nii FIS kui ka CAS märkisid, et usuvad Johaugi juttu, millega välistati automaatselt nelja-aastane võistluskeeld, mis on standardne karistus sihiliku dopingurikkumise puhul.

Samas rõhutas FIS, et kuigi dopingurikkumine ei olnud tahtlik, pole asjaolud kaugeltki piisavad sportlase vastutusest vabastamiseks (kreemi ostis ja andis Johaugile Norra koondise arst, aga suusataja ei tutvunud pakendiga, kus oli eraldi punasega tähistatud hoitus, et kreem sisaldab dopingaineid) ning küsis Johaugile 16–20 kuu pikkust võistluskeeldu.

Johaug taotles CASilt õigeks mõistmist või minimaalse sanktsiooni (12-kuuline võistluskeeld) kohaldamist. Norralanna põhjendas, et on juba niigi palju kannatanud, sest on pidanud vahele jätma terve 2016/17. hooaja ning kaotanud sponsorina Fischeri ja arvestatava osa sissetulekust.

CAS juhtis oma otsuses aga tähelepanu antidopingukoodeksile, mis sätestab üheselt, et võistluskeelu pikkuse määramisel ei tohi arvesse võtta võistluskalendri iseärasusi (sealhulgas hooajalisust), sportlase vanust ega ka võimalikku kaduvat teenistust, vaid ainult konkreetse juhtumi fakte. CAS nõustus FISi sooviga karistuse vahemiku asjus ning kohaldas täpselt keskele jääva 18 kuu pikkuse võistluskeelu.

Reaktsioonid olid täpselt sellised, nagu arvata oli – Norra suusatajad ja ala juhid tundsid Johaugile kaasa ja olid CASis pettunud, norralaste peamised rivaalid tunnustasid õiglast otsust.

«Tunnen Theresele kaasa ja olen väga pettunud. Minu meelest puudub seos eksimuse ja karistuse vahel. Kui otsus sätestab, et tegu polnud meelega korda saadetud pettusega, siis on väga karm jätta Therese kõrvale kahest hooajast. Karistus dopingurikkumise eest olgu karm, aga mitte ebaõiglane,» teatas Norra suusaliidu president Erik Röste.

Samamoodi arvas kuuekordne olümpiavõitja ja 18-kordne maailmameister Marit Björgen: «Võistluskeelu pikkus on sügavalt ebaõiglane. Pole aus, et Therese peab maksma nii kõrget hinda olukorras, kus kõik usuvad tema selgitusi.»

Üks peamisi Johaugi kritiseerijaid, Soome tippsuusataja Aino-Kaisa Saarinen oli aga rahul. «Ootasin, et karistust karmistataks. Lõpuks ometi on olukord parimate ekspertide abil lahendatud. See oli tõsine juhtum ning selline karistus on loogiline,» sõnas Saarinen.

Ka FISi avaldus sisaldas paraja törtsu kriitikat Norra aadressil: «FIS on rahul, et juhtumis sai kõiki asjaolusid kaaluda sõltumatu osapool, kes tagas ausa ja õiglase otsuse kõigi jaoks.»

Johaugi 18-kuulise võistluskeelu algust arvestatakse 18. oktoobris 2016 ja see lõpeb 17. aprillil 2018. Vastavalt antidopingureeglitele tohib ta Norra koondise treeningutega liituda kaks kuud enne karistuse lõppu. Johaug kinnitas, et karjääri lõpetamisele ta ei mõtle. «Mulle meeldib suusatada. Tahan otsast alustada ja püüan taas pjedestaali kõrgeimale astmele tõusta,» sõnas Johaug, kes on 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ajaks 33-aastane.

Port: esialgne otsus mõjus kombinatoorikana

Sporditeadlane ja dopinguvastase võitluse asjatundja Kristjan Port lausus Therese Johaugile määratud võistluskeeldu kommenteerides, et tõenäoliselt oli tegemist Rahvusvahelise Spordikohtu CASi sooviga Johaug kindlasti Pyeongchangi olümpiamängudelt eemale jätta.

«Arvan, et 18 kuu pikkune võistluskeeld määrati eesmärgiga tasakaalustada norralaste otsust, mis mõjus kombinatoorikana,» lausus Port, viidates asjaolule, et Norra Olümpiakomitee tribunali määratud 13-kuuline keeld lubanuks Johaugi olümpiaradadele. «Selles osas, et tegemist oli pigem õnnetu juhuse, mitte teadliku dopingutarvitamisega, oli tegelikult kõik ju ennegi selge – Johaug ise ei varjanud juhtunut ja aitas uurimisele kaasa. Tegu oli demonstratiivselt õnnetusele iseloomulikele tunnustega,» sõnas Port.

Tema hinnangul pidi CAS tagama selle, et neid organisatsioonina tõsiselt võetaks. «Praegu sai CAS näidata, et on olemas instants, kes käitub karistust määrates külmalt ja kalkuleerivalt. Samas ei võetud võistluskeeldu Exceli tabelist – võinuks ju määrata ka näiteks kaheaastase karistuse,» arutles Port. «Johaugi juhtumist oli võimalik teha õppetund, mis kutsub sportlasi korrale ja rahustab olukorra maha.»

Seotud lood
22.08.2017 24.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto