Tänavune Eesti inimarengu aruanne kordas meie oma teadlaste varasemat hoiatust: kui me oma silmaklappe nüüd ja kohe eest ei võta, siis juba 70–80 aasta pärast elab Eestis 1,3 miljoni asemel 800 000 inimest. Pool miljonit vähem kui praegu.
Kindlasti on siis piisavalt lasteaiakohti ja kinnisvara saab võileivahinnaga. Aga edasi? Kardan, et sellega positiivne programm lõpeb. Pole meil siis tasuta tervishoidu, kõrgharidust ega ühistransporti, vanemahüvitisest ning suurperetoetusest rääkimata. Lõpuks ei ole ka demokraatiat ja vaba Eestit. Kui inimarengu aruandes toodu realiseerub, saab Eestist väljakurnatud väikeriik ääremaal, mis senisel kujul riiklikke teenuseid ja hüvesid pakkuda ei suuda. Fakt, et minuvanuste põlvkond seda kõike ei näe, ei vabasta meid vastutusest.
«Praeguse sündimuse jätkudes peaks Eesti rahvaarvu püsimiseks sisserände toel lisanduma 21. saj lõpuks nüüdsega võrreldes umbes 440 000 inimest. /.../ Ainsana tagab Eesti rahvaarvu kasvu (1,4 miljoni inimeseni aastaks 2100) stsenaarium, mille kohaselt tõuseb sündimus pärast 21. sajandi keskpaika tasemele keskmiselt 2,1 last ühe naise kohta ja rändesaldo on positiivne ligi 200 000 inimese võrra.»
Need ei ole väljavõtted Reformierakonna Tugeva Eesti valimisprogrammist, vaid selged sõnumid meie teadlastelt sellestsamast inimarengu aruandest. Käsulauad, mis tuletavad järjest teravamalt meelde, et asendustegevuste ja iseenese okupeerimise asemel on aeg tegeleda Eesti riigi ja rahva tegelike probleemidega. Et meil, poliitikutel, on viimane aeg oma kinganinade passimise asemel fookus paika keerata, ühest valimistsüklist kaugemale vaadata ja juba praegu otsuseid langetada.
Ma ei väida, et selle väljakutse seljatamine on lihtne. Vastupidi, see nõuab laiemat ühiskondlikku konsensust ja poliitiliste jõudude head koostööd, sest lahenduse võrrandis on sellised märksõnad nagu avatus, sisseränne ja lõhestunud ühiskonna sidumine. Kolm võtmeteemat, mille arutelud on viimastel aastatel enamasti lõppenud paraku tupikus.
Kahjuks ei ole meil enam tupikuteks aega. Me peame need ebamugavad vaidlused maha pidama, sest nende tulemustest sõltub, kui kauaks Eesti riiki ja rahvast veel jagub.
Alustame kõige lihtsamast. Kui meil ei ole piisavalt ettevõtjaid, kes töökohti loovad, ja inimesi, kes tööl käivad ning makse maksavad, siis pole meil ka häid arste, õpetajaid jne. Kui meil ei ole häid arste ja õpetajaid, siis pole meil ka terveid ja haritud inimesi. Kui meil pole piisavalt terveid, haritud ja teotahtelisi inimesi, ei suuda me ka atraktiivset majanduskeskkonda luua. See spiraal lõpeb põhjas, kus lõpuks ongi meil riigi ja rahvana keeruline püsima jääda. Ehk veel lihtsamalt öeldes: Eesti rahva säilimiseks on tähtis iga inimene. Riigi arengu seisukohast iga maksumaksja.
Selleks et tupikusse jõudmist ennetada, ei pea jalgratast leiutama. Nii mõnigi lahendus on ammu teada. Me peame julgema neist lõpuks rääkida ja otsuseid langetama.
Ränne – meie kodu, meie reeglid