Sisukord
Juhtkiri
Postimees
24.08.2017
Eesti Ruja kontserdist sai väärparkijate happy hour (1) Steinmeier arvustas Venemaa agressiivsust Palts sattus pärast kohtukaotust patiseisu (26) Välismaa Luik: NATOs arutelud Afganistani üle alles tulevad (1) Turu pussitaja käitumine jäi silma juba varem Terrorirakuke kavandas suuremat rünnakut (2) Välismaa lühiuudised 24.08. Trump ajas Pakistani kurjaks Arvamus Kalev Vilgats: Pärnus pakutakse valijatele dignitaaride p(a)raadi Lugejakiri: kas iseseisvuse taastamine või taasiseseisvumine? (2) Postimees 1932. aastal: piirijooksikud röövisid kaluripaate Juhtkiri: miks on sõjakas mupo järsku leebe? Edward Lucas: Trump ja Putin Heelia Sillamaa: tibud panid iroonitsejate suud kinni (10) Mihkel Mutt: veneviha – mugavusmõiste või tiibmanööver? (27) Kultuur Kopli liinide lugu: tõus ja hääbumine igavusse (1) Sport McGregorit ootaks MMA-võtete eest hirmsuur trahv Nabi kuldmedal jäi väsimuse taha Wayne Rooney lõpetas Inglismaa koondise esindamise Eesti rallisõbra (rahakoti) leinapäev Hispaania läheb MMile hirmtugevana Soome peatreener: Eesti peaks olema kõigile eeskujuks Kert Toobali neli EM-finaalturniiri: «Kõik mehed olid 2009 kollanokad.» Finaalikoht libises Mäel ülinapilt käest Kolm võtmemomenti, mis otsustavad Eesti – Soome lahingu võitja FC Flora rohevalge diktaat Eesti meistriliigas üha tugevneb Tartu Tabivere maa-alune tunnel saab lähiaastatel teoks Sõiduauto laaduri haarade otsa ajanud mees: see oli võla katteks ja kõik oli kokku lepitud (4) TÜ stomatoloogiakliiniku juhataja: patsiente, kellele on 30 eurot tähtis, pole hambaarstile vaja (13) Raekoja apteek tähistab väärikat sünnipäeva lüües käed Tartu ülikooliga Laste külvatud teravili valmib uue õppeaasta alguses Egiptuse-Eesti pere unistus oma söögikohast sai tõeluseks (1) Lapsed vajavad kiires maailmas vaikuseminuteid Kui igavus tapab päriselt Kui võimumängud jätkuvad, jäävadki karikad üle ajama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: miks on sõjakas mupo järsku leebe?

2 min lugemist
Mupo mehed teevad palgaga politseinikele ära FOTO: «Reporter» / Kanal 2

Tänase lehe Tallinna munitsipaalpolitseist (mupo) ja trahvidest rääkiva loo kirjutamise peamine ajend polnud edendada autode parkimise filosoofiat või arutleda üldiselt, kas avaliku korra ühe osa eest vastutav asutus peaks rohkem karistama või hoopis kodanikke kasvatama.

Küsimus on, kas juhtunu on kuidagi seotud parteipoliitikaga. Kas trahvimisest loobuti, sest praegune linnavalitsus ei taha inimesi enne valimisi trahvidega ärritada? See küsimus tekkis pühapäeval koju pääsemisega hädas olnud Pirita tee elanikul ja paelus mõistagi meidki.

Mupo juht Aivar Toompere, kes on selles ametis käesoleva aasta algusest, vastas Postimehele: «Valimistega ei ole me ühtegi asja seostanud. Me tahaks neist nii kaugele jääda kui võimalik.» Loomulikult loodame siiralt, et see tõesti nii on, nagu härra Toompere intervjuus ütleb, ning praegu teada oleva põhjal pole põhjust vastupidist väita.

Põhjus, miks me avalikkuse teenritena mupo kohta tulevatele teadetele vägagi tundlikult reageerime, seisneb selle linnaasutuse ülepolitiseeritud minevikus. Vaidluste juur on alati olnud keskerakondliku linnavalitsuse ja pikalt linnapea toolil istunud Edgar Savisaare aimatavas soovis luua nii sümboolselt kui ka ülesannete ja õiguste poolest mingil moel politseiga konkureeriv asutus.

Viimatisest ühiskonnas laineid löönud vaidlusest on möödas napilt aasta. Toona soovis mupo endale õigust kasutada jõudu ehk voli bussijäneseid või linna heakorra eeskirja rikkujaid füüsilise jõu või relvaga sundida.

Vaidluste algus on juba nimevalikus, mis ilmselgelt oligi rohkem poliitilise ambitsiooni kui sisu väljendus. See asutus tegeleb linna heakorra, lemmikloomade pidamise, autode parkimise, taksojuhtide tööd reguleerivate ja muude seesuguste eeskirjade rikkujatega ning asutusel on õigus määrata ka rikkujatele trahve. Neile ülesannetele otsa vaadates on selge, et selles asutuses töötavaid inimesi võiks nimetada pigem kontrolörideks kui politseinikeks.

Võib väita, et sõna «politseinik» ongi nende ametnike puhul eksitav, kuna säärast nimetust nägeval ja meie munitsipaalpoliitika ajalugu mitte tundval inimesel võib tekkida põhjendamatu ootus, et kui juba politseinik, siis ühes kõigi õiguste ja oskustega, mida me ühelt politseinikult ootame. Nimevalik aga pole muidugi selles asutuses töötavate inimeste süü.

Muutust karistajast kasvatajaks, millest räägib asutuse uus juht, endine politseinik Aivar Toompere, tuleb üldjoontes kiita. Loodetavasti väljendab see üksiti seda, et praegune linnavalitsus on loobunud tahtmistest mupole üha uusi ja sisuliselt põhjendamata õigusi välja kaubelda. Pühapäevase muidu ju imetoreda kontserdi ajal paistis aga karistajast kasvatajaks saamine veidi imelik ja korratu välja.

Seotud lood
  23.08.2017 25.08.2017
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto