Sisukord
Päevakomm
Postimees
24.08.2017
Eesti Ruja kontserdist sai väärparkijate happy hour (1) Steinmeier arvustas Venemaa agressiivsust Palts sattus pärast kohtukaotust patiseisu (26) Välismaa Luik: NATOs arutelud Afganistani üle alles tulevad (1) Turu pussitaja käitumine jäi silma juba varem Terrorirakuke kavandas suuremat rünnakut (2) Välismaa lühiuudised 24.08. Trump ajas Pakistani kurjaks Arvamus Kalev Vilgats: Pärnus pakutakse valijatele dignitaaride p(a)raadi Lugejakiri: kas iseseisvuse taastamine või taasiseseisvumine? (2) Postimees 1932. aastal: piirijooksikud röövisid kaluripaate Juhtkiri: miks on sõjakas mupo järsku leebe? Edward Lucas: Trump ja Putin Heelia Sillamaa: tibud panid iroonitsejate suud kinni (10) Mihkel Mutt: veneviha – mugavusmõiste või tiibmanööver? (27) Kultuur Kopli liinide lugu: tõus ja hääbumine igavusse (1) Sport McGregorit ootaks MMA-võtete eest hirmsuur trahv Nabi kuldmedal jäi väsimuse taha Wayne Rooney lõpetas Inglismaa koondise esindamise Eesti rallisõbra (rahakoti) leinapäev Hispaania läheb MMile hirmtugevana Soome peatreener: Eesti peaks olema kõigile eeskujuks Kert Toobali neli EM-finaalturniiri: «Kõik mehed olid 2009 kollanokad.» Finaalikoht libises Mäel ülinapilt käest Kolm võtmemomenti, mis otsustavad Eesti – Soome lahingu võitja FC Flora rohevalge diktaat Eesti meistriliigas üha tugevneb Tartu Tabivere maa-alune tunnel saab lähiaastatel teoks Sõiduauto laaduri haarade otsa ajanud mees: see oli võla katteks ja kõik oli kokku lepitud (4) TÜ stomatoloogiakliiniku juhataja: patsiente, kellele on 30 eurot tähtis, pole hambaarstile vaja (13) Raekoja apteek tähistab väärikat sünnipäeva lüües käed Tartu ülikooliga Laste külvatud teravili valmib uue õppeaasta alguses Egiptuse-Eesti pere unistus oma söögikohast sai tõeluseks (1) Lapsed vajavad kiires maailmas vaikuseminuteid Kui igavus tapab päriselt Kui võimumängud jätkuvad, jäävadki karikad üle ajama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Heelia Sillamaa: tibud panid iroonitsejate suud kinni

2 min lugemist
Heelia Sillamaa. FOTO: Georg Kõrre/Postimees

Veganid tätoveerivad kõhule Oravakese komme, loomakaitsjad protesteerivad Rimi ees puurikanade munade vastu, Talleggi tibud vaaguvad prügikastis hinge – loomade heaolu küsimused lähevad nii halenaljakate lugude kui pisarakiskujatena inimestele korda ning vastutuse eest ei saa põgeneda ei suurettevõtjad ega sotsiaalmeedias tibudele kaasa elavad tarbijad.

Facebooki üleskutsega «Lihavabad jaanid 2017» liitus 1403 inimest, sellele vastuseks loodud lõõpiva ürituse lehega «Liharohked jaanid» liitus 1594 inimest – millegipärast on iroonitsejate liharohkete jaanide «going» nüüdseks asendunud kaastundeavaldustega hukkunud tibudele.

Talleggi juhtum on šokeeriv – me oleme harjunud telekast nägema kodumaiste lihatootjate reklaame, mille fookuses on meie ausad ja tublid töölised, kes rõõmsalt rõõsade põrsaste vahel heina viskavad. Fakt on aga see, et keegi neist naerusuistest farmitöötajatest otsustas meeltesegaduses viskamisega liialt hoogu minna ja veel elusad tibud leidsid oma õnnetu lõpu prügikastis. Kogu loo juures oleks naiivne mõelda, et sellised asjad juhtuvad vaid Talleggis. Samuti oleks ennatlik loota, et värske šokiteraapia pikalt vilja kannab.

Kui nõrganärviline Miia kõnnib veel paar nädalat munaletist kaarega mööda, siis onu Heinol pole tibudest juba homseks sooja ega külma – loodusseaduste vastu ei saa – ja hinnatundliku tudengi Mari rahakotirauad pikalt mahemunade all vastu ei pea.

Lõppkokkuvõttes ei ole aga tegemist võistlusega omnivooride ja herbivooride vahel. Sealjuures ei ole abi ka kummagi poole lapsikutest ekstreemsustest, alustades loomaaktivistide videotest «ma lõikan Rimi kliendikaardi läbi, kui nad minu kisa peale munade müümist kohe ei lõpeta» ja lõpetades lihatootjate püüdlike üllitistega nagu «lihakõne», mis Rakvere turundustiimile loodetud palgakõrgendust ei toonud.

Nüüd kui oleme tsirkusega ühele poole saanud, võiksid lihatootjad mõista, et inimesi ei rahulda «nii on läbi aegade olnud»-poliitika, veel vähem aitab liha ülistamine kasumit kasvatada. Just niisamuti peavad ülla eesmärgi nimel võitlevad aktivistid mõistma, et nende lahendus – kui pole pakkumist, pole ka nõudlust – läheb lisaks majandusteooriatele vastuollu ka elementaarse loogikaga.

Oleks aeg tulla tagasi lihtsate põhitõdede juurde – maailma muutmine algab iseendast. Võimalusel eelista taimset; kui iseloom lubab, asenda reedeõhtune liitrine rumm pooleliitrisega ja osta säästetud sentide eest mahemunasid – boonusena pääsed hommikul kergema pohmelliga. Kui toitumisharjumusi muuta ei soovi ja kana probleemidega samastumine on raske, pole ka hullu – võta mõni päev aega varjupaiga külastamiseks. Ettevõtjad, mõelge aga läbi, mille arvelt kulusid ja ressursse ikkagi kokku hoida tasub, ja pange inimeste teadlikkus enda kasuks tööle.

Seotud lood
  23.08.2017 25.08.2017
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto