Sisukord
Eesti
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (16) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (2) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (3) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (3) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (13) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (6) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mälumäng

1 min lugemist

Küsimused:

1. Täna 70 aastat tagasi toimus Saaremaal Valjala vallas Sakla külas üks koosolek, mis sai stardipauguks olulisele ajastule okupeeritud Eestis. Mida Saaremaal otsustati?

2. Henry Murgeri teos «Stseene boheemlaselust» («Scènes de la vie de bohèm», 1849/1851) oli aluseks Giacomo Puccini ooperi «Boheem» («La Bohème», 1896) libretole. 1930. aastal tegid Alfred Grünwald ja Julius Brammer loole muganduse, milles tegelaskujudele anti tuntud inimeste nimed. Sündis operett «Montmartre’i kannike» («Das Veilchen vom Montmartre»), millele Imre Kálmán muusika kirjutas. Ühe tegelaskujuna pääses lavale ka Murger, teine tuntud tegelaskuju oli «Mam’zelle Nitouche’i» autor Hervé (Louis Auguste Florimond Ronger), kolmas kuulsus oli kunstnik, kelle eesnime libretistid ära vahetasid ja talle uueks nimeks Raoul andsid. Kes oli see kunstnik?

3. Kes on Eesti Teaduste Akadeemia noorim akadeemik läbi aegade?

4. 1913. aastal Barcelonas sündinud ja 1978. aastal Havannas surnud Jaime Ramón Mercader del Ríol oli mitmeid varjunimesid: Jacques Mornard, Frank Jacson jt. 20. augustil 1940 sooritas ta oma suurima «kangelasteo», mille eest tal tuli küll 20 aastat vanglas veeta, kuid see-eest pälvis 1961. aastal Nõukogude Liidu kangelase austava nimetuse. Mille eest teda tunnustati?

5. Aadu Kajassaar oli Kõnnu alg- ja täienduskooli juhataja, aga ka tunnustatud skaudijuht ja purilennunduse esimesi organiseerijaid Kaitseliidus. Tema juhatusel valmis 1935. aastal ka Kaitseliidu esimene purilennuk. Mis nime see kandis?

Vastused:

1. Moodustati Viktor Kingissepa nimeline kolhoos. Esimeheks sai Herman Kuning. Algas sundkollektiviseerimine Eestimaal.

2. Ferdinand Victor Eugène Delacroix.

3. Lauri Mälksoo, õigusteadlane. Valiti akadeemikuks 38-aastasena detsembris 2013. Eesti NSVs «valiti» 1951. aastal akadeemikuks filosoof ja kosmoloog Gustav Naan, kel oli eluaastaid vaid 32.

4. Tappis jääkirkaga Nõukogude Liidust välja saadetud partei- ja riigitegelase Lev Trotski.

5. Kesavares.

Seotud lood
    18.02.2020 19.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto