Eestlane, aga taskus on ikka hall pass

Elmi Abo. FOTO: Erakogu

Eestis elab augusti seisuga 78 107 määratlemata kodakondsusega inimest. Postimees leidis nende hulgast Lidia, Elmi, Elvira, Andrei – vaid mõned näited inimestest, kelle emakeel on eesti keel, aga taskus välismaalase pass. Mis põhjustel pole kõik siin elavad eestlased Eesti kodanikud, muulastest rääkimata?

Tellijale Tellijale

Eestlastest halli passi omanikud on siit kunagi välja rännanute järeltulijad, kes on tagasi Eestisse kolinud. Siberi ja Abhaasia piirkonna eesti küladest on Postimees viimasel ajal palju kirjutanud. Mitmetes sealsetes peredes on lapsed küll üles kasvatatud eesti keeles ja vaimus, kuid nende vanemad ei olnud enam Eestis sündinud kodanikud.

Pikalt elas halli passiga näiteks 1951. aastal Siberis sündinud, kuid Eestis kasvanud Vladislav Koržets, kellest sai kodanik alles 2007. aastal.

Ilma eksamiteta ning pikaajalise elamisloa nõudeta said Eesti kodakondsuse kuni 31.03.1995 kehtinud kodakondsuse seaduse alusel kõik eesti soost inimesed. See tähendab need, kellel oli dokumentides rahvusena märgitud eestlane. Hiljem on kõigilt nõutud juba eksameid.

26.08.2017 29.08.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto