Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (18) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (3) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (2) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (3) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aarne Mäe: miks Mona Lisa naeratab?

2 min lugemist
Aarne Mäe. FOTO: Erakogu

Tõenäoliselt pole maailmas inimest, kes ei oleks näinud Kuuba rahvuskangelase Che Guevara ikooniliseks muutunud postrit, mis kaunistab vabaduse saarel tänaseni nii majaseinu kui ka mütse, särke ja välgumihkleid. See punase viisnurgaga baretti kandva revolutsionääri plakat on üks enim levinud portreesid, mis praeguseks omandanud märgilise tähenduse mitte ainult kommunismikummardajate hulgas. Sel on umbes samasugune kultuslik varjund nagu Lenini profiilil nõukogudeaegsel diplomil või Andy Warholi kujutatud Marilyn Monroel.

Kujutavas kunstis on klassikaline portree üks raskemaid, aga mõnes mõttes ka igavamaid žanre. Samas käib ühte ajaloo kuulsamat maali, Leonardo da Vinci viissada aastat tagasi loodud «Mona Lisat» igal aastal vaatamas mitu miljonit inimest, et seejuures arutada, miks ta ikkagi naeratab ja keda tegelikult pildil on kujutatud.

Enne kohalikke valimisi on ka meie tänavatele ilmunud taas naeratavad portreed. Neil, tõsi küll, on enamasti nimi all ja vähemalt kohalike jaoks teada, kellega täpselt tegu. Kuid mõnikord tekib kahtlus.

Kunagist Nõukogude riigijuhti Mihhail Gorbatšovi retušeeriti nii, et tema laubal poleks mingil juhul näha seda iseloomulikku pirakat sünnimärki. Nüüd on arvutitöötlus ja fotoprogrammid hoopis teisel tasemel ning tuunimisega minnakse kohati nii kaugele, et kujutatav isik ei vasta enam ühestki otsast originaalile või halvimal juhul omandab groteskse kuju. 

Näiteks Rakveres on üks erakond pannud üles plakati, kus kujutatud tuntud veteranpoliitikut. Kuigi see muhe mees on linlastele igati tuttav, jääb mõnigi reklaamtulba ette pikemalt mõtisklema, et miski on sellel pildil justkui valesti. Aga mis?

Nagu iluoperatsioonidel, võib ka siin asi käest ära kiskuda, kuigi appi tõttab moodne tehnika. Valimisreklaamil on mõnigi kandidaat kaotanud nii kortsud kui ka kilod. Kuid ta ei mõju seejärel enam usutavalt. 

Asi ei puuduta ainult välimust. Teinekord tundub, et plakatisse ongi kavalad copywriter'id sisse kodeerinud vea, et sellest rohkem räägitaks. Siin meenub värske näide koolipapa Sultsi ja tema «kiillausega».

Kuna praegusel keerulisel ajal otsivad inimesed abi esoteerikast, siis passib siia lõppu lisada üks lõik sellest valdkonnast.

Nimelt usuvad esoteerikud, et iga portree kannab kolme tüüpi energiat: esimese energiatasandi loob sellel kujutatud isik, teise lisab kunstnik ning kolmanda tasandi pildi eelmised omanikud. Kõik koos moodustavad portree aura, mis portree vaatajat mõjutab. Veel on lisatud, et portree puhul pole tegemist pelgalt sisustuselemendi, vaid omamoodi pereliikmega, kes kujundab su saatust ja meeleolu.

Valimiste eel tahavad kõik need näod meie saatust kujundada. Mitte ainult pere-, vaid terve kogukonna oma. Nad naeratavad avalalt, mitte nagu Mona Lisa, ja nad peavad meis äratama usaldust. Valija siis otsustagu, kas ta langetab valiku selle näolapi või hoopis muude tegurite järgi.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto